PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od 1 czerwca kupimy karnet w autobusie i tramwaju. Na jakich zasadach?

Od 1 czerwca kupimy karnet w autobusie i tramwaju. Na jakich zasadach?
Tylko 3-biletowe karnety, i tylko za odliczoną gotówkę, przy czym trzeba przestrzegać strefy buforowej przy kabinie kierowcy - od 1 czerwca wojewódzki inspektor sanitarny zgadza się na poluzowanie obostrzeń w komunikacji miejskiej ZTM.
Bilety, ale tylko karnety za odliczoną gotówkę, będzie można znów kupić od 1 czerwca w gdańskich autobusach i tramwajach
Bilety, ale tylko karnety za odliczoną gotówkę, będzie można znów kupić od 1 czerwca w gdańskich autobusach i tramwajach
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Samorząd województwa, Gdańsk i Gdynia: trzy uchwały kluczowe dla wprowadzenia wspólnego biletu

 

W związku z rekomendacją Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej o przywróceniu sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej wszystkich organizatorów komunalnych wchodzących w skład MZKZG (pozytywna opinia Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, pismo w załączniku), od poniedziałku, 1 czerwca, od pierwszych porannych kursów, zostanie wznowiona sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w sieci transportu organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Przypominamy, że u kierującego pojazdem można nabyć wyłącznie karnety, i tylko za odliczoną gotówkę, w cenie:

  • 12 zł/normalny,
  • 6 zł/ulgowy.

Uwaga! Każdy karnet zawiera trzy bilety: dwa jednoprzejazdowe i jeden jednogodzinny.

 

Jak kupić karnet u kierującego pojazdem?

  • zakup karnetu możliwy jest wyłącznie na przystanku,
  • aby kupić karnet należy wejść pierwszymi drzwiami pojedynczo do strefy buforowej, przy kabinie kierującego pojazdem,
  • za karnet należy zapłacić wyłącznie odliczoną gotówką. Przypominamy, że kierujący pojazdem nie ma możliwości wydania reszty, dlatego prosimy o przygotowanie odliczonej sumy: 6 zł (sugerujemy użycie monet o nominałach 1 zł, 2 zł, 5 zł, celem usprawnienia procesu sprzedaży) lub 12 zł (sugerujemy użycie banknotu 10 zł i monet 1 zł, 2 zł, celem usprawnienia procesu sprzedaży),
  • po transakcji należy opuścić strefę buforową i ponownie wejść do pojazdu przez najbliższe otwarte drzwi, celem kontynuowania jazdy,
  • niemożliwe jest kontynuowanie podróży w strefie buforowej, przy kabinie kierującego pojazdem,
  • strefy buforowe w pojazdach zostaną utrzymane – aby zapewnić komfort pracy kierowcom i motorniczym. Pasażer znajdujący się wewnątrz pojazdu nie może ich przekraczać w żadną stronę.  

Uwaga! Ze względu na konstrukcję pojazdu, zakup karnetu nie jest możliwy w tramwajach typu NGD99 (4 składy) i Bombardier (3 składy).  

 

Jednocześnie przypominamy, że jednoprzejazdowe bilety komunikacji miejskiej można nabyć w aplikacjach mobilnych, biletomatach, Punktach Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku oraz placówkach prowadzących sprzedaż biletów komunikacji miejskiej (zobacz tu).

Do końca maja 2020 r. wpływy ze sprzedaży biletów w gdańskiej komunikacji miejskiej zmalały o kwotę 18 mln zł. Suma ta umożliwia zakup m.in. dwóch nowoczesnych, fabrycznie nowych tramwajów dwukierunkowych. 

Bilet metropolitalny ma już swoją nazwę - FALA

Docelowo, po wdrożeniu elektronicznego systemu sprzedaży biletu „Fala” spółki Innobaltica (zobacz tu), karnety na przejazdy komunikacją miejską nie będą już dostępne w sprzedaży u kierujących pojazdem.

oprac. AU

 

Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze
Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze