• Start
  • Wiadomości
  • Obszar Metropolitalny ze stolicą w Gdańsku - rząd zatwierdzi?

Obszar Metropolitalny ze stolicą w Gdańsku - rząd zatwierdzi?

Dość nieoczekiwany przebieg miała konferencja prasowa kongresu Smart Metropolia, poświęcona perspektywom budowy związków metropolitalnych w kraju. Obok siebie usiedli przedstawiciele obozów, które zwykle nie są skłonne do współpracy, ale - zarówno ci związani z PiS, jak i ci z PO - tym razem mówili w zasadzie jednym głosem: budowa obszarów metropolitalnych wokół dużych miast w Polsce jest potrzebna, żeby można było podołać nowym wyzwaniom cywilizacyjnym.
14.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wiceminister Kazimierz Smoliński jako tczewianin zapewnił, że kibicuje działaniom na rzecz budowy Związku Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. (Po lewej - Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa)

Jakie to wyzwania?

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślał, że budowa Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego może być odpowiedzią na narastające problemy demograficzne: - Proszę państwa, na obszary metropolitalne możemy patrzeć ze względu na teraźniejszość, ale przede wszystkim chyba powinniśmy patrzeć ze względu na przyszłość. I biorąc pod uwagę wyzwania przyszłości, przed jakimi stoi nasz kraj - myślę tutaj o bardzo poważnym załamaniu demograficznym, o czym zresztą mówił nasz kluczowy pierwszy spiker, pan Ivan z Budapesztu (dr Ivan Tosics, dyrektor Metropolitan Reaserch Institute w Budapeszcie - przyp. red.). Tę mapę mamy w oczach. To pokazuje, że Polska potrzebuje poważnej polityki imigracyjnej. Potrzebujemy (jej), bo rozwój nasz gospodarczy już dzisiaj ma problem z brakiem rąk do pracy i ten milion, czy milion dwieście tysięcy Ukraińców będzie niedostateczny, a przypomnijmy, że ponad dwa miliony Polaków jest na emigracji zarobkowej i prawdopodobnie nie wrócą. Obszary metropolitalne, czyli zespoły miast dużych, średnich i mniejszych, powiązane ze sobą funkcjonalnie, mogą być odpowiedzią, mogą być tym miejscem realizowania polityki państwowej, na przykład polityki imigracyjnej. Ze względu na to, że obszary metropolitalne były, są i będą biegunami wzrostu gospodarczego, miejscami rozwoju, innowacyjności, w gospodarce, w administracji, innowacji społecznych, obszary metropolitalne też skupiają największy potencjał intelektualny, kapitał również społeczny, w postaci chociażby ośrodków akademickich. I jak słusznie wicemarszałek Orłowski zwrócił uwagę: nie powinniśmy przeciwstawiać, budować alternatywy wykluczającej między obszarami metropolitalnymi, a pozostałymi obszarami kraju.

PREZYDENT GDAŃSKA PAWEŁ ADAMOWICZ DLA GDAŃSK.PL O CELACH KONFERENCJI SMART METROPOLIA:

Prezydent Adamowicz podkreślił, że Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot grupuje 49 jednostek samorządowych, na obszarze których żyje 1,5 mln osób. Dlatego też stowarzyszenie wnioskuje i będzie wnioskować o ustawowe zatwierdzenie tych starań przez rząd i parlament. Na razie stosowny wniosek złożony w stolicy pozostaje bez odpowiedzi ze strony rządowej. Nadzieję daje utworzenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Paweł Chorąży, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju wyjaśnił, jak temat widziany jest z perspektywy rządowej: - Pojawił się wątek dlaczego Górny Śląsk, Zagłębie jako pierwsze, dlaczego ustawa metropolitalna to tylko ten jeden, wybrany obszar… Ja tylko przypomnę, że w uzasadnieniu do ustawy mówimy o tym, że ma ona charakter pilotażowy. Powołanie metropolii to jest również zobowiązanie finansowania z budżetu, to są udziały w podatkach - myślę że pan marszałek Karolczak będzie w stanie powiedzieć państwu więcej szczegółów… Natomiast jesteśmy otwarci na dyskusję co potem, zgodnie też z tym pilotażowym charakterem rozwiązań górnośląsko-zagłębiowskich będziemy przyglądać się. Można powiedzieć, że pierwszy sukces tej ustawy jest taki, że został powołany związek metropolitalny, natomiast poczekajmy jeszcze chwilę na to, co związkowi i panu marszałkowi we współpracy z samorządami uda się osiągnąć.

Uczestnicy konferencji - od lewej: Kazimierz Karolczak (przewodniczący zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej), Beata Rutkiewicz (wiceprezydent Wejherowa), Kazimierz Smoliński (wiceminister infrastruktury i budownictwa), Paweł Adamowicz (prezydent Gdańska), Paweł Chorąży (wiceminister rozwoju), Patryk Demski (burmistrz Pelplina)

Wiceminister Chorąży wyraził przekonanie, że jeśli metropolia górnośląsko-zagłębiowska odniesie sukces, będzie to skutkowało powołaniem przez władze państwowe kolejnych metropolii. Wszystko powinno wyjaśnić się w perspektywie około dwóch lat.

Inny z przedstawicieli rządu, Kazimierz Smoliński - wiceminister infrastruktury i budownictwa - który prywatnie jest tczewianinem, zapewnił, że kibicuje działaniom na rzecz utworzenia Związku Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot. Zastrzega jednak, że w pierwszym rzędzie szczególną uwagę trzeba zwrócić na wzmacnianie pozycji mniejszych, gorzej rozwiniętych obszarów, nawet kosztem silnych ośrodków miejskich.

Konferencji prasowa kongresu Smart Metropolia na temat perspektyw budowy związków metropolitalnych w kraju odbyła się w poniedziałek, 13 listopada, w biurowcu Amber Expo. Uczestniczyli w niej: Kazimierz Karolczak (przewodniczący zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej), Beata Rutkiewicz (wiceprezydent Wejherowa), Kazimierz Smoliński (wiceminister infrastruktury i budownictwa), Paweł Adamowicz (prezydent Gdańska), Paweł Chorąży (wiceminister rozwoju), Patryk Demski (burmistrz Pelplina).

ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z KONFERENCJI:

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska