PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od Panienki z okienka po Westerplatte - Muzeum Gdańska zaprasza szkoły i przedszkola na ciekawe lekcje online

Od Panienki z okienka po Westerplatte - Muzeum Gdańska zaprasza szkoły i przedszkola na ciekawe lekcje online
Muzeum Gdańska rozpoczyna projekt lekcji online skierowanych do uczniów szkół średnich i podstawowych (z klas I-VI i VIII) oraz przedszkoli w naszym mieście. Zgodne z podstawą programową, bezpłatne zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. Wystarczy zarezerwować termin.
W trakcie lekcji o Panience z okienka dzieci będą mogli m.in. wyjrzeć przez okno pokoiku bohaterki powieści Jadwigi Łuszczewskiej
W trakcie lekcji o Panience z okienka dzieci będą mogły m.in. wyjrzeć przez okno pokoiku bohaterki powieści Jadwigi Łuszczewskiej
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

- Lekcje online to praktyczne, nieodpłatne narzędzie spełniające aspekty podstaw programowych, które ma wesprzeć pracę tysięcy gdańskich nauczycielek i nauczycieli - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Poświęcone historii Europy, Polski i Gdańska zajęcia to także zaproszenie do poznania historii najważniejszych zabytków i oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta i Domu Uphagena. Wzięcie udziału w zajęciach jest wyjątkowo proste. Wystarczy zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin.

 

OFERTA DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”. Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI.

Lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.

- W czasie zajęć będziemy się starali odtworzyć wszystkie elementy i emocje towarzyszące nam podczas tradycyjnych spotkań w naszych oddziałach – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji. - Chcemy zapewnić uczniom możliwość interakcji, bezpośredniego kontaktu z animatorem, w oparciu o najbardziej powszechne obecne narzędzie, jakim jest platforma Microsoft Teams. Podczas rezerwacji zajęć nauczyciel otrzyma link do spotkania, który następnie rozdystrybuuje wśród swoich uczniów. W wyznaczonym terminie spotykamy się przed monitorami.

Bezpłatne lekcje online będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 przynajmniej do 23 grudnia 2020 r. Każde spotkanie trwa ok. 45 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się telefoniczne do animatora prowadzącego dane zajęcia. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska. BEZPOŚREDNI LINK DO ZAPISÓW 

 

mat. Muzeum Gdańska

 

Więcej szczegółów nt. poszczególnych lekcji:

  • Herb Gdańska

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć, na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta, widnieje on także na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

  • Lekcja “Rycerze króla Artura”

Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach. 

  • Panienka z okienka

Postać Hedwigi, czyli Panienki z okienka, znana jest dzięki powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz późniejszej adaptacji filmowej. Mamy jednak niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu w dawnym Gdańsku. Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno! 

  • W domu państwa Uphagenów

Państwo Uphagenowie zapraszają do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

 

Wartownia nr 1 na Westerplatte
Wartownia nr 1 na Westerplatte
Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska

 

OFERTA DLA KLASY VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ I SZKÓŁ ŚREDNICH

- Scenariusze lekcji o Westerplatte powstały w oparciu o projekty realizowane przez pracowników naszego Muzeum, kadrę oddziału Wartowni nr 1 na Westerplatte i jej współpracowników. Ich zaletą jest to, że uczniowie otrzymają nie tylko pakiet informacji przewidzianych w podstawie programowej, ale także wiedzę związaną z historią II wojny światowej i Pomnikiem Historii. Zajęcia obejmują również dyskusję pomiędzy prowadzącym, a uczniami - tłumaczy Waldemar Ossowski.

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo. Prowadzący z nauczycielem wspólnie wybierają preferowany termin oraz komunikator, np. Microsoft Teams, bądź Zoom. Kontakt mailowy: m.jasik@muzeumgdansk.pl

Nieodpłatne zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, przynajmniej do 23 grudnia br. Dokładny termin, czas trwania lekcji i komunikator są uzgadniane indywidualnie z zainteresowanymi nauczycielami. 

 

Gdańsk. Westerplatte, Wartownia nr 1 podczas Festiwalu Westerplatte w ramach Spotkań z Historią
Gdańsk. Westerplatte, Wartownia nr 1 podczas Festiwalu Westerplatte w ramach Spotkań z Historią
Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska

 

  • Westerplatte online. Szlak pamięci

Lekcje online powstały w oparciu o projekty edukacyjne prowadzone w sezonie letnim przy Wartowni nr 1 na Westerplatte. Jednym z nich jest „Szlak Pamięci”, w ramach którego uczestnik otrzymywał pakiet informacji o historii półwyspu, najważniejszych obiektach oraz osobach związanymi z jego losami.

W ramach lekcji, poprzez pryzmat Westerplatte, podsumowujemy historię Polski i Gdańska w XX wieku. Do wyboru są dwie formy zajęć. Możemy przeprowadzić spacer po Westerplatte, omawiając przygotowanie placówki do pełnienia funkcji składnicy tranzytowej, działania podjęte bezpośrednio przed wybuchem wojny i obronę Westerplatte - wyjaśnia Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte. - Z drugiej strony, losy obrońców Westerplatte ilustrują w pigułce losy naszych żołnierzy walczących na niemalże wszystkich frontach II wojny światowej, a także historię społeczeństwa w czasach PRL. Te zagadnienia zostaną omówione w formie konwersatorium z uczniami na podstawie materiałów dydaktycznych. Wartością dodaną takiej formy jest nauka zasad krytycznego myślenia poprzez pytania i poszukiwanie odpowiedzi.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl