• Start
  • Wiadomości
  • Obchody święta turystyki wirtualnie. Przyznano nagrody marszałka województwa pomorskiego

Obchody święta turystyki wirtualnie. Przyznano nagrody marszałka województwa pomorskiego

Z okazji Światowego Dnia Turystyki w piątek, 25 września, przyznano nagrody i wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego. Wydarzenie odbyło się wirtualnie, czyli w mediach społecznościowych. Wśród laureatów m.in. taras widokowy na 32. piętrze Olivia Star i Gdański System Konferencyjny. Wręczenie nagród nastąpi w przyszłym roku.
25.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przyznano nagrody marszałka województwa pomorskiego z okazji Światowego Dnia Turystyki. Na zdjęciu marszałek Mieczysław Struk, w dłoni trzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego
Przyznano nagrody marszałka województwa pomorskiego z okazji Światowego Dnia Turystyki. Na zdjęciu marszałek Mieczysław Struk, w dłoni trzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego
fot. pomorskie.eu

 

Samorząd województwa pomorskiego od lat jest organizatorem Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, wydarzenie przeniesione zostało do przestrzeni wirtualnej.

- Ten rok jest rokiem szczególnym, w którym pandemia w znaczący sposób zadała cios usługom turystycznym. Wiele przedsiębiorstw boryka się z poważnymi problemami finansowymi, wiele z nich walczy o przetrwanie i utrzymanie się na rynku. Ale też pandemia pokazała, jak wiele firm potrafi się znaleźć w trudnej sytuacji i przyciągnąć turystów z Polski i zagranicy do naszego regionu. Możemy być z tego dumni - podkreślił w internetowym wystąpieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Symbolicznie marszałek Struk wręczył w piątek, 25 września, nagrodę Gryfa Pomorskiego.

Otrzymał ją Bogdan Gałązka - szef kuchni i restaurator specjalizujący się w kuchni średniowiecznej, od 2007 do 2020 r. współwłaściciel restauracji Gothic na zamku w Malborku, zdobywca tytułu Szef Kuchni Tradycyjnej 2019 Żółtego Przewodnika „Gault&Millau”, autor książek kulinarnych, m.in. „Smak Gothicu” i „Kuchnia wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Malborku”, pasjonat historii, a także przewodnik po zamku krzyżackim w Malborku.


Pozostałe nagrody i wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego.

- w kategorii Osobowość roku

Nagroda główna: Janusz Frąckowiak
Inicjator wielu programów oraz projektów szkoleniowych i infrastrukturalnych w województwie pomorskim, służących rozwojowi polskiego żeglarstwa. Inicjator poszerzenia projektu Pętli Żuławskiej o Zatokę Gdańską. Doprowadził do budowy bosmanatu i przedłużenia pomostu w Rewie oraz utworzenia drużyny ratowniczej SAR. Laureat Nagrody Wójta Gminy Kosakowo 2013, zdobywca tytułu Pomorski Nauczyciel Żeglarstwa 2016.

- w kategorii Wydarzenie roku

Nagroda główna: otwarcie tarasu widokowego na 32. piętrze Olivia Star
Otwarcie tarasu widokowego było ważnym wydarzeniem dla turystycznej mapy Trójmiasta. To ogólnodostępna przestrzeń widokowa, zapewniająca niepowtarzalny widok, jakie można podziwiać z wysokości 132 m n.p.m. Odwiedzającym zaoferowano możliwość skorzystania z oferty kulinarnej, odbywają się tu również kameralne koncerty czy wernisaże.

- w kategorii Innowacja w turystyce

Nagroda główna: Gdański System Konferencyjny
Jego pomysłodawca jest Gdańska Organizacja Turystyczna. Platforma do organizacji spotkań nie tylko wspiera organizatorów w tworzeniu i zarządzaniu konferencjami oraz oferuje narzędzia dla uczestników wydarzeń. Zawiera również niezbędne informacje o atrakcjach Gdańska w postaci zakładek na stronach internetowych oraz w aplikacji mobilnej.

Wyróżnienie: System Identyfikacji Miejskiej w Sopocie
System znaków z podstawowymi informacjami o nazwach ulic, atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i instytucjach kultury wraz z informacją o wydarzeniach, skierowany do uczestników ruchu pieszego i drogowego. Projekt dedykowany miastu Sopot, charakteryzujący się spójną formą, powstały po analizie architektury i topografii miasta.

- w kategorii Oferta turystyczna

Nagroda główna: wystawa Witkacego w Białym Spichlerzu w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Odremontowany i unikalny architektonicznie Biały Spichlerz w Słupsku to przestrzeń kulturalna oraz konferencyjna w centrum miasta. Ciekawa aranżacja wnętrz pozwala wyeksponować największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego. Budynek przyciąga turystów z kraju i zagranicy, jest dostępny dla różnych grup odwiedzających.

Wyróżnienie: festiwal Kulinarna Świętojańska w Gdyni
Festiwal kulinarny na jednej z najbardziej znanych ulic Gdyni promuje miejski projekt „Szlak Kulinarny Centrum Gdyni”. Wydarzeniu towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak Bieg Kelnerów, quizy na temat historii kulinarnej czy muzyka na żywo.

- w kategorii Inwestycja w turystyce

Nagroda główna: trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża w Krynicy Morskiej
Trasa o długości ponad 24 km wiedzie przez atrakcyjne przyrodniczo tereny zlokalizowane na Mierzei Wiślanej, wzdłuż brzegu morskiego na wysokiej wydmie i na granicy z obszarem leśnym. Z myślą o rowerzystach, w ramach inwestycji, wykonano elementy małej architektury, w tym 15 tablic informacyjno-edukacyjnych oraz trzy miejsca postojowe ze stojakami dla rowerów, ławkami i stołami.

za pomorskie.eu

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska