PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

O instrumentalizowaniu przeszłości na przykładzie Westerplatte. Nowa książka Muzeum Gdańska

O instrumentalizowaniu przeszłości na przykładzie Westerplatte. Nowa książka Muzeum Gdańska
Muzeum Gdańska oddaje w ręce czytelników kolejną publikację pokonferencyjną. W książce przedstawiającej między innymi spory o symbol Westerplatte i gdańską tożsamość znajduje się 17 esejów badaczy oraz wywiad z urbanistą, prof. Piotrem Lorensem. Będzie ją można nabyć w promocyjnej cenie 46 złotych podczas nadchodzącego 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dopiero co Muzeum Gdańska wydało Gdańsk 1939  Brunona Zwarry, a mamy już kolejny ważny tytuł:  Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte
Dopiero co Muzeum Gdańska wydało "Gdańsk 1939" Brunona Zwarry, a mamy już kolejny ważny tytuł: "Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte"
A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

„Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte” jest podsumowaniem dwóch konferencji naukowych przeprowadzonych w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta w 2018 i 2019 roku. Mottem książki są słowa prof. Anny Wolff-Powęskiej: „Nie ma dobrej i złej pamięci historycznej, są tylko dobre i złe motywy jej ożywiania”.

 

 

- Książka jest spojrzeniem kilkunastu badaczy kilku dyscyplin humanistycznych (również technicznych) a także praktyków zajmujących się muzealnictwem oraz edukacją na procesy instrumentalizowania przeszłości. Westerplatte jest tylko pretekstem do analiz wychodzących daleko poza jego horyzont. Sięgają one do sfery mitów i uprzedzeń, jakimi karmią nas ci, którzy ją opowiadają, nie zawsze mając ku temu akademickie kompetencje. Czytelnik znajdzie w niej zapis sporu o polski patriotyzm i echa słynnego pytania: „Westerplatte czy Jedwabne?”, zadanego przed przez spierających się historyków, o to które lekcje z przeszłości Polacy powinni zapamiętać - mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, wicedyrektor oraz redaktor publikacji.

W tomie znajdziemy m.in. teksty: prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, prof. Petera Olivera Loewa, prof. Roberta Traby, prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz współtwórców Muzeum II Wojny Światowej - profesorów Piotra M. Majewskiego i Rafała Wnuka. Praca omawia spory o jeden z najważniejszych symboli II wojny światowej a także odsłania mechanizmy kreowania zbiorowych wyobrażeń o przeszłości. Czytelnicy znajdą w niej również opis zbioru pozytywnych praktyk pielęgnowania pamięci o czasach II wojny światowej.

- Książka mówi więc o pokusach, z jakimi mierzą się rządzący, ale i tzw. „zwykli ludzie”. Spory o historię rozpalają bowiem nie tylko akademików. Pokazujemy również praktyki z Polski i innych krajów (również Rosji) w zachowywaniu, ale i kreowaniu pamięci o przeszłości. Czy wszystkie wynikają z dobrych intencji? O tym przekonają się uczestnicy czwartkowej debaty – dodaje dr Janusz Marszalec.

Publikację będzie można nabyć w czwartek, 7 października w promocyjnej cenie 48 złotych podczas 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska prowadzonego przez dziennikarkę Esterę Flieger. W dyskusji w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta wezmą udział Mariusz Gąsior, Agnieszka Jaczyńska, dr Janusz Marszalec oraz profesorowie Ewa Solska, Grzegorz Motyka i Cezary Obracht-Prondzyński. Po spotkaniu publikacja będzie dostępna w kasach Muzeum Gdańska oraz online w cenie 56 złotych.

Spotkanie będzie transmitowane na gdansk.pl oraz TV Senior na YouTube.

Historia jako pokusa. Czwartki w Muzeum Gdańska [102]

  • Kiedy: czwartek, 7 października, godz. 17.00-18.30
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: nieodpłatny, wejście od godz. 16.40 przez przedproże od strony ul. Długiej
  • Liczba promocyjnych egzemplarzy w cenie 48 zł: 70 szt.
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze