Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Obywatelski opłatek i wspólne kolędowanie w filharmonii [WIDEO i ZDJĘCIA]

Sezon kolędowania rozpoczęty. W poniedziałek, 11 grudnia, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan, w którym udział wzięło ponad tysiąc osób: działaczy społecznych, samorządowców, radnych miejskich i dzielnicowych. Był opłatek i wspólne śpiewanie kolęd. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podsumował zaś mijający rok.

Obywatelski opłatek i wspólne kolędowanie w filharmonii [WIDEO i ZDJĘCIA]
A
A
data publikacji: 11 grudnia 2017 r.

Harcerze i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystości. Artur Glebko, komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP informuje o przyszłorocznym zlocie z okazji 100-lecia ZHP oraz Europejskim Zlocie Skautów w 2020 roku. Oba wydarzenia odbędą się w Gdańsku
Harcerze i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystości. Artur Glebko, komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP informuje o przyszłorocznym zlocie z okazji 100-lecia ZHP oraz Europejskim Zlocie Skautów w 2020 roku. Oba wydarzenia odbędą się w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl

To było już 12. “Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan”. Na grudniową uroczystość zapraszani są zawsze mieszkańcy z różnych środowisk aktywnie działający na rzecz miasta i jego społeczności. Wspólny wieczór to okazja, by jeszcze przed “świąteczną gorączką” podzielić się opłatkiem, wymienić doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty i wspólnie pośpiewać kolędy.

Na początek głos zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, podsumowując miniony rok. W swoim wystąpieniu podkreślił proces stopniowego ograniczania demokracji w kraju przez obecny rząd PiS i zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Od polityki wkraczającej w domy Polaków, która “dzieli dziś rodziny i przyjaciół” przeszedł do kolejnego trudnego tematu: przyjmowania uchodźców.

- Droga do rzeczywistej akceptacji migrantów z całą ich odmiennością kulturową jest w praktyce trudna, a w niektórych przypadkach staje się prawdziwą drogą krzyżową - prezydent Gdańska cytował słowa św. Jana Pawła II - Nie możne nas to jednak odciągnąć od realizacji woli Boga, który pragnie przyciągnąć do siebie wszystkich ludzi.

Paweł Adamowicz przypomniał, że w województwie pomorskim żyje 100 tys. Ukrainek i Ukraińców.

- Niejedna stocznia, niejedna budowa czy zakład pracy nie mógłby funkcjonować bez ich wsparcia, ale tu chodzi o szersze otwarcie się na ludzi. Budowanie społeczności Gdańska ludzi przyjaznych, otwartych, wyzwolonych z lęku przed obcym, jest wielkim zadaniem i na 2018 rok i z pewnością na kolejne lata - mówił Paweł Adamowicz i po raz kolejny zacytował słowa Papieża Polaka: - Spojrzeć w oczy drugiego człowieka, to zobaczyć w nich nadzieję oraz niepokoje brata i siostry, to odkryć sens solidarności. Spójrzmy nie tylko w sąsiada oczy i rodaka, ale także w oczy migranta, być może uchodźcy, choć u nas ich nie ma.

Składając życzenia zgromadzonym w auli filharmonii prezydent Gdańska powiedział m.in: - Proszę siebie i was, abyśmy w nowym roku wspólnie budowali społeczność solidarną, opartą na otwartości. Żebyśmy wspólnie wracali do źródła naszej gdańskiej tętniącej Solidarności z Sierpnia 1980 roku. To nie jest przeszłość, to nie muzeum, to żywy przekaz, którym chcemy obdarzyć młodsze pokolenie, przekazać tę pałeczkę Solidarności.


ZOBACZ TRANSMISJĘ Tradycją grudniowych spotkań obywatelskich jest, że tego dnia właśnie harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują na ręce prezydenta miasta Betlejemskie Światło Pokoju dla mieszkańców Gdańska. W tym roku słowaccy skauci przekażą światełko polskim harcerzom dopiero w sobotę, 16 grudnia, i minie kilka dni nim trafi ono nad morze, dlatego przedstawiciele Chorągwi Gdańskiej ZHP wyjątkowo przyszli do filharmonii z zaproszeniem dla wszystkich mieszkańców Gdańska na uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, która odbędzie się 19 grudnia, we wtorek, o godz. 17.00 na Długim Targu tuż przy Fontannie Neptuna.

- Duże zadania do wykonania czekają nas w przyszłym roku i za dwa lata - przypomniał komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP hm. Artur Glebko. - W sierpniu 2018 roku z okazji 100-lecia ZHP na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się największy od lat zlot harcerzy z całej Polski, na ponad 15 tys. gości z Polski i Europy. W to samo miejsce zapraszam także na Europejski Zlot Skautów w 2020 roku, w którym udział weźmie 25 tys. skautów z Europy i świata.

CZYTAJ TAKŻE: Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości 25 tys. skautów z Europy


Później ze świątecznym repertuarem, w autorskich interpretacjach kolęd, wystąpiła Kayah, po występie artystki i wspólnym kolędowaniu uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem. Wszyscy otrzymali w prezencie Gdański Kalendarz na 2018 rok. Przyszłoroczna edycja poświęcona jest słynnym gdańszczankom i gdańszczanom, którzy na przestrzeni wieków reprezentowali bogactwo kultur obecnych w naszym mieście. Po raz pierwszy w kalendarzu oznaczone zostały święta nie tylko chrześcijańskie, ale również żydowskie i muzułmańskie.-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl