PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
O mieście wiedzą (nieomal) wszystko - laureaci X. edycji Olimpiady Wiedzy o Gdańsku
O mieście wiedzą (nieomal) wszystko - laureaci X. edycji Olimpiady Wiedzy o Gdańsku
Ależ to były emocje! 27 maja (niedziela) w patio gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych przez cały dzień toczyły się rozgrywki X jubileuszowej edycji Olimpiady Wiedzy o Gdańsku. W finale edycji obywatelskiej bezkonkurencyjny był Jerzy Korzeniecki, który jest już laureatem olimpiady z 2014 r. Podajemy także najlepsze drużyny szkolne.
Najmłodsi laureaci Olimpiady Wiedzy o Gdańsku - drużyna Szkoły Podstawowej nr 14 w składzie, od l.: Gabriela Mencel, Elena Majewska oraz Mateusz Widzicki
Najmłodsi laureaci Olimpiady Wiedzy o Gdańsku - drużyna Szkoły Podstawowej nr 14 w składzie, od l.: Gabriela Mencel, Elena Majewska oraz Mateusz Widzicki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Organizowana od samego początku przez Fundację Gdańską Olimpiada rozpoczęła się od finałowej rozgrywki trzyosobowych drużyn uczniów szkół podstawowych. Finaliści z SP nr 58, 14 i SP Sokrates wyłonieni zostali w pierwszym etapie konkursu, w którym wystartowały 43 podstawówki.

- Skoro dotarliście aż tutaj, można powiedzieć, że właściwie już wygraliście - powiedział do uczniów prof. Sławomir Kościelak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Olimpiady, kierownik studiów podyplomowych Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim. - Historia naszego miasta jest trudna, właściwie w każdej epoce obfituje w zwroty akcji. Dziękujemy za to, że się nad nią pochylacie.

Prof. Sławomir Kościelak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Olimpiady, kierownik studiów podyplomowych Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim
Prof. Sławomir Kościelak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Olimpiady, kierownik studiów podyplomowych Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Do trzech razy sztuka

Zasada zadawania pytań w olimpiadzie jest taka sama dla edycji szkolnej (z podziałem na kategorie: podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) jak i obywatelskiej. Zawodnicy przechodzą przez cztery rundy. Najpierw pytania wymagają prostej odpowiedzi - tak czy nie, następnie przychodzą pytania wyboru (a, b, c); puzzle pod którymi ukryte są wnętrza gdańskich budowli i wreszcie - pytania otwarte. Przy czym w ostatniej turze zasady punktacji w edycji obywatelskiej są inne (o czym dalej).

Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 14 na Siedlcach w składzie: Elena Majewska, Gabriela Mencel, Mateusz Widzicki.

- Nasza drużyna już trzeci raz jest w finale olimpiady. Dotąd dwukrotnie byliśmy na drugim miejscu. Do trzech razy sztuka! - cieszy się opiekunka laureatów, nauczycielka historii Agnieszka Mencel.  

Najwięksi znawcy Gdańska ze szkół podstawowych, po lewej zawodnicy SP nr 58 (II miejsce), zwycięska drużyna SP nr 14 oraz team Niepublicznej Szkoły Podstawowej SOKRATES (III miejsce)
Najwięksi znawcy Gdańska ze szkół podstawowych, po lewej zawodnicy SP nr 58 (II miejsce), zwycięska drużyna SP nr 14 oraz team Niepublicznej Szkoły Podstawowej SOKRATES (III miejsce)
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dlaczego biorą udział w olimpiadzie?

- Pierwszy raz odważyłam się, bo pomyślałam, że skoro moja mama jest historykiem i przewodnikiem po Gdańsku, to coś muszę po niej mieć - odpowiada Gabriela. - Przygotowując się do startu uświadomiłam sobie jak ciekawe są dzieje Gdańska i jak fajnie, że właśnie tu mieszkam. Moje ulubione tematy to II wojna światowa i czasy współczesne, zwłaszcza strajki Solidarności.

- Lubimy historię - enigmatycznie odpowiadają Elena i Mateusz, którego najbardziej ciekawi architektura Gdańska.

Zwycięzcy edycji obywatelskiej Olimpiady Wiedzy o Gdańsku`2018, od l.: Roland Kwaśny (III miejsce), Jerzy Korzeniecki (I miejsce) oraz Marek Dankowski (II miejsce)
Zwycięzcy edycji obywatelskiej Olimpiady Wiedzy o Gdańsku`2018, od l.: Roland Kwaśny (III miejsce), Jerzy Korzeniecki (I miejsce) oraz Marek Dankowski (II miejsce)
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Olimpiada a wyniki lotniska

W ramach edycji obywatelskiej rozegrano tzw. finał finałów - prawo do udziału w jubileuszowej odsłonie Olimpiady wyjątkowo mieli bowiem laureaci wszystkich dotychczasowych rozgrywek i tylko jedna osoba, która pokonała swoich konkurentów w półfinałach tym roku.

I chociaż niektórzy sądzić mogą, że “wiedza o Gdańsku” w tytule Olimpiady oznacza wiedzę dotyczącą historii naszego grodu, pojawiło się dużo pytań dotyczących tak współczesnych zagadnień jak zasady sortowania odpadów czy liczba pasażerów, których obsłużyło w 2017 r. Lotnisko im. Lecha Wałęsy.

Z ośmiu osób, które wzięły udział w pierwszej turze finałowej rozgrywki zostały trzy: Jerzy Korzeniecki, Marek Dankowski i Roland Kwaśny.

Rozgrywka była dramatyczna, zwłaszcza w kategorii pytań otwartych, gdzie można było wybrać pytania za 1, 3 lub 5 punktów i jednego “jokera” wartości 10 punktów. Jednak, jeśli ktoś nie udzielił odpowiedzi - tracił tyle punktów ile było warte wybrane przez niego pytanie. Ostra walka toczyła się o drugą i trzecią pozycję. Marek Dankowski, który po raz pierwszy brał udział w finale, pokonał ostatecznie Rolanda Kwaśnego - laureata z 2011 roku.

Jerzy Korzeniecki
Jerzy Korzeniecki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ślązak z Gliwic najlepszy

Bezkonkurencyjny zaś był Jerzy Korzeniecki - zwycięzca Olimpiady`2014. Oto, co powiedział nam “na gorąco”, tuż po rozdaniu nagród:

- To są wielkie emocje i twórcza zabawa, ale zabawa na serio i stąd te emocje. Jestem Ślązakiem z Gliwic i z zawodu jestem magistrem metalurgii żelaza i stali, specjalności wielkie piece. W Gdańsku mieszkam od 24 lat.

Nie wiem, czy to robię, można nazwać przygotowaniem do olimpiady. Prenumeruję magazyn 30dni, uczestniczę we wszystkich wydarzeniach z udziałem opowiadaczy historii, a tych jest naprawdę bardzo wielu w każdej dzielnicy. Jestem też oczywiście na wszystkich wykładach prof. Andrzeja Januszajtisa, który jest zresztą moim szefem w Stowarzyszeniu Nasz Gdańsk. Na bieżąco przeglądam lokalne media, gdzie również jest dużo ciekawostek historycznych, a poza tym - 30 proc. zadanych dziś pytań to były aktualności.

Jestem cały czas na nogach, co dzień spaceruję po Gdańsku. Gdzie rozpoczną budowę nowej ulicy - muszę tam być, gdzie zapadła się ziemia - muszę to zobaczyć, co nowego otworzą - odwiedzam na bieżąco.

Moje hobby to militaria gdańskie wszelkiego autoramentu. Gdańsk to twierdza sama w sobie, więc wszystko to, co jest okute czerwoną cegłą to moje królestwo.Nagrody w tegorocznej edycji szkolnej (finansowa do podziału wśród członków drużyny):

I miejsce – 1000 zł; II miejsce – 600 zł; III miejsce – 400 (dla drużyny) oraz zestaw upominków i książki dla wszystkich osób.

Nagrody w tegorocznej edycji obywatelskiej:

I miejsce: złoty klucz olimpijski oraz 5 000 zł; II miejsce: srebrny klucz olimpijski oraz 3 000 zł; III miejsce: brązowy klucz olimpijski oraz 2 000 zł.

LAUREACI X. EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY O GDAŃSKU/EDYCJA SZKOLNA

Szkoły podstawowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 14 im. ks. G. Piramowicza

Elena Majewska, Gabriela Mencel, Mateusz Widzicki

opiekun Agnieszka Mencel

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 58 im. K. Sołtysika

Igor Lipiński, Tomasz Laskowski, Dominik Besaraba

opiekun Piotr Jażdżewski

III miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa SOKRATES

Cyprian Mrzygłód, Tymon Królikowski, Łukasz Tkaczyk

opiekun Maciej Frankiewicz


Szkoły Gimnazjalne

I miejsce: X Liceum Ogólnokształcące (z klasami gimnazjalnymi)

Krzysztof Olszewski, Filip Tusk, Dominika Urbaniak

opiekun Jolanta Bednarz

II miejsce: Gimnazjum nr 33 im. S. Banacha

Aleksander Jakuk, Katarzyna Kucharska, Julia Pniewska

opiekun Anna Sobczak

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 89 (z klasami gimnazjalnymi)

Alicja Gajkiewicz, Sławomir Frankowski, Agnieszka Zawadzka

opiekun Maria Stobba


Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce: I Liceum Ogólnokształcące

Kajetan Olejko, Milena Kruszewska, Sabina Adam

opiekun Magdalena Litwinienko

II miejsce: Państwowe Szkoły Budownictwa

Tomasz Augustyniak, Jakub Berbeka, Bartłomiej Szewczyk

opiekun Aleksandra Mazur

III miejsce: Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących

Piotr Suchłabowicz, Jakub Majkowski, Rafał Tylmanowski

opiekun Agnieszka Kościelska

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze