• Start
  • Wiadomości
  • PKM. Nowy rozkład jazdy, dwóch przewoźników, dłuższe pociągi

Od grudnia zmiany w PKM. W rozkładzie małe, ale dojdzie drugi przewoźnik i jego pociągi

Najważniejszą zmianą w nowym rozkładzie jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który wchodzi w życie 9 grudnia 2018 r. będzie przejęcie obsługi części połączeń przez spółkę Polregio. Co z tego wynika dla pasażerów?
06.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pasażerowie PKM na przystanku Strzyża
Pasażerowie PKM na przystanku Strzyża
Mateusz Ochocki/KFP


Do tej pory wszystkie kursy PKM obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska, wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy obsługę części połączeń przejmie spółka Polregio.

- W związku z rosnącą popularnością PKM, pasażerowie kursów w porannych i popołudniowych godzinach szczytu narzekali na tłok. Potrzebowaliśmy więc dłuższych składów, a ponieważ PKP SKM nie była w stanie ich zapewnić, szukaliśmy drugie przewoźnika, który spełniłby nasze oczekiwania - mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Ostatecznie podpisaliśmy umowę właśnie z Polregio.

Wejście drugiego przewoźnika nie oznacza zwiększenia częstotliwości kursowania PKM, ale przyczyni się do zwiększenia komfortu podróży i punktualności.

- Dłuższe składy Polregio obsługiwać mają przede wszystkim kursy w godzinach szczytowych. Poza tym dysponowanie większym taborem pozwoli PKM na większą elastyczność. Jeśli któryś z pociągów ulegnie awarii, łatwiej będzie podstawić kolejny - tłumaczy Emilia Stawikowska z biura prasowego UMWP.

- Ceny biletów pozostaną bez zmian. Tak jak dotychczas pociągi na linii PKM będą kursować w tzw. takcie. Z Kartuz przez większą część dnia składy będą wyruszać 31 minut po pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po pełnej godzinie - podkreśla Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Ostatni pociąg z Trójmiasta do Kartuz odjeżdżać będzie w dni robocze o 22.46. Również podróżni z lotniska wciąż będą mieli do dyspozycji późnowieczorne połączenie. Ostatni skład do Gdańska, z przystanku przy porcie lotniczym odjedzie dwie minuty po północy (oprócz niedziel).

Już tradycyjnie, PKM wydaje specjalny, kieszonkowy rozkład jazdy. Książeczka będzie zawierać szczegółowy rozkład jazdy dla wszystkich stacji i przystanków PKM. Kieszonkowy rozkład będzie dołączony do piątkowego (7 grudnia) wydania Gazety Wyborczej.

Poza tym, od 10 grudnia (poniedziałek) rozkład w formie elektronicznej pojawi się na stronie internetowej PKM i GW Trójmiasto.

Nowy rozkład będzie obowiązywać od 9 grudnia 2018 r. do 8 grudnia 2019 r. Pierwsza korekta przewidziana jest na 9 marca 2019 r. Na stabilny roczny rozkład jazdy trzeba poczekać do czasu zakończenia kluczowych inwestycji realizowanych przez PKP PLK na terenie całego kraju.


Pociąg PKM na stacji Gdańsk Główny, a w tle pendolino
Pociąg PKM na stacji Gdańsk Główny, a w tle pendolino
Maciej Kosycarz/KFP


Nowe rozwiązania w systemie taryfowo-biletowym

Wraz z drugim przewoźnikiem, wchodzi także dodatkowa możliwość zakupu biletów Przewozów Regionalnych (PR) obowiązujących na PKM. Zasady są następujące:


  • Bilety okresowe

Pasażerowie PKM mogą korzystać zarówno z biletów okresowych PKP SKM, jak i biletów Przewozów Regionalnych (tzw. Bilet dobrych relacji). Ceny obu biletów są identyczne. Oba uprawniają do przejazdów na odcinkach:

  1. a)      Lębork – Gdańsk Lipce,
  2. b)      Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa – Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe obsługujące Pomorską Kolej Metropolitalną),
  3. c)       Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna,
  4. d)      Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna.

Bez względu na to jaki bilet będzie posiadał pasażer, czy bilet SKM czy też PR, będzie mógł podróżować każdym pociągiem kursującym na liniach PKM. Niezależnie od tego, czy bilet zakupi w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu - będzie on ważny.

UWAGA!

Pasażerowie, których przystanki docelowe są położonych na trasie SKM Gdynia Główna – Gdańsk Śródmieście, również mogą korzystać z biletów okresowych PR. Np. bilet PR relacji Lębork – Gdańsk Wrzeszcz upoważnia pasażera do tego by, jadąc z Lęborka, przesiadł się w Gdańsku Oliwie na pociąg SKM i w ten sposób dotarł do przystanku Gdańsk Przymorze Uniwersytet.


  • Bilety jednorazowe

Pasażerowie z biletami jednorazowymi PKP SKM lub PR będą mogli podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi obsługującymi sieć PKM (pociągi spalinowe) na trasach:

  1. a)      Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa – Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe kursujące na sieci PKM),
  2. b)      Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna,
  3. c)       Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna.


Również w tym przypadku pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi pociągami obsługującymi PKM, bez względu na to czy mają bilet SKM czy PR i niezależnie od miejsca/sposobu jego zakupu.

UWAGA!

Na bilety jednorazowe PR nie będzie możliwości podróżowania pociągami PKP SKM na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Śródmieście.


Dodatkowe informacje

Przewozy Regionalne będą honorowały w swoich pociągach również bilety SKM tzw. „miejskie” i „trójmiejskie”, sprzedawane na obszar Gdańska i Sopotu oraz Gdyni i Sopotu oraz całego Trójmiasta.

Przewóz roweru w taryfie PR (tzw. Bilet dobrych relacji) będzie kosztował 3 zł (bilet jednorazowy) i 30 zł (bilet miesięczny).


Więcej o PKM:

Rębiechowo. Budowa węzła integracyjnego w dobrym tempie

Będzie modernizacja linii kolejowej do Kokoszek - ratunek dla PKM na czas remontu i nowa trasa



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?