PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Do środy, 14 listopada: biało-czerwone iluminacje w kilku punktach Gdańska
Do środy, 14 listopada: biało-czerwone iluminacje w kilku punktach Gdańska
Na zieleńcach biało-czerwone kwiaty, na pomnikach i wiaduktach - iluminacje w barwach narodowych. Wszystko z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwone iluminacje są włączane każdego wieczoru - od czwartku (8 listopada) do środy (14 listopada).
To już nie pierwszy raz, gdy biało-czerwoną iluminację zyskuje pomnik Poległych Stoczniowców - ostatnio było tak 1 maja tego roku
To już nie pierwszy raz, gdy biało-czerwoną iluminację zyskuje pomnik Poległych Stoczniowców - ostatnio było tak 1 maja tego roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Kompozycje kwiatowe w barwach narodowych są tworzone na gdańskich zieleńcach, skwerach, a także w ulicznych donicach od wiosny - właśnie z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zasadzili bratki, stokrotki, dalie, begonie i pelargonie. W październiku zakwitły chryzantemy. Można je zobaczyć m.in. na Rondzie Ofiar Katynia, na Podwalu Grodzkim oraz w Parku Oliwskim. Mają w subtelny sposób przypominać o jubileuszu Polski.

- Po zmroku, od 8 do 14 listopada, włączone zostaną biało-czerwone iluminacje - zapowiada Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Podświetlimy trzy gdańskie wiadukty, jeden zabytkowy budynek i dwa pomniki, a trzeci zyska okolicznościowe oświetlenie już wkrótce.

Które wiadukty zyskają biało-czerwoną iluminację?

  • Zielony przy ul. Kościuszki
  • Żółty przy ul. Jana z Kolna
  • Harfa przy ul. Uczniowskiej


Dodatkowo podświetlone barwami narodowymi będą:

  • fasada Dworu Artusa na Długim Targu
  • pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności
  • pomnik „Tym co za polskość Gdańska” (nieopodal Targu Rybnego)  


- Jeszcze przed 11 listopada uruchomiona zostanie okolicznościowa iluminacja pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Alei Grunwaldzkiej - podkreśla Magdalena Kiljan.

Biało-czerwona iluminacja pomnika „Tym co za polskość Gdańska” i pomnika marszałka Piłsudskiego od teraz ma podświetlać te monumenty na co dzień.

Narodowymi barwami podświetlony będzie także jeden z dźwigów stoczniowych na Młodym Mieście, przy ul. Narzędziowców i Stolarzy. Tę iluminację będzie można podziwiać po zmroku, od soboty do poniedziałku, w różnych godzinach:

  • 10 listopada - w godz. 20:00 - 23:00
  • 11 listopada - w godz. 18:00 - 24:00
  • 12 listopada - w godz. 00:00 - 7:00

Iluminacja z okazji obchodów 100-lecia jest przy okazji testem przed przygotowaniem ostatecznej, stałej iluminacji stoczniowego dźwigu, którą Fundacja Gdańska zamierza zrealizować w pierwszym kwartale nowego roku.  Projekt iluminacji powstał we współpracy z firmą LBL VAP Philips oraz projektantką Martą Waczyńską, zwyciężczynią konkursu na iluminację stoczniowego dźwigu, rozstrzygniętego w maju 2018. Dźwig został zwymiarowany przez firmę JPP Projekt.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl