O tym teatrze się mówi! Teatr Szekspirowski w TVP Kultura

Gdański Teatr Szekspirowski będzie jednym z bohaterów piątego odcinka Księgi Przestrzeni, programu poświęconego budynkom wzniesionym na potrzeby teatru i z teatrem związanym. Zostanie wyemitowany w sobotę, 1 kwietnia o godz. 13.15, a powtórzony we wtorek, 4 kwietnia o godz. 8.15.
31.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorem projektu architektonicznego GTS był Renato Ricci


Spektakl, występowanie i goszczenie to hasła, które przyświecały konstruowaniu scenariusza tego odcinka Księgi Przestrzeni. Autorzy przeanalizują czym się wyróżnia przestrzeń sprzyjająca sztuce.

Wśród spektakularnych, nasyconych symboliką budynków - ikon, wzniesionych głównie na potrzeby teatru, zobaczymy historię Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprojektowany przez architekta Renato Rizzi.

Drugim omawianym teatrem będzie Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, którego projekt przebudowy zrealizowany został przez biuro KKM Kozień Architekci.

Poza tym zobaczymy analizy takich projektów jak: Instytut Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (IQ2 Konsorcjum), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (JEMS) i Pawilon recepcyjno - administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (db2).

Prowadzący Bogna Świątkowska i Jarosław Trybuś porozmawiają o architekturze spektaklu z profesor Małgorzatą Omilanowską a o swoim projekcie opowiedzą: Magdalena Kozień i Marek Kozień z pracowni KKM.

TVP Kultura wyemituje ten odcinek Księgi Przestrzeni w piątek, 31 marca o godz. o 19.25 i powtórzy w sobotę, 1 kwietnia o godz. 13.15 oraz we wtorek, 4 kwietnia o godz. 8.15. 

Renato Rizzi, autor projektu GTS to gwiazda światowej architektury. Zaprojektowany przez niego budynek zdobył wiele nagród, ale też budził kontrowersje. Włoski architekt znany jest z tego, że nie podąża za modą w architekturze lecz łamie normy, wyznacza nowe kierunki i trendy.

Rizzi zwyciężył m.in. w konkursie architektonicznym na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Stworzył też gmach opery w Tokio i dzielnicę La Viltette w Paryżu.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim