• Start
  • Wiadomości
  • Od stycznia tańsze lub bezpłatne usługi opiekuńcze dla mieszkańców Gdańska

Od stycznia tańsze lub bezpłatne usługi opiekuńcze dla mieszkańców Gdańska

Z początkiem roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Gdańska dotycząca zmian odpłatności za usługi opiekuńcze w naszym mieście. Podwyższono kryterium dochodu dla osób zwolnionych z opłat, wprowadzono także bezpłatną opiekę dla osób powyżej 95 roku życia i obniżono stawki dopłat do usług.
11.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Działanie na rzecz jakości życia seniorów jest jednym z priorytetów gdańskiego samorządu
Działanie na rzecz jakości życia seniorów jest jednym z priorytetów gdańskiego samorządu
Fotolia.pl


Przypomnijmy: zmianę stawek odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne w Gdańsku wprowadzono uchwałą rady miasta z dnia 27 września ub. r. Dokument wszedł w życie z pierwszym dniem stycznia 2019 r.

Teraz z opłat za usługi opiekuńcze świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie będą zwolnione wszystkie osoby, które ukończyły 95 lat, a także samotni seniorzy z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1051,50 zł (netto). Wcześniej takie uprawnienie dotyczyło mieszkańców 60 plus, którzy miesięcznie mieli do dyspozycji maks. 634 zł. Spadły również stawki dopłat do usług opiekuńczych. W zależności od dochodu zainteresowani, którzy wcześniej dopłacali np. 30 proc. do usługi teraz dołożą ok. 20 proc. (system dopłat jest dość skomplikowany, szczegóły można znaleźć w tabelach w treści uchwały). Wszyscy gdańszczanie, którzy już teraz korzystają z usług opiekuńczych w ramach MOPR, z automatu od stycznia płacą niższe stawki lub są zwolnieni z opłat. Średnio w Gdańsku miesięcznie z tej formy pomocy korzysta ok. 930 osób, głównie osoby starsze.

Na czym polegają wyżej wymienione usługi?

- Może być to “zwykła”, typowa pomoc osobie leżącej, czy mającej trudności w poruszaniu się: obmycie, ubranie, podanie leków i posiłku - wylicza Sylwia Ressel, rzecznik prasowa MOPR w Gdańsku. - Ale może być to także opieka specjalistyczna: rehabilitacja, pielęgnacja właściwa dla danej choroby, czy też pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi, którym opiekun może np. zrobić zakupy i przygotować posiłek. Zakres pomocy i liczba godzin dostosowywana jest do potrzeb, o które wnioskuje podopieczny, jego rodzina, czy znajomi.

Póki co, MOPR nie odnotował zwiększonej liczby wniosków o objęcie taką formą pomocy.

- Uchwała dopiero weszła w życie, za wcześnie by wnioskować, na ile zwiększy się zainteresowanie gdańszczan usługami opiekuńczymi - mówi Sylwia Ressel. - Jednak z czasem z pewnością będzie większe, ponieważ rośnie liczba osób starszych i samotnych. Ulga w opłatach jest szczególnie cenna dla tych, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny.   


Osoby potrzebujące wsparcia w formie usług opiekuńczych powinny skontaktować się z pracownikami Centrów Pracy Socjalnej MOPR, w dzielnicach zamieszkania. Adresy i numery telefonów dostępne są na stronie internetowej MOPR.

Projekt uchwały o usługach opiekuńczych został wypracowany wspólnie przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.


TV

Mevo się kręci!