PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

O. Ludwik Wiśniewski gościem 74. Salonu Młodopolski im. Arama Rybickiego

O. Ludwik Wiśniewski gościem 74. Salonu Młodopolski im. Arama Rybickiego
Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapraszają na 74. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, który poświęcony zostanie najnowszej książce dominikanina, ojca Ludwika Wiśniewskiego pt. "Czarne z białym. Zapiski niepokorne". Spotkanie odbędzie się wyłącznie online w czwartek, 15 kwietnia, o godz. 19.00.
Ojciec Ludwik Wiśniewski
Ojciec Ludwik Wiśniewski
fot. Jurek Bartkowski / Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

 

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP (rocznik 1936) - dominikanin, w czasach PRL-u związany z opozycją demokratyczną. Jako duszpasterz pracował w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Sankt Petersburgu i Szczecinie. W Gdańsku duszpasterzem akademickim był w latach 1963–1966 a potem ponownie od 1968 do 1972. Stworzył Trybunę Duszpasterską, na którą zapraszał wybitnych intelektualistów: Bohdana Cywińskiego, Andrzeja Wielowieyskiego, Tadeusza Mazowieckiego czy Józefę Hennelową, organizował cykliczne wykłady profesorów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do jego gdańskich wychowanków należeli m.in. Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Maciej Grzywaczewski, Grzegorz Grzelak i Marian Terlecki. 

W 2011 roku o. Wiśniewski został honorowym obywatelem Gdańska za "wychowanie pokoleń gdańskich niepokornych”.

- Ojciec Ludwik Wiśniewski ma rzadki dar integrowania ludzi i środowisk. W Gdańsku w latach 1968-1972 prowadził duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Mikołaja, gdzie zgromadził dziesiątki młodych ludzi, studentów i licealistów - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska we wrześniu 2020 roku, gdy duchowny otrzymał honorowe obywatelstwo Lublina. - Tych młodych i niepokornych ludzi uczył samodzielnego myślenia, otwartości, krytycyzmu i mądrego braku pokory. Do jego wychowanków należeli między innymi założyciele i liderzy Ruchu Młodej Polski, którzy odegrali poważną rolę zarówno w opozycji przedsierpniowej, w Solidarności, podziemiu lat osiemdziesiątych, jak i w budowaniu demokratycznej Polski po 1989 roku.

 

W czwartek, 15 kwietnia, o. Ludwik Wiśniewski będzie gościem 74. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. 


Transmisja na www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Miasta Sopotu oraz gdansk.pl. Początek o godz. 19.00.


W drugiej części dyskusji będzie możliwość zadawania pytań na profilu Facebook Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego.

 

Tematem spotkania będzie najnowsza książka o. Wiśniewskiego „Czarne z białym. Zapiski niepokorne”.

"Zapiski niepokornego opozycjonisty i głosiciela Ewangelii wolności to budzik dla Polski. Niezwykle przenikliwe i, mimo upływu czasu, wciąż aktualne. Ostrzegają przed pokusą religii, która zamiast głosić Chrystusa staje się obrońcą określonej wizji politycznej i przed państwem, które w imię partykularnych interesów zawłaszcza religię". (informacja od wydawcy)

Książka miała premierę jesienią 2020 roku, ukazała się nakładem wydawnictwa WAM.

Spotkanie poprowadzi Marek Zając. 


Marek Zając - niezależny publicysta, dziennikarz, scenarzysta i doradca ds. mediów. Był redaktorem m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Polska. The Times", „Przekroju” i TVP Kultura. Obecnie pełni funkcję dyrektora kanału Polsat Rodzina. Wieloletni sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; przewodniczy Radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

 

Posłuchaj 65. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego z 9 grudnia 2019. 

Tematem spotkania była wszcześniejsza książka o. Ludwika Wiśniewskiego "Trzeba krzyczeć w obronie deptanych wartości". Podczas spotkania głos zabierali m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, historyk i były opozycjonista Aleksander Hall. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl