• Start
  • Wiadomości
  • Odkryto nieznane detale XVII-wiecznego wystroju Ratusza Głównego Miasta

Odkryto nieznane detale XVII-wiecznego wystroju Ratusza Głównego Miasta

To prawdziwe odkrycie - w trakcie prac konserwatorskich udało się odnaleźć i przywrócić oryginalne polichromie z 1683 roku, zdobiące zabytkową kratę znajdującą się w Ratuszu Głównego Miasta - jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Obiekt jest już udostępniony zwiedzającym, a w najbliższych tygodniach muzealnicy zaprezentują kolejne imponujące znaleziska.
16.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polichromie na zabytkowej kracie, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta, odzyskały dawny wygląd
Polichromie na zabytkowej kracie, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta, odzyskały dawny wygląd
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Odkrycia nieznanych detali wystroju z 1683 roku dokonały w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka. Skrywane przez ponad 150 lat polichromie odnaleziono podczas trwających pół roku prac konserwatorskich, na kracie znajdującej się w głównej sieni stojącego przy ulicy Długiej zabytkowego budynku należącego do Muzeum Gdańska.

- To element wyjątkowy, przedstawiający i potwierdzający wysoki poziom gdańskiego rzemiosła artystycznego w XVII wieku. Wyroby gdańskiego kowalstwa artystycznego, podobnie jak innych reprezentowanych tu rzemiosł, były najwyższej jakości, dlatego chętnie je zamawiano - mówi Alicja Bittner z Muzeum Gdańska.

Krata zamyka wejście na schody prowadzące do sal wystawienniczych na pierwszym i drugim piętrze, i przez długi czas nie budziła niczyjego zainteresowania - głównie ze względu na niepozorny wygląd. Ma wymiary 2 x 1,20 m, waży nieco ponad 30 kg, i była w całości pomalowana na czarno.

Muzealnicy przeczuwali, że pod ciemną powłoką ukryte są kolorowe detale, charakterystyczne dla rzemiosła artystycznego dawnych epok. Jednak dopiero w trakcie rozpoczętych kilka miesięcy temu prac konserwatorskich okazało się, że faktycznie pod warstwą czerni znajdowały się polichromie z XVII wieku.

 

Tak krata prezentowała się przed trwającymi pół roku pracami konserwatorskimi
Tak krata prezentowała się przed trwającymi pół roku pracami konserwatorskimi
mat. Muzeum Gdańska

 

O ich istnieniu wiedzieli jeszcze włodarze Ratusza urzędujący w budynku w I połowie XIX wieku, i to najpewniej po ich interwencji kutą ręcznie i bogato zdobioną kratę pomalowano na czarno - zgodnie z ówczesnymi trendami.

- Połowa XIX wieku to wyjątkowy czas dla zabytków. Nie tylko bielono wówczas ściany w gotyckich wnętrzach - żelazne, zdobione detale, według ówczesnej mody miały imitować żeliwo. Efekty tych zabiegów widać chociażby na zdjęciach z końca XIX wieku i początku XX wieku - mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.

Odrestaurowany zabytek przez wiele lat skrywał swoją tajemnicę, a jak podreśla dr Darecka, takich niezwykłych tajemnic w Ratuszu kryć może się jeszcze więcej. Muzealnicy cały czas pracują nad tym, aby je sukcesywnie odkrywać w trakcie prac konserwatorskich czy remontowych.

- Czasami dowiadujemy się o takich odkryciach w trakcie badań, czasami zupełnie przypadkowo. Często są to drobne detale, na które nie zwracamy uwagi na co dzień - tłumaczy konserwatorka. - Dziś przy użyciu nowoczesnych rozwiązań możemy wydobywać piękno naszej wspólnej przeszłości. Krata z Sieni Ratusza Głównego Miasta to nie pierwszy i nie ostatni przedmiot, którego tajemnice odkrywamy na nowo po kilkuset latach. Drugi zespół prowadzi prace konserwatorskie w sali dawnego archiwum miejskiego zwanej Wielkim Krzysztofem - zdradza.

 

Dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska
Dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Odkrycia dokonano w pracowni dr Anny Kriegseisen - konserwatorki zabytków i historyczki sztuki, której powierzono wykonanie procesu pomagającego odzyskać dawną świetność kraty. Podkreśla ona, że obiekt ten wart jest szczególnej uwagi.

- Krata z Ratusza Głównego Miasta wyróżnia się opracowaniem malarskim, które płaskim sylwetkom chimery i jelenia czy kwiatów i liści nadało iluzję przestrzenności - trzeciego wymiaru. To wielobarwne opracowanie i staranny modelunek, stawia ratuszowy zabytek obok najlepszych przykładów zabytków z południowych Niemiec i Austrii. Na kracie zachowała się data - 1683, która pozwala uściślić datowanie elementów wystroju sieni ratusza. Ciekawostką jest też nieczęsto pojawiający się znak kowalski (monogram IS lub SI) - tłumaczy dr Kriegseisen.

Dodaje, że sam proces konserwacji nie był prosty, a umożliwiła go dopiero nowoczesna technologia - polichromie z końca XVII wieku ujawniły się dzięki poddaniu metalu czyszczeniu laserowemu z warstwy czerni.

- Do rozdzielenia warstw przemalowań zastosowano technikę laserową, o parametrach specjalnie opracowanych dla tego obiektu. Dzięki temu możliwe było odzyskanie cennej polichromii spod późniejszych farb. 

 

Zabytkową kratę po pracach konserwatorskich można oglądać podczas zwiedzania Ratusza Głównego Miasta, Muzeum Gdańska organizuje też specjalne spotkanie, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się więcej o odkryciu
Zabytkową kratę po pracach konserwatorskich można oglądać podczas zwiedzania Ratusza Głównego Miasta, Muzeum Gdańska organizuje też specjalne spotkanie, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się więcej o odkryciu
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Kratę można zobaczyć podczas zwiedzania wnętrz Ratusza Głównego Miasta. Z myślą o wszystkich sympatykach historii, Muzeum Gdańska zaprasza także na spotkanie poświęcone odkryciu - odbędzie się ono w sobotę, 19 października, o godz. 14:30, w Wielkiej Sali Wety (ul. Długa 46/47). Podczas spotkania konserwatorki opowiedzą o tajemnicach wystroju wnętrz zabytkowego ratusza, w ramach wykładu zatytułowanego „Kolory dawnego Gdańska - XVII-wieczna krata z sieni Ratusza Głównego Miasta”. Wstęp wolny.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury