Od teraz będzie łatwiej i szybciej. Lokale socjalne wybierzesz w internecie

Przewodnik “Jak wybrać mieszkanie socjalne” ma skrócić i usprawnić jego wybór. Zainteresowani w specjalnej przeglądarce mogą szukać odpowiedniego lokalu pod kątem miejsca, liczby pokoi, metrażu, piętra czy rodzaju ogrzewania. Takiej możliwości do tej pory nie było. Trzecia edycja projektu startuje w kwietniu.

Od teraz będzie łatwiej i szybciej. Lokale socjalne wybierzesz w internecie
A
A
data publikacji: 27 lutego 2017 r.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy Młyniska
Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy Młyniska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Od 2015 roku realizujemy program związany z remontami trzystu mieszkań komunalnych rocznie. Chcemy przywrócić “do obiegu”, te które nie funkcjonowały w zasobie miasta z powodu wymagającego dużych nakładów remontu. Duża pula przydzielanych lokali, zarówno tych wyremontowanych, jak i nowych wymagała jednak usprawnienia procedury przyznawania mieszkań - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds polityki komunalnej. - Zgodnie z dotychczasową praktyką, osoby z listy otrzymują propozycje kolejnych lokali i mają czas na ich przyjęcie lub nie. To powoduje, że proces się przedłuża, a osoby na niższych pozycjach muszą czekać na decyzję osób, które widnieją na liście wyżej. Dzięki publikacji w Internecie istnieje możliwość prezentacji oferty szerszej grupie uprawnionych. To daje możliwość samodzielnego wyszukania odpowiedniego lokalu w odpowiadającej lokalizacji, metrażu, liczbie pokoi, słowem sprawnego wybrania tego, co uprawnionym osobom najbardziej pasuje.
 

Wybór należy do Ciebie

Ideą "Publicznej oferty najmu lokali socjalnych" - bo tak nazywa się projekt skierowany do osób oczekujących na przydział lokalu socjalnego z zasobów gminy miasta Gdańska - jest, aby wyremontowane lokale, jak najszybciej trafiły do osób oczekujących w kolejce.   

Regulamin przedkładania propozycji najmu lokali socjalnych w drodze publicznej oferty przyjęto w październiku 2016 roku.

- Projekt polega na podawaniu, raz na kwartał, do publicznej wiadomości listy wolnych lokali przeznaczonych na mieszkania socjalne dla osób umieszczonych w wykazie osób oczekujących na lokal socjalny - tłumaczy Piotr Grzelak. - Aby ułatwić zrozumienie tej procedury miasto przygotowało dedykowany przewodnik "Jak wybrać mieszkanie socjalne".

Lista lokali jest udostępniana - na dwa tygodnie - na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

W trakcie jednej edycji każdy, do kogo skierowana jest dana edycja, może obejrzeć dowolną ilość lokali i wybrać pięć najbardziej mu odpowiadających z podaniem priorytetu. 
 

Ideą publicznej oferty najmu lokali socjalnych jest to, aby  wyremontowane lokale, jak najszybciej trafiły do osób oczekujących w kolejce
Ideą publicznej oferty najmu lokali socjalnych jest to, aby wyremontowane lokale, jak najszybciej trafiły do osób oczekujących w kolejce
Urząd Miasta Gdańska

Oglądasz pięćdziesiąt, wybierasz pięć  

- Na stronie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych nie ujawniamy szczegółówych adresów mieszkań, ale równie przydatne informacje: jaka dzielnica, które piętro, jaki rodzaj ogrzewania, okien itp. - wylicza Agnieszka Kukiełczak, rzecznik tej instytucji. - Te wszystkie informacje zainteresowani wpisują w przeglądarkę na stronie i wyskakują im odpowiednie propozycje. Osobom, które nie mają internetu lub nie umieją sobie poradzić z wyszukiwaniem, pomagamy na miejscu w biurach obsługi mieszkańców.


BIURA OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW W GDAŃSKU - ADRESY I NUMERY TELEFONÓW
 

Aby zachować kolejność realizacji wykazu osób oczekujących na lokal socjalny przyjęto zasadę, że w przypadku, gdy chęć na najem jednego lokalu wyrazi więcej niż jedna osoba uprawniona, pierwszeństwo najmu przysługuje osobie umieszczonej w wykazie na wyższej pozycji (z niższym numerem na tym wykazie).

Na dziś w Gdańsku w kolejce na mieszkanie socjalne (wg stanu na rok 2016) czeka aż 1944 osób lub rodzin, dlatego do zapoznania się z ofertą doprasza się co kwartał kolejne sto osób z listy.
 

W kwietniu 2017 roku kolejna edycja

W pierwszej edycji projektu, realizowanej pod koniec 2016 roku skierowanej do pierwszych 100 osób z kolejki zaoferowano 30 wolnych lokali, z tego 13 zostało zasiedlonych.

W dniu 10 lutego 2017 roku ruszyła druga edycja publicznej oferty, do której zaproszono osoby znajdujące się na pozycjach 1-200 wykazu oczekujących. W tej edycji łącznie z lokalami nie zasiedlonymi w edycji poprzedniej zaoferowano 50 lokali. Obecnie pracownicy Biur Obsługi Mieszkańców pokazują wybrane przez oczekujących mieszkania. Wyniki każdej edycji wywiesza się na stronie internetowej i tablicach ogłoszeń UM i GZNK.

Trzecia edycja dla kolejnej setki osób w kwietniu 2017 roku.

Niezależnie od publicznej oferty lista osób oczekujących jest weryfikowana i realizowana na normalnych zasadach.Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora