• Start
  • Wiadomości
  • Od września kilka gdańskich rodzin rozpocznie "życie na detoksie"

Od września kilka gdańskich rodzin rozpocznie "życie na detoksie"

Śmiałkowie, którzy wezmą udział w projekcie "Miasto na detoksie", przez pół roku spróbują żyć bez środków chemicznych, kosmetyków i preparatów ze sklepów. Zaczną od września. Specjaliści nauczą ich zastępować domową chemię ekologicznymi odpowiednikami. Z chętnych gospodarstw domowych z różnych dzielnic Gdańska, do projektu zostanie zaakceptowanych pięć do dziesięciu.
21.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przedszkole nr 32 przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Start kampanii Miasto na detoksie w marcu 2017 roku z okazji Światowego Dnia Wody

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które w ramach międzynarodowego programu "NonHazCity" podjęło się realizacji unikalnego projektu “Miasto na detoksie”. Przez dwa letnie miesiące miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna - realizująca projekt - prowadziła rekrutację gospodarstw chętnych do półrocznej rewolucji w domowym życiu. Na początku września poznamy śmiałków, którzy przeszli ten żmudny proces. 

Na czym polega projekt? Przez pół roku kilka gdańskich rodzin spróbuje żyć bez środków chemicznych, kosmetyków i preparatów ze sklepów. Gdańszczanie nauczą się wykonywać i będą zastępować całą domową chemię ekologicznymi odpowiednikami. Uczestnicy oddadzą do badań mocz, który zostanie przebadany pod kątem obecności substancji niebezpiecznych, eksperci pobiorą też do badań domowy kurz, w którym odkładają się szkodliwe środki chemiczne obecne w gospodarstwie.

Specjaliści wskażą też domownikom, co w gospodarstwie może zawierać substancje niebezpieczne, z czego warto zrezygnować, a co powinno być wymienione, np. meble z płyty pilśniowej, zabawki z tworzyw sztucznych itp.

- To naprawdę duże wyzwanie dla gospodarstwa domowego - mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. - Do projektu zgłosiło się wstępnie dość dużo chętnych, bo aż 24 gospodarstwa domowe. Po wstępnej rekrutacji wybrano z nich 12, z którymi zespół odpowiedzialny za projekt będzie jeszcze prowadził rozmowy. Spodziewamy się, że zostanie od pięciu do dziesięciu gospodarstw domowych. Będą to rodziny z dziećmi, single, seniorzy mieszkający w różnych dzielnicach Gdańska. Z każdym gospodarstwem podpiszemy umowę.

Każdego miesiąca uczestnicy będą wykonywać inne zadania np. we wrześniu będą musieli wymienić agresywne środki czystości w łazience i kuchni na bardziej ekologiczne wskazane przez ekspertów albo zrobione samodzielnie według przepisu, w kolejnym miesiącu do wymiany pójdą kosmetyki: szampony, żele do kąpieli, peelingi do ciała itp. Swoje sukcesy i porażki uczestnicy będą opisywać w specjalnej ankiecie, będą się mogli też nimi dzielić na stworzonym w tym celu forum z innymi gospodarstwami.

Projket zakończy się w lutym 2018 roku. Skorzystają z niego też mieszkańcy Gdańska, bo wyniki projektu zostaną przedstawione podczas kampanii medialnej i będą promowane jako ekologiczne wskazania codziennych zachowań wśród mieszkańców Gdańska. Zakończenie kampanii planowane jest na luty 2019 roku.

Gdańsk na detoksie

Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”, który zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego, ma charakter edukacyjny i badawczy. Biorą w nim udział miasta, instytucje lokalne, placówki naukowe i oczyszczalnie ścieków z takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskę reprezentuje Gdańsk (trzy instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.). W ramach projektu promowane będą produkty na bazie składników naturalnych, posiadające ekocertyfikaty oraz wykonane z surowców niezawierających substancji niebezpiecznych.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew