• Start
  • Wiadomości
  • Od poniedziałku 18 maja: o ilu więcej pasażerów w miejskich autobusach i tramwajach?

Od poniedziałku 18 maja: o ilu więcej pasażerów w miejskich autobusach i tramwajach?

Od poniedziałku, 18 maja więcej pasażerów będzie mogło jednocześnie skorzystać z autobusów i tramwajów. Jak to ma wyglądać w praktyce? Nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Na przykład: jeśli w danym pojeździe komunikacji miejskiej jest 40 miejsc siedzących i 100 stojących, czyli w sumie 140, to jednocześnie mogą nim jechać 42 osoby. W tym 20 miejsc siedzących może być zajętych - pozostałe osoby muszą stać, najlepiej w równomiernych odstępach.
16.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od 18 maja maksymalna liczba osób w pojeździe nie może przekroczyć 30 proc. ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących
Od 18 maja maksymalna liczba osób w pojeździe nie może przekroczyć 30 proc. ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Rząd wprowadził obostrzenia związane z panującą wciąż epidemią - teraz je stopniowo luzuje i dostosowuje przepisy

O zwiększenie limitów dla dopuszczalnej, maksymalnej liczby pasażerów w komunikacji miejskiej władze Gdańska apelowały do rządu od kilku tygodni. Regulacje wprowadzone pod koniec marca br. bardzo silnie ograniczały możliwość funkcjonowania właśnie komunikacji publicznej. Na mocy rozporządzeń autobusem czy tramwajem mogło jechać tylko tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Prowadziło to do sytuacji, kiedy  tramwajem, który ma ponad 200 miejsc - ale tylko 28 miejsc siedzących -  jechać mogło tylko 14 osób. 

Teraz to się znacząco zmieni. Od poniedziałku,18 maja wchodzą w życie nowe rządowe limity przewozu osób.

 

Przedszkola publiczne otwarte od 18 maja. Zobacz, jak przygotowane są na przyjęcie dzieci

 

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, maksymalna liczba osób w pojeździe nie może przekroczyć 30 proc. ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących.

 

11

 

- W związku z tym nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Na przykład: jeśli w danym pojeździe komunikacji miejskiej jest 40 miejsc siedzących i 100 stojących, czyli w sumie 140, to jednocześnie mogą nim jechać 42 osoby. W tym 20 miejsc siedzących może być zajętych - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 

Jak zmienia się dopuszczalna liczba pasażerów w pojazdach od poniedziałku, 18 maja: 

 

TRAMWAJE

  • Konstal: 184 miejsca (49 siedzących, 135 stojących) 

dotąd mogło jechać 25 osób - od poniedziałku 55

 

  • Pesa: 201 miejsc (40 siedzących, 161 stojących)

dotąd mogło jechać 20 osób - od poniedziałku 60

 

  • Dortmund: 176 miejsc (42 siedzące, 134 stojące)

dotąd mogło jechać 21 osób - od poniedziałku 53 

 

 

AUTOBUSY

  • Przegubowiec: całkowita liczba miejsc 140

dotąd mogło jechać 20 osób - od poniedziałku 42

 

  • Standardowy: całkowita liczba miejsc 95

dotąd mogło jechać 13 osób - od poniedziałku 28

 

  • Minibus: całkowita liczba miejsc 38

dotąd mogło jechać 8 osób - od poniedziałku 12

 

 

Pracownicy ZTM nadal będą kontrolowali liczbę pasażerów w autobusach i tramwajach. Co ważne, wybrane kursy będą realizowane nadal dwoma pojazdami jednocześnie (TUTAJ zobacz, które kursy będą dublowane).

Na drzwiach autobusów i tramwajów pojawi się informacja o tym, ile osób może wsiąść do danego typu pojazdu. O nowych zasadach będzie przypominał także komunikat głosowy emitowany podczas jazdy przez kierowcę lub motorniczego.

We wszystkich pojazdach nadal obowiązuje zasada zachowania bezpiecznej odległości od współpasażerów, a także obowiązek zasłaniania ust i nosa.

 

  Gastronomia rusza z ogródkami. W Gdańsku do otwarcia sezonu szykuje się 300 lokali

 

W pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie nadal mogą zajmować tylko co drugie miejsce. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości
W pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie nadal mogą zajmować tylko co drugie miejsce. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Gdańskie autobusy i tramwaje mają różną pojemność, a co za tym idzie - w każdym obowiązywać będą inne limity liczby pasażerów. Dlatego warto zerknąć na informację przed wejściem do danego pojazdu - będą zamieszczane głównie na drzwiach. Spółka miejska Gdańskie Autobusy i Tramwaje musi przygotować około 1,5 tysiąca wywieszek z informacją o dopuszczalnych limitach. 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim