• Start
  • Wiadomości
  • Rusza nowy sezon w Filharmonii Bałtyckiej. „Trzeba nas odwiedzić”

Rusza nowy sezon w Filharmonii Bałtyckiej. „Trzeba nas odwiedzić”

Uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, popularyzacja rodzimej muzyki wśród artystów innych narodowości, muzyczny dialog międzykulturowy oraz koncerty edukacyjne dla dzieci od 5. roku życia - to główne cele rozpoczynającego się sezonu artystycznego 2017/2018 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Nie zabraknie znanych nazwisk artystów lubianych przez publiczność: wśród nich Leszek Możdżer, Tomasz Tomaszewski czy Jakub Chrenowicz.
20.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Filharmonia Bałtycka na Ołowiance to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce

Przede wszystkim polska muzyka

Jak zapowiada profesor Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, sezon 2017/2018 upłynie przede wszystkim pod znakiem ważnego historycznego wydarzenia. W 2018 roku odbędą się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Filharmonia znajduje się w samym centrum Gdańska: miasta-symbolu, dziś wolnego, ale pamiętającego czasy zniewolenia. Miasta, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, a jednocześnie było bardzo związane z I wojną światową, dlatego myślę, że tę pełną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy bardziej wspominali, niż może nawet samą II wojnę światową - mówi profesor Perucki.

Ważny historyczny moment dla Polski uczczą obecne w programie nadchodzącego sezonu liczne koncerty polskiej muzyki i wybitnych polskich kompozytorów. Nie zabraknie twórczości patrona Filharmonii, Fryderyka Chopina, ponadto zabrzmią kompozycje Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Oprócz tego, niezależnie od obchodów, przez cały sezon na Ołowiance gościć będą artyści z Polski i z zagranicy, zarówno docenieni przez krytykę, jak i pokochani przez słuchaczy - m.in. pianista Leszek Możdżer, skrzypek Tomasz Tomaszewski, czeski duet wywodzący się ze słynnego Smetana Trio, niemiecki pianista Tobias Koch i dyrygent Jakub Chrenowicz.

Z kolei z okazji objęcia wiosną 2017 roku stanowiska dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przez pochodzącego z Gruzji dyrygenta George’a Tchitchinadze, w programie znajdzie się także cykl koncertów polsko-gruzińskich. W ten sposób Filharmonia będzie dążyć do nawiązania dialogu międzykulturowego poprzez muzykę. Koncerty ukazywać będą z jednej strony oryginalność obu krajów, jak i odnajdywać punkty wspólne między obiema kulturami.

Koncerty, podobnie jak to było dotychczas, także w tym sezonie będą odbywać się w każdy piątek, począwszy od 22 września, kiedy zostanie otwarty sezon artystyczny 2017/2018. O godz. 19, w Sali Koncertowej na Ołowiance odbędzie się Koncert Inauguracyjny. Orkiestra Symfoniczna PFB zagra pod batutą Tchitchinadze. Muzycy wykonają Suitę Staropolską A. Panufnika, Koncert skrzypcowy nr 3 z repertuaru C. Saint-Saëns’a, Love Theme z filmu „The Story of Ivane Kotorashvili” na skrzypce i orkiestrę N. Gabunia oraz I Symfonię c-moll op. 68 J. Brahmsa. Wydarzenie uświetni znakomity solista, wirtuoz skrzypiec, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Jakub Jakowicz.

W tym sezonie Filharmonia nie zapomina także o młodszych słuchaczach, w wieku 5 - 13 lat. Z myślą o nich powstały cykle, takie jak seria koncertów „Fan Club Muzyki Wielkiej”, dzięki którym dzieci będą poznawać muzykę poważną poprzez zabawę. Natomiast tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę artystyczną i naukową, instytucja zaprasza na cykl „Kosmiczna Filharmonia”.

Dyrygent George Tchitchinadze poprowadzi koncert inaugurujący sezon artystyczny 2017/2018 w Filharmonii Bałtyckiej

Rosnąca popularność dzięki… kładce

Wśród najważniejszych imprez i festiwali będzie Gdańska Jesień Pianistyczna, która jak co roku odbędzie się w listopadzie i jak zwykle przyciągnie publiczność wielkimi nazwiskami, uznanymi na całym świecie. Tu odbędzie się także tradycyjnie część koncertów w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, współorganizowanego przez Filharmonię Bałtycką.

- Pracujemy non stop. Nie mamy wakacji, tak jak inne instytucje. W sezonie letnim angażujemy się w festiwale organowe, różnego rodzaju wydarzenia na całym Wybrzeżu, cykl koncertów chopinowskich czy cykl „Muzyka w zabytkach Starego Gdańska” podczas Jarmarku św. Dominika, który przyciąga niebywałe tłumy - mówi prof. Perucki.

Jego zdaniem to sukces promocyjny Gdańska. - Cieszymy się z tego sukcesu. Korzystamy z niego, a jednocześnie sami przyciągamy do naszego miasta coraz więcej ludzi dzięki naszym działaniom. Jesteśmy w centrum, nie wypada nas nie odwiedzić. W związku z tym czujemy potrzebę budowania marki miasta Gdańska i województwa pomorskiego. Cieszymy się, że możemy działać w tak wyjątkowym miejscu, które jak się okazało dzięki kładce na Motławie, w dodatku nie jest tak daleko od turystycznych atrakcji. Jesteśmy coraz bliżej miasta i mieszkańców.

W opinii dyrektora takie poczucie wielu gdańszczanom i mieszkańcom Trójmiasta dało otwarcie kładki, które odbyło się w czerwcu tego roku. - Wystarczy przyjechać w sobotę i niedzielę, żeby przekonać się, jakie tłumy przychodzą na Ołowiankę, żeby pospacerować czy zobaczyć odciśnięte dłonie wielkich artystów z całego świata. A gdy już przyjdą do Filharmonii, mówią, że orkiestra fajnie gra i że mamy dobry poziom. To nas bardzo cieszy - dodaje Perucki.

Filharmonia zapowiada też muzyczną ekspansję na sąsiadujące miasta, w tym także Małe Trójmiasto. W Rumi zorganizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. księdza Stanisława Ormińskiego, w Trójmieście - Festiwal Gdynia Classica Nova.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1