• Start
  • Wiadomości
  • Obrazy Ernsta Kolbego po raz pierwszy w Gdańsku. Nowa wystawa Muzeum Gdańska

Obrazy Ernsta Kolbego po raz pierwszy w Gdańsku. Nowa wystawa Muzeum Gdańska

W Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska można oglądać prace Ernsta Kolbego. Zapomniany po II wojnie światowej impresjonista należał do jednych z najbardziej cenionych pomorskich malarzy. Jego dzieła pierwszy raz prezentowane są tak licznie w Gdańsku. Wystawa mu poświęcona potrwa do 15 września 2019 r.
22.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ernst Kolbe - Kuter rybacki płynący z pełną prędkością (Ustka). Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Ernst Kolbe - Kuter rybacki płynący z pełną prędkością (Ustka). Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


- Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy - mówi Izabela Jastrzębska-Olkowska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza”. - Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin.

Tym bardziej cieszyć może fakt, że w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska można zobaczyć blisko 30 obrazów tego malarza i litografa, pochodzących ze zbiorów niemieckiego Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie, które dziś dysponuje większością prac olejnych Kolbego.

- Polska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia jego prac w tak dużej ilości po raz pierwszy - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Był ważnym i cenionym artystą przedwojennym. Jego prace dotyczyły krajobrazów terenów Pomorza, zarówno te po stronie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec, jak i te po stronie Rzeczpospolitej Polskiej.


Port w Ustce, studium olejne na płycie. Sygnowany, niedatowany
Port w Ustce, studium olejne na płycie. Sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


Ernst Kolbe (nie mylić z Maksymilianem) urodził się 9 stycznia 1876 roku w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna - Hermanna Kolbego. W ciągu swojego życia wielokrotnie podróżował - dzieciństwo spędził w Stargardzie Szczecińskim, a w wieku 19. lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, następnie od 1899 roku w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 roku został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki.

Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 roku, w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.


Kuter rybacki w porcie w Darłówku. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Kuter rybacki w porcie w Darłówku. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-1933. To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie.

- Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu - dodaje kuratorka.


Krajobraz zimowy z mostem. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Krajobraz zimowy z mostem. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


Na obrazach, które po raz pierwszy prezentowane są nad Motławą tak licznie (wiele lat temu mogliśmy podziwiać zaledwie kilka jego prac, i to głównie litografii), oprócz gdańskich wnętrz mieszczańskich i wybrzeża Kolbe uwiecznił m.in. Darłówko, Krynicę i Ustkę.

Jego prace można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46/47), dzięki współpracy tej instytucji z Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.


Krajobraz zimowy na Pomorzu. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Krajobraz zimowy na Pomorzu. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska



Wystawa „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza” potrwa do 15 września 2019 roku. Czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, oraz - w sezonie zimowym - wtorków. W pozostałe dni oddział Muzeum Gdańska przy ulicy Długiej jest otwarty w godzinach: śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt.-sb. 10:00-16:00, oraz niedz. 11:00-16:00 (wt. w sezonie letnim 10:00-13:00). Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

Ekspozycji wkrótce towarzyszyć będzie cykl warsztatów oraz wykładów o artyście, przeznaczonych dla dzieci, rodzin oraz seniorów - dokładny program zostanie określony w pierwszym kwartale 2019 r. i podany na stronie Muzeum Gdańska.


TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!