• Start
  • Wiadomości
  • Obraz „Nawa Gdańska” Włodzimierza Szpingera w zbiorach Muzeum Gdańska

Obraz „Nawa Gdańska” Włodzimierza Szpingera w zbiorach Muzeum Gdańska

Malarz Włodzimierz Szpinger przekazał w piątek 18 czerwca 2021 roku muzeum swój obraz „Nawa Gdańska”. Kompozycja przedstawiająca okręt, w charakterystyczny dla artysty sposób, zawiera alegoryczne, symboliczne i jednoznacznie… groteskowe odwołania inspirowane dziełami dawnych mistrzów. Obraz można zobaczyć do 27 czerwca 2021 roku na wystawie czasowej „Optikum Nowego Świata” w Ratuszu Głównego Miasta.
18.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Strszy mężczyna, siwe włosy, stoi, wskazuje cos na obrazie, który stoi na sztalugach w środku, obok stoi tyłem mężczyzna w średni wieku
Włodzimierz Springer (stoi z lewej) został 318. Darczyńcą Muzeum Gdańska. Obraz można zobaczyć na wystawie „Optikum Nowego Świata” w Ratuszu Głównego Miasta do 27 czerwca 2021 roku. Obok (z prawej) stoi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Fot. Mat. prasowe Muzeum Gdańska

 

- Obraz odwołuje się do zaginionego dzieła sztuki z Dworu Artusa znanego jako „Okręt Kościoła” - mówi Włodzimierz Szpinger, autor dzieła. - Zawsze chciałem w swoim stylu podjąć motyw handlu, a Gdańsk, z którym jestem związany duchowo, idealnie wpisuje się w tę konwencję. W centrum obrazu znajduje się statek, czyli  „nawa”. To popularna w XIII wieku koga, również jedno z najstarszych przedstawień używanych przez władze Gdańska na pieczęci sekretnej. 

Jak dodaje artysta statek to też alegoria współpracy, wspólnego domu na wzburzonym morzu. Wśród załogi zobaczymy bogatego mieszczanina, Holendra, załogę okrętu wykonującą rozmaite czynności oraz bóstwa, zwierzęta i rośliny. Każdy z elementów uwiecznionych na obrazie ma swoje znaczenie, niekiedy jednoznaczne, a niekiedy wieloznaczne. 

 

Obraz, statek koga na pokładzie którego znajduje się wiele osób
Nawa Gdańska, Włodzimierz Szpinger, olej/płótno, rok 2021, wymiary: 60 x 50 cm.
fot. Mat. prasowe Muzeum Gdańska

 

- Patrząc na niego, na poziomie ogółu dostrzeżemy też ocenę istoty człowieka i człowieczeństwa. Do odkrywania tego świata, podążania za intencją artysty, bądź indywidualnej interpretacji serdecznie wszystkich zapraszam - dodaje Włodzimierz Szpinger.

Artysta został 318. Darczyńcą Muzeum Gdańska. Obraz przekazany w piątek 18 czerwca będzie można zobaczyć na wystawie „Optikum Nowego Świata” w Ratuszu Głównego Miasta do 27 czerwca 2021 r.

Na wystawie prezentowanych jest łącznie 70 prac z okresu powstałych od I połowy XX wieku do 2021 roku, w tym kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Udostępnione na wystawie obrazy cenionego poza Polską artysty obecnie przeważnie znajdują się w zbiorach prywatnych. Prace artysty znajdują się również zbiorach wielu muzeów w Stanach Zjednoczonych oraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Włodzimierz Szpinger (ur. 1942 r. w Warszawie). Pierwszy obraz namalował w wieku 7 lat. Absolwent obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1972 r.). W swoim dorobku artysta ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w galeriach i muzeach na kilku kontynentach. Jego malarstwo tworzy wiele prywatnych kolekcji. Sztuka Włodzimierza Szpingera mieści się w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, jak również akwareli i technik mieszanych. Podczas swych podróży artysta studiował klasyczne malarstwo holenderskie i włoskie, wykorzystuje zaobserwowane techniki w swoich dziełach olejnych, techniki sprawdzone i stosowane przez dawnych mistrzów w minionych wiekach.

 

(opr. AK)

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór