Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Obchody wybuchu II wojny światowej pod Victoriaschule i pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej

Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej rozpoczęły się na Westerplatte o godz. 4.45. W Gdańsku obchody rocznicowe odbyły się także przed budynkiem dawnej Victoriaschule oraz pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

Obchody wybuchu II wojny światowej pod Victoriaschule i pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej
A
A
data publikacji: 01 września 2016 r.

Podczas obchodów pod dawnym budynkiem Victoriaschule złożono wieńce.
Podczas obchodów pod dawnym budynkiem Victoriaschule złożono wieńce.
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Vicktoriaschule, przy dzisiejszej ulicy Kładki 24. Obecnie jest tam siedziba Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednak po wybuchu II wojny światowej mieścił się tam tymczasowy areszt dla Polaków zatrzymanych na terenie Gdańska oraz osób pochodzenia żydowskiego

W pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli tam przedstawicieli polonii gdańskiej - szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Pamięć torturowanych Polaków uczczono w czwartek 1 września, w związku z 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbyły się pod Victoriaschule o godz. 10. U stóp pamiątkowej tablicy złożono wieńce, a ksiądz Cezary Annusewicz, kapelan Polonii gdańskiej, oraz ksiądz Wawrzyniec Markowski, pastor Kościoła ewangelicko-reformowanego odmówili modlitwę za poległych. 


ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI PRZED BUDYNKIEM VICTORIASCHULE


Uroczystości rocznicowe odbyły się także pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie również złożono wieńce i odmówiono modlitwę za poległych. Atak na Pocztę Polską rozpoczął się o godz. 4:45 równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Pocztowcy bronili się 1 września 1939 roku od rana do wieczora. 


ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI PRZED POMNIKIEM OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ


Czytaj także:

77. rocznica na Westerplatte. Jak wyglądały obchody. Co zaproponował prezydent Gdańska? WIDEO I ZDJĘCIA-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora