Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Obrazy gdańskich malarzy z filmu “Twój Vincent” na wystawie w Oliwskim Ratuszu Kultury

"Twój Vincent" Doroty Kobieli to prawdziwy majstersztyk - film fabularny pełnometrażowy, który został zrealizowany techniką animacji malarskiej. Po zakończonej realizacji pozostało ponad 1000 obrazów namalowanych przez 125 malarzy. 12 spośród nich, autorstwa trójmiejskich artystów, możemy zobaczyć do 16 grudnia 2017, na wystawie w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Obrazy gdańskich malarzy z filmu “Twój Vincent” na wystawie w Oliwskim Ratuszu Kultury
A
A
data publikacji: 05 grudnia 2017 r.

Klaudyna Hady jest autorką jednej z prac, którą zobaczymy na wystawie
Klaudyna Hady jest autorką jednej z prac, którą zobaczymy na wystawie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ten film narodził się z pasji. Autorkę pomysłu i reżyserkę Dorotę Kobielę, czterokrotną laureatkę stypendium ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rysunku i malarstwa, Vincent van Gogh fascynował już od czasów licealnych. Pod koniec studiów na warszawskiej ASP zaczytywała się w listach artysty do brata i zapamiętała zadanie van Gogha: "Nie możemy mówić inaczej, niż tylko przez nasze obrazy". Ono stało się bezpośrednim impulsem do myślenia o filmie: dlaczego nie opowiedzieć historii człowieka ożywiając jego dzieła? Czy bohaterami filmu nie mogliby być bohaterowie jego płócien?

Pierwotnie projekt miał być krótkim metrażem. Po kilku latach pracy powstał obraz pełnometrażowy. Efekt jest olśniewający, a cichymi bohaterami "Twojego Vincenta" są malarze, którzy współtworzyli całość.

Wystawie towarzyszą przedpołudniowe warsztaty dla młodzieży, która prowadzą malarki Agata Smólska i Klaudyna Hady
Wystawie towarzyszą przedpołudniowe warsztaty dla młodzieży, która prowadzą malarki Agata Smólska i Klaudyna Hady
Dominik Paszliński/gdansk.pl


- Na ogłoszenie o naborze malarzy do pracy nad filmem odpowiedziało 5 tysięcy osób - wspominał pracę nad filmem Sean Bobbitt z BreakThru Films, współproducent. - Głównie z Polski, ale też ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Australii.

Ich szkolenia, by potrafili malować jak Vincent, prowadziła Dorota Kobiela wraz z malarzem Piotrem Dominiakiem. Prace wykonywano w studiach we Wrocławiu, Londynie i Gdańsku, gdzie na potrzeby produkcji wynajęto ogromne studio, dwa tysiące metrów kwadratowych. Artyści mieli tu swoje stanowiska pracy.


Malować jak van Gogh

To była benedyktyńska praca: 125 malarzy zużyło 1,3 tysięcy litrów farby, by przemalować ręcznie każdą z 65 tysięcy klatek filmu. Jeden obraz to jedna klatka, więc praca nad poszczególnymi ujęciami trwała od tygodnia, aż do kilku miesięcy. Zabrała w sumie dwa lata.

Po zakończonej realizacji pozostało ok. 1000 obrazów i jeszcze 400 ze szkoleń i warsztatów.

Malarz Waldemar Wesołowski i jego obraz - kadr
Malarz Waldemar Wesołowski i jego obraz - kadr
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Na wystawie zorganizowanej w Oliwskim Ratuszu Kultury zobaczymy 12 prac wykonanych przez trójmiejskich twórców, którzy brali udział w pracy nad filmem "Twój Vincent". To dzieła autorstwa: Marleny Jopyk - Misiak, Joanny Maleszyk, Klaudyny Hady, Piotra Dominiaka, Joanny Śmielowskiej, Waldemara Wesołowskiego, Agaty Smólskiej, Łukasza Gordona, Dominiki Hofman, Krzysztofa Nowickiego, Urszuli Kulczyk, Marty Czarneckiej, Jana Szewczyka, Wandy Piskorskiej, Władysława Pitali oraz Anny Kluzy, która wykonała rzeźbę - popiersie Vincenta van Gogha. Dwie prace są namalowane przez kilku twórców.

- Obrazy są podzielone na trzy grupy - tłumaczy Anna Maria Czarzasta, kurator wystawy. - Dwa są ze szkoleń, dwa z przygotowania klatek do produkcji, a osiem to już finalne klatki filmowe.

Wystawa będzie czynna do 17 grudnia 2017
Wystawa będzie czynna do 17 grudnia 2017
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Wystawa “Twój Vincent” w Oliwskim Ratuszu Kultury, ul. Opata J. Rybińskiego 25, jest otwarta dla publiczności od wtorku, 4 grudnia do 17 grudnia 2017, w godz. 14 do 20. W weekend w godz. 12 do 20. Wstęp jest wolny.

Wystawie towarzyszą przedpołudniowe warsztaty dla młodzieży, która prowadzą malarki Agata Smólska i Klaudyna Hady.

- Około 700 uczniów pomorskich szkół będzie brała w nich udział, malarki oprowadzą młodzież po wystawie i opowiedzą o pracy nad filmem - tłumaczy Czarzasta.

To zdanie stało się inspiracją dla reżyserki Doroty Kobieli
To zdanie stało się inspiracją dla reżyserki Doroty Kobieli
Mat. BreakThru Films

W hołdzie dla artysty

Film "Twój Vincent" rozpoczął już wędrówkę po festiwalach, m. in. otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz Nagrodą dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, był też filmem otwarcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Został zakupiony do dystrybucji przez 135 krajów. W Holandii miał premierę w Muzeum Van Gogha, w Paryżu w Muzeum d'Orsay. W polskich kinach pojawił się 6 października.

Światowe media okrzyknęły film Kobieli "niezwykłym malarskim hołdem dla van Gogha, którego nikt inny nie złożył artyście", a my możemy obejrzeć kilka z obrazów, którzy stworzyli artyści z Trójmiasta.

"Twój Vincent"

reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

scenariusz: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel

zdjęcia: Tristan Oliver, Łukasz Żal

muzyka: Clint Mansell

produkcja: BreakThru Films

producenci: Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart

koprodukcja: Trademark Films, Loving Vincent Ltd., Miasto Wrocław, Odra-Film, CeTA Centrum Technologii Audiowizualnych.

Ponad 100 malarzy, ponad 1000 obrazów. Pierwszy taki film na świecie powstał w Gdańsku

Gdańsko-wrocławski ”Loving Vincent” otwiera Festiwal Filmowy w Gdyni. Wywiad z reżyserką

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora