O HIV/AIDS podczas bezpłatnego przejazdu tramwajem. Piątek 1 czerwca

Zakażenia wirusem HIV? Nie ma już grup ryzyka, to nie jest problem dotyczący tylko gejów, prostytutek czy narkomanów, jak myśli jeszcze wiele osób - mówi Klaudia Szymuś koordynator gdańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, organizatora akcji "Tramwaj zwany pożądaniem". W piątek 1 czerwca 2018 roku możemy za darmo pojechać tramwajem na trasie Strzyża-Chełm i dowiedzieć się wszystkiego o HIV/AIDS.

O HIV/AIDS podczas bezpłatnego przejazdu tramwajem. Piątek 1 czerwca
A
A
data publikacji: 29 maja 2018 r.
Zimowa edycja Tramwaju zwanego pożądaniem  w Gdańsku
Ulotki informacyjne i rozmowy z pasażerami podczas ubiegłorocznej zimowej edycji "Tramwaju zwanego pożądaniem" w Gdańsku
Jan Ryl IFMSA Gdańsk

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Gdańsk organizuje akcję "Tramwaj zwany Pożądaniem" już po raz siódmy. Cel projektu to edukacja pasażerów na temat HIV/AIDS, przypominanie o badaniu, rozdawanie ulotek z adresami miejsc, w których można je zrobić.

- Mamy kilka godzin na to, aby porozmawiać z jak największą liczbą pasażerów tramwaju na temat zakażenia HIV/AIDS - tłumaczy Klaudia Szymuś lokalny koordynator ds. zdrowia reprodukcyjnego i AIDS Oddziału Gdańsk IFMSA-Poland. - O tym że coraz więcej przekonań na ten temat trzeba weryfikować dla własnego zdrowotnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim to że ten problem dotyczy głównie osób z grup ryzyka: narkomanów, osób prostytuujących się, gejów. Już nie ma grup ryzyka, ryzyko zakażenia może dotyczyć każdego z nas. Dlatego powinniśmy badać się pod kątem obecności wirusa HIV, jak najwięcej osób powinno wiedzieć, że m.in można badanie wykonać bezpłatnie i anonimowo, że matka może zarazić dziecko podczas porodu i karmienia, że warto zwracać uwagę na warunki sanitarne np. w studiach tatuażu.

Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w tramwaju Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w "Tramwaju zwanym pożądaniem" w Gdańsku w 2017 roku  
Jan Ryl IFSMA

W tym roku specjalnie wynajęty do tego celu tramwaj będzie jeździł na trasie Strzyża - Dworzec Główny PKP - Chełm, a w nim studenci z IFMSA-Poland gotowi do rozmowy z pasażerami będą rozdawać gadżety, ulotki informacyjne, prezerwatywy. 
Warto wiedzieć, że w  Polsce z każdym rokiem przybywa osób, które nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia wirusem HIV. 
- Stanowią oni dziś najniebezpieczniejszą grupę - dodaje Monika Garstka z gdańskiego IFMSA. - Podejmując ryzykowne zachowania seksualne i nie zabezpieczając się w odpowiedni sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, z łatwością przekazują tę niebezpieczną i trudną w leczeniu chorobę na kolejne osoby. Akcja "Tramwaj zwany pożądaniem" powstała, by szerzyć świadomość na temat profilaktyki zakażenia wirusem HIV, a także by zachęcić ludzi do wykonywania darmowych testów.

Jak mówią koordynatorki, najważniejsze by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę, że nie jest to choroba tropikalna, nie dotyczy tylko krajów biednych i rozwijających się i osób z tzw marginesu. Osóby zakażone wirusem HIV i chorujace na AIDS żyją w każdym mieście w Polsce.     

JEDYNY CAŁOROCZNY trójmiejski punkt wykonujący ANONIMOWO i BEZPŁATNIE testy w kierunku HIV działa w Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18, budynek „G” wejście nr 2. Kontakt: tel.: (58) 341 40 41 w. 330 

Godziny pracy:
poniedziałek: 08:00-15:35
wtorek: 08:00-15:35
środa: 10:30-18:00
czwartek: 08:00-15:35
piątek: 11:00-14:00 

Rejestracja telefoniczna w dniach pracy poradni w godzinach 12:00-14:00, e-mail: por.retro@pcchz.pl

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora