PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od września Gdańsk otwiera trzy nowe żłobki - kolejne 300 miejsc dla maluchów

Od września Gdańsk otwiera trzy nowe żłobki - kolejne 300 miejsc dla maluchów
Rodzice dzieci w wieku od 20 tyg. do 3 roku będą mogli oddać je pod opiekę do trzech nowych placówek, które powstają dzięki współpracy Gdańska, Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Łącznie w Gdańskich żłobkach miejskich, niesamorządowych, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, czeka niespełna 4200 miejsc.
Żłobek przy ul. Hynka 34 czeka już na swoich małych podopiecznych i ich rodziców
Żłobek przy ul. Hynka 34 czeka już na swoich małych podopiecznych i ich rodziców
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Żłobki, a co za tym idzie opieka dla najmłodszych, to kilka zalet. Po pierwsze możliwość dla rodziców szybkiego powrotu na rynek pracy. To także relacje międzyludzkie i społeczne. W tej kadencji postawiliśmy na zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, których utworzyliśmy już prawie 1500. Ale to nie koniec, bo planujemy już kolejne obiekty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nową placówkę na Zaspie odwiedziła dziś prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z Moniką Chabior, zastępczynią prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Jest to jeden z trzech Pozytywnych Żłobków, które rozpoczną działalność od 1 września. Kolejne dwa powstały przy ul. Syriusza w Osowej i przy ul. Wąsowicza w Oliwie.

Każde z nich funkcjonować będzie w nowopowstałym budynku wykonanym w nowoczesnej, ekologicznej technologii drewnianej. Posiadają one cztery przestronne, pełne światła sale, w których przebywać może w sumie 100 dzieci, w wieku od 20 tyg. do 3 roku życia. Placówki będą funkcjonować w godzinach od 7.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku.

W realizacji są już także dwa kolejne żłobki budowane przez Pozytywne Inicjatywy. Powstają one przy ul. Piecewskiej w Pieckach-Migowo oraz przy ul. Potęgowskiej na Jasieniu. W każdym z nich podobnie jak w tych uruchamianych od września, miejsce znajdzie 100 dzieci.

 

- W tej kadencji postawiliśmy na zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, których utworzyliśmy już prawie 1500. Ale to nie koniec, bo planujemy już kolejne obiekty. - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz
- W tej kadencji postawiliśmy na zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, których utworzyliśmy już prawie 1500. Ale to nie koniec, bo planujemy już kolejne obiekty - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Po lewej stoi Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdański Bon Żłobkowy

Rodzice dzieci uczęszczających do gdańskich niesamorządowych miejsc opieki od 2019 roku mogą ubiegać się o bon żłobkowy w kwocie do 500 zł. Dzięki wprowadzonym zmianom, od września jeszcze większa liczba rodzin będzie mogła skorzystać z dofinansowania do pobytu dziecka w placówkach niesamorządowych. Dotyczą one:

  • wzrosło kryterium dochodowe z dotychczasowej wartości 2500 netto do 2800 netto na osobę w rodzinie,
  • zostało zniesione kryterium dochodowe dla rodzin, których członkiem jest osoba z niepełnosprawnością,
  • warunkiem przyznania bonu jest poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

- Wspieramy te rodziny, które chcą, aby ich dzieci skorzystały z placówek niesamorządowych. W pierwszym roku Gdański Bon Żłobkowy przyznany został na niespełna 800 dzieci, natomiast w obecnym okresie, wsparcie to objęło już ponad 900 najmłodszych. – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta.

Łącznie od początku przyznawania bonu, świadczeniem objętych zostało niespełna 1 700 dzieci. Są one przyznawane na okres od 1 września do 30 sierpnia. Zgłoszenia trwają od 1 lipca.

Wszelkie szczegóły na temat przyznawania i koniecznych formalności dostępne są na odrębnej stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń.

 

Żłobki usytuowane są w miarę możliwości tak, aby były łatwo dostępne dla rodzin z małymi dziećmi
Żłobki usytuowane są w miarę możliwości tak, aby były łatwo dostępne dla rodzin z małymi dziećmi
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jak zapisać dziecko do Pozytywnego Żłobka

Rekrutacja do placówki wciąż trwa. Wszelkie dalsze informacje uzyskać można pod numerem tel. 735 207 854 lub adresem: https://siec.pozytywneinicjatywy.pl/siec-placowek/

Placówka powstała dzięki współpracy Miasta Gdańska i Pozytywnych Inicjatyw ze środków własnych Fundacji, Programu Maluch Plus oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obecnie w Gdańsku jest 13 żłobków samorządowych, które oferują 1088 miejsc. Natomiast 3106 miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi oferują placówki niesamorządowe, tj. żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie.

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze