PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oceanarium Nautilus Gdańsk z pozwoleniem na budowę. Inwestor nadal negocjuje z bankami

Oceanarium Nautilus Gdańsk z pozwoleniem na budowę. Inwestor nadal negocjuje z bankami
Multimedialne oceanarium, laguna, kompleks basenów i saun, interaktywne centrum nauki, hotel i galeria medyczna - Nautilus Gdańsk przy stadionie w Letnicy ma być największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym tego typu. Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, negocjuje jeszcze kwestię finansowania z bankami. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2022 rok.
Komfortowe warunki dla zwierząt i atrakcyjny sposób obejrzenia ich przez widzów - to jedne z kluczowych założeń inwestora
W gdańskim oceanarium zwierzeta mają mieć komfortowe warunki do życia, a zwiedzający możliwość atrakcyjnego ich "podglądania" - takie są założenia inwestora
PFI Future

 

Inwestycja na powierzchni ponad 50 tys. m kw rozpocznie się od budowy oceanarium Nautilus Gdańsk, w którym będzie można podziwiać najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej. W kolejnych etapach powstanie egzotyczna laguna, hotel i galeria medyczna. 

Za realizację inwestycji odpowiada Konsorcjum PFI Future i właściciel stadionu - spółka Arena Gdańsk. Wykonawcę wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym w 2017 roku, umowę podpisano w kwietniu 2018 roku. Inwestycja to część projektu „Letnica 3.0” czyli kolejnego etapu rewitalizacji i uatrakcyjnienia dzielnicy.

 

TAK MA WYGLĄDAĆ NAUTILIUS GDAŃSK - ZOBACZ FILM

 

 

Oceanarium i aquapark Nautilus to inwestycja w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto Gdańsk udostępniło inwestorowi grunt (to teren o powierzchni ponad 45 tys. m kw. wart ponad 50 mln zł) a PFI Future sfinansuje i zrealizuje wartą ok. 450 mln zł inwestycję.

Około 50-60 mln zł stanowić mają środki własne PFI Future, a pozostała kwota ma być pozyskana z kredytów bankowych.

 

116025
Pingwinarium, plaże, tropikalny las - wizualizacja wnętrza Oceanarium Nautilus w Gdańsku, które ma być otwarte w 2022 roku
PFI Future

 

Nautilus Gdańsk zaplanowano jako nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy, należący do największych w Europie. Oceanarium ma mieć wiele wspólnego z wrocławskim Afrykarium, choć jak zapowiada inwestor, Nautilus będzie obiektem wyższej klasy - równie atrakcyjnym jak Tropical Islands pod Berlinem. 

Tak więc w oceanarium zobaczymy najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej: rekiny, pingwiny, ośmiornice, rafę koralową, egzotyczną lagunę o powierzchni 6 tys. m kw z kompleksem basenów i saun. Chętni będą mogli odwiedzić strefę relaksu z lasem tropikalnym i plażą, pingwinarium, jaskinie 5D i interaktywne centrum nauki. W kompleksie powstanie również 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym i galerią medyczną, obiekty gastronomiczne i handlowe. 

 

dobrabudowa
Stadion Arena Gdańsk na Letnicy, tu powstanie największy w Polsce kompleks edukacyjno rozrywkowy Oceanarium Nautilius Gdańsk
Krzysztof Mystkowski KFP

 

Prace wstępne - przygotowania gruntu pod budowę - rozpoczęły się już w październiku 2018 roku. W dniu 30 grudnia 2019 roku wydane zostało pozwolenie na budowę kompleksu. Na razie inwestor już drugi rok negocjuje z bankami finansowanie Nautiliusa, do końca czerwca ma zapewnić sobie źródła finansowania. Wtedy też powinny ruszyć prace budowlane.

Otwarcie Nautilus Gdańsk zaplanowane jest na koniec 2022 roku.

 

Czytaj także:

Nautilus - oceanarium i laguna. Znamy datę otwarcia WIZUALIZACJE

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl