PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obchody 100-lecia urodzin Brunona Zwarry w piątek. W programie uroczyste odsłonięcie tablicy

Obchody 100-lecia urodzin Brunona Zwarry w piątek. W programie uroczyste odsłonięcie tablicy
Pisarz i działacz społeczny Brunon Zwarra w piątek, 18 października, obchodziłby setne urodziny. Aby upamiętnić tę ważną dla Gdańska postać, odbędzie się w tym dniu seria wydarzeń jej poświęconych - uroczyste odsłonięcie tablicy, wystawy, wieczór z przedwojennymi szlagierami i wiele innych. Wstęp wolny.
Pogrzeb Brunona Zwarry na gdańskim Cmentarzu Oliwskim, sierpień 2018 roku
Pogrzeb Brunona Zwarry na gdańskim Cmentarzu Oliwskim, sierpień 2018 roku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 roku przy ulicy Biskupiej 2 i do 1939 roku mieszkał na Biskupiej Górce. Dzięki niemu ten zakątek Gdańska na trwałe zapisał się na kartach literatury.

Był działaczem społecznym i pisarzem, autorem książek o Gdańsku. W pamięci gdańszczan pozostał przede wszystkim za sprawą „Wspomnień gdańskiego bówki”, autobiografii osadzonej w dramatycznej historii dwudziestowiecznego Gdańska. W swoim dorobku miał także mniej znany, choć cenniejszy dla historyków, opracowany przez siebie zbiór relacji o losach Polaków w Gdańsku: „Gdańsk 1939”.

Za stworzenie portretu międzywojennego Gdańska oraz za całokształt pracy twórczej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Uhonorowano go również m.in. medalem księcia Mściwoja II.

Ostatnie lata życia spędził w Oliwie. Zmarł 14 sierpnia 2018 roku - został pochowany 21 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Oliwskim.


Zobacz: Gdańszczanie pożegnali Brunona Zwarrę na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku

 

Przypadająca w piątek, 18 października, 100. rocznica urodzin Brunona Zwarry będzie okazją do przedstawienia szerzej jego dokonań i upamiętnienia tej ważnej dla Gdańska postaci. 

W uroczyste obchody włączyła się Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, która tego dnia (a także przez kolejne tygodnie) zaprasza do zapoznania się ze zgromadzonym przez Zwarrę bogatym archiwum, jakie przekazał instytucji.

- Na wystawę o życiu i twórczości najsłynniejszego gdańskiego bówki pokażemy m.in. dokumenty mówiące o przynależności Zwarry do organizacji i stowarzyszeń polonijnych, świadectwa z Gimnazjum Polskiego oraz Szkoły Dokształcającej Macierzy Szkolnej czy papiery potwierdzające długoletnią pracę zawodową w branży emalierskiej - mówią autorki wystawy, Sabina Drożdziecka i Maria Sokołowska.

Ciekawostką dla zwiedzających z pewnością będą pamiątki związane z klubem „Gedania”, w którym pisarz przed wojną trenował i który w latach powojennych aktywnie wspierał. To nie wszystko.

- Warto zwrócić uwagę na zachowane oryginalne dokumenty jego ojca - Wojciecha Zwarry, działacza przedwojennej polonii gdańskiej. Zwiedzający zobaczą maszynopisy uważanych dziś za dzieła pomnikowe „Wspomnień gdańskiego bówki” i „Gdańszczan”. Ekspozycję wzbogacają liczne fotografie prywatne mapy z czasów Wolnego Miasta Gdańska, a także zdjęcia i nagrody artystyczne udostępnione przez córkę autora - dodają pomysłodawczynie wystawy.

Wystawę można oglądać do 20 grudnia 2019 roku w historycznym gmachu PAN BG (ul. Wałowa 15). Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek, 18 października, o godz. 13:00.


Zobacz też: Brunona Zwarrę wspomina Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej

 

Był cenionym pisarzem i działaczem społecznym ważnym dla Gdańska. Napisał 10 książek o historii tego miasta
Zwarra był cenionym pisarzem i działaczem społecznym ważnym dla Gdańska. Napisał 10 książek o historii tego miasta
zdj. Wojciech Ostrowski

 

Następnie, o godz. 17:30 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Brunonowi Zwarze przy ulicy Biskupiej 4, z udziałem zastępcy prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa Piotra Grzelaka, wraz z rodziną Brunona Zwarry. Współorganizatorem odsłonięcia tablicy jest Stowarzyszenie WAGA, które jest gospodarzem Domu Sąsiedzkiego przy ul. Biskupiej 4. 


Po odsłonięciu tablicy Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza do Gdańskiej Szkoły Wyższej (ul. Biskupia 24b) na wieczór poświęcony Brunonowi Zwarze.

W programie:

  • godz. 18:00 - 18:15 - przywitanie gości, słowo wstępne;
  • godz. 18:15 - 18:35 - przedwojenne szlagiery w wykonaniu Cappelli Gedanensis;
  • godz. 18:35 - 18:45 - wybrane teksty Brunona Zwarry w interpretacji aktorskiej;
  • godz. 18:45 - 19:00 - występ uczniów z Zespołu Szkół Społecznych STO - piosenka ze spektaklu „Spacer po Gdańsku z młodym Brunonem Zwarrą i jego bówką” oraz pokaz filmu/skrótu z przedstawienia;
  • godz. 19:00 - 19:15 - premiera kalendarza na 2020 rok dedykowanego pisarzowi, i losowanie nieodpłatnych egzemplarzy;
  • godz. 19:15 - 20:00 - wystawa fotograficzna „Portrety mieszkańców Biskupiej Górki”, autorstwa Wojciecha Ostrowskiego.


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


CZYTAJ TAKŻE:

Adam Choroszkiewicz, wnuk Brunona Zwarry: - Myślę, że dziadek byłby dumny z tych zmian, które się w Gdańsku dzieją

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze