• Start
  • Wiadomości
  • Od czerwca szepczemy po nowemu. Groty w Parku Oliwskim przechodzą remont

Od czerwca szepczemy po nowemu. Groty w Parku Oliwskim przechodzą remont

Od początku maja trwają prace remontowe, odtworzeniowe i konserwacyjne XVIII.wiecznych grot szeptów w Parku Oliwskim.
05.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Groty szeptów w Parku Oliwskim - za miesiąc jak nowe

Groty szeptów w Parku Oliwskim zawdzięczają swoją nazwę specyficznym właściwościom akustycznym. Składają się z ustawionych na wprost siebie dwóch półkul. Ze względu na sposób usytuowania oraz konstrukcję odzwierciedlającą kształt muszli, półkule te wzmacniają dźwięk. Dzięki temu osoby, które wejdą do przeciwległych grot i odwrócą się do siebie plecami mogą ze sobą porozmawiać szeptem.

Obecnie groty i najbliższy im teren nie są dostępne dla odwiedzających park, ponieważ przechodzą gruntowny remont realizowany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.

W ramach prac, które będą zrealizowane do końca maja, wymieniona zostanie nawierzchnia ścieżki prowadzącej do grot. Dotychczasowa nawierzchnia asfaltowa była położona w taki sposób, że wejścia do muszli były podwyższone o 15 cm w stosunku do pierwotnej wysokości. Teraz podwyższenie zniknie, a asfaltowy chodnik zastąpi bruk klinkierowy.

Ścieżkę prowadząca do grot i ich wnętrza zamiast asfaltu pokryje klinkierowy bruk

Jeśli chodzi o same groty - fundamenty, które znajdowały się pod powierzchnią gruntu zostaną odsłonięte, a składające się na nie kamienie przejdą dezynfekcję i oczyszczenie przegrzaną parą wodną.

Odkryte, murowane ściany grot przejdą renowację. Ich brakujące fragmenty zostaną odtworzone - łącznie z tymi częściami wnęk obiektów, które dotąd zakryte były asfaltem. Wykonawcy przy pracach odtworzeniowych posiłkować się będą materiałami inwentaryzacyjnymi i fotografiami. Jako materiał odtworzeń posłużą zabytkowe kamienie układane na sucho, metodami historycznymi - bez zapraw wiążących.

Początek maja, początek remontu: oczyszczone kamienie i cegły, zerwany asfalt

Mury ceramiczne wnętrza muszli przejdą renowację metodami konserwatorskimi. Pokryte zostaną również izolacją przeciwwilgociową (metodą iniekcji niskociśnieniowej preparatem krzemoorganicznym, hydrofobizująco - uszczelniającym).

- Preparat ten nie tylko chroni przed wilgocią, jednocześnie stanowi element konserwacji - tłumaczy Ewa Parafjanowicz-Potuczko z DRMG.

Remont i odtworzenie czeka także zewnętrzne, kamienne mury oporowe (poza grotami).

W ramach prac przywrócone będą także stojące niegdyś w muszlach ławki: siedziska będą z drewnianych bali, podstawa zaś z kamienia.

Koszt wszystkich prac wyniesie ok. 280 tys. złotych. Remont grot przeprowadzany jest w ramach większego zadania realizowanego przez DRMG w 2017 roku pn.: “Rewaloryzacja zabytków sztuki ogrodowej i zagospodarowanie terenów zieleni w mieście”. Oprócz grot, składają się na nie następujące inwestycje:

A tak wyglądały groty w marcu`2017, tuż przed remontem


GROTY SZEPTÓW


Groty Szeptów w Parku Oliwskim powstały pod koniec XVIII wieku, podczas przebudowy w stylu angielsko-chińskim. Projektantem kompleksowych zmian był Johann Georg Saltzmann, ogrodnik z Poczdamu, zatrudniony w zespole parkowym tamtejszej słynnej letniej rezydencji królów Pruskich.

Po przebudowie w Parku Oliwskim pojawiły się właśnie groty szeptów, a także m.in: sztuczne pagórki, rustykalna kaskada, pawilony chińskie, świątynia antyczna czy domek włoski.

Oliwskie groty mają swoją współczesną kopię - można ją obejrzeć w miejscowości Frank, w gminie Kaliska na granicy Borów Tucholskich. Właściciele tamtejszej szkółki drzew zbudowali je w swoim udostępnionym do zwiedzania ogrodzie.


TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim