PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od osiedla do osiedla czyli rowerowa eko-inspekcja wiceprezydenta Grzelaka

Od osiedla do osiedla czyli rowerowa eko-inspekcja wiceprezydenta Grzelaka
We wtorek na ulicach miasta spotkać można było Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej wraz ze współpracownikami na rowerach. Jak się okazało nie była to turystyczna przejażdżka w godzinach pracy, lecz inspekcja w celu zbadania, jak radzi sobie z odbiorem odpadów spółka Gdańskie Usługi Komunalne i jak gdańszczanie segregują odpady.

Nz. (od lewej) Piotr Grzelak, Rafał Jaworski i Bartosz Piotrusiewicz

To był rzeczywiście widok niecodzienny. Na trzech składakach: zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak, Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne i Rafał Jaworski, który w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM kieruje Referatem Logistyki Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Można ich było spotkać jak przemierzali ulice m.in. Siedlec i Suchanina.

Panowie, pytani o to, czy w czasie godzin pracy wybrali się na turystyczną wyprawę,wyjaśniali, że są w pracy, a taki właśnie środek transportu wybrali, by łatwiej skontrolować Sektor VI (czyli jeden z obszarów Miasta, na których prowadzona jest zbiórka odpadów komunalnych). Obejmuje on takie dzielnice: VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino, Siedlce i Ujeścisko-Łostowice.

Dla przypomnienia mapka ze wszystkimi sektorami:

Jednoślad bardzo ułatwia poruszanie się po zróżnicowanym terenie i dotarcie do celu. Sto razy lepiej prowadzić taką inspekcję na rowerze niż samochodem. Pogoda była ładna. Staraliśmy się połączyć przyjemne z pożytecznym – mówi Piotr Grzelak.

Panowie zaglądali do pojemników, sprawdzali jak przebiega segregacja i jak wygląda odbiór odpadów. Właśnie w Sektorze VI od niedawana odbiór prowadzi GUK czyli Gdańskie Usługi Komunalne.

Informacja o ekologicznej rowerowej inspekcji bardzo pojawiła się na społecznościowych profilach uczestników i szybko obiegła internet. Wywołała dyskusję i zapytania od mieszkańców.

Jakie są wyniki eko-inspekcji? 

- W 90% odbiór odpadów przez GUK prowadzony jest poprawnie. Pojemniki były czyste. W kilku miejscach, gdzie odpady zalegały od razu podejmowaliśmy interwencję - dodaje Piotr Grzelak. 

Już wiadomo, że w przyszłym tygodniu rowerowa inspekcja będzie powtórzona. 

Czytaj też:

(R)ewolucja śmieciowa już od 1 kwietnia. Wszystko, co warto wiedzieć

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze