• Start
  • Wiadomości
  • Obrazy Ogniem Malowane przeniesione na inny termin. Powodem koronawirus

Obrazy Ogniem Malowane przeniesione na inny termin. Powodem koronawirus

Organizowane od 1993 roku przez Plamę - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - plenerowe wydarzenie Obrazy Ogniem Malowane nie odbędzie się w sobotę, 10 października, jak planowano. Powodem jest postęp epidemii koronawirusa - Gdańsk znajduje się w żółtej strefie, co wiąże się z szeregiem nowych obostrzeń. Być może uda się zrealizować imprezę jeszcze w tym roku.
07.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obrazy Ogniem Malowane to organizowane od 1993 roku wydarzenie plenerowe, zapewniające niezapomniane wrażenia. Niestety w tym roku nie odbędzie się w planowanym terminie - Plama GAK podjęła tę decyzję z uwagi na eskalację epidemii. Nz. pokaz fireshow w wykonaniu Szymona Lisieckiego
Obrazy Ogniem Malowane to organizowane od 1993 roku wydarzenie plenerowe, zapewniające niezapomniane wrażenia. Niestety w tym roku nie odbędzie się w planowanym terminie - Plama GAK podjęła tę decyzję z uwagi na eskalację epidemii. Nz. pokaz fireshow w wykonaniu Szymona Lisieckiego
fot. Adam Bogdan

 

 

- Sytuacja związana z trwającą od początku roku pandemią przyzwyczaiła nas już do konieczności dynamicznego reagowania na zmiany wynikające z postępu epidemii. Dziś, kiedy Gdańsk zalazł się w „żółtej strefie”, w trosce o Wasze zdrowie oraz z uwagi na zmiany zasad sanitarnych, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu realizacji wydarzenia „Obrazy Ogniem Malowane”, które miało odbyć się w sobotę, 10 października, na gdańskiej Zaspie. Życząc zdrowia, liczymy na Waszą dobrą energię oraz obecność na imprezie w późniejszym terminie. Pracujemy nad tym, by zrealizować imprezę jeszcze przed końcem roku - poinformowała Katarzyna Anrulonis, kierowniczka Plamy GAK.

Organizowane przez Plamę GAK oraz Radę Dzielnicy Zaspę Młyniec plenerowe wydarzenie co roku rozświetlało jeden z jesiennych wieczorów mieszkańców Zaspy, do których dołączali widzowie z innych gdańskich dzielnic, a nawet sąsiednich miast. Zapoczątkowana w 1993 roku impreza artystyczna, której motywem przewodnim jest ogień i światło, zastosowane jako element instalacji rzeźbiarskiej, aranżacji przestrzeni i działań teatralnych, podczas każdej edycji przyciągała dużą publiczność, liczącą nawet 300 osób. Ważnym elementem projektu od początku był i nadal jest jego otwarty charakter. Twórcą Obrazów Ogniem Malowanych może być każda osoba, bez względu na wykształcenie i doświadczenie - wystarczy pomysł.

- Obrazy Ogniem Malowane to plenerowa akcja artystyczna a tradycjami, której pierwsza edycja miała charakter warsztatów prowadzonych przez, nieżyjącego już, wybitnego ceramika Edwarda Roguszczaka. Niepoprzedzona żadnymi akcjami promocyjnymi skupiła duża widownię w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji, jak również w oknach okolicznych dziesięciopiętrowych bloków. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do kontynuacji działań i nadania temu charakteru corocznej imprezy, w której uczestniczy coraz więcej artystów i widzów - wspominają organizatorzy.

I właśnie to duże zainteresowanie mogłoby być problem w dobie epidemii. Dlatego, choć Obrazy Ogniem Malowane odbywają się na trawniku wokół klubu Plama, a więc na świeżym powietrzu, organizatorzy zdecydowali się podjąć trudną decyzję o przeniesieniu terminu wydarzenia. Przypomnijmy, że w tym roku do udziału w tworzeniu tego nietuzinkowego projektu zaproszono między innymi znany widzom Festiwalu FETA (także odwołanego w tym roku z powodu epidemii) plenerowy Teatr AKT z Warszawy ze spektaklem „Ja gore”. Wśród twórców instalacji rzeźbiarskich, których prace mieliśmy oglądać w sobotę, znaleźli się natomiast trójmiejscy artyści: Adam Walny, Czesław Podleśny, Zuzanna Dolega, Jakub Skrzypczyk i inni.

Nowy termin tegorocznej edycji Obrazy Ogniem Malowane poznamy prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia.

 

 

TV

Pracownicy magistratu oddali krew