PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowy Port. Fragmenty trzech ulic w dzielnicy przejdą metamorfozę. Efekty za rok

Nowy Port. Fragmenty trzech ulic w dzielnicy przejdą metamorfozę. Efekty za rok
Podpisano umowę na przebudowę trzech ulic w Nowym Porcie: ulice Góreckiego, Strajku Dokerów i Wilków Morskich zyskają nową nawierzchnię, stylizowane latarnie uliczne i ławki. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Rewitalizacji, a jej koszt wyniesie ok. 8,6 mln złotych.
Czterokondygnacyjna, zabytkowa kamienica stoi na skrzyżowaniu ulic, nie ma ruchu samochodowego, kilka zaparkowanych aut na poboczu
Prace remontowe ulic w Nowym Porcie ruszą w najbliższym czasie. Są planowane na cały rok, ale mogą się wydłużyć ze względu na pandemię
fot. DRMG

 

Do listopada 2021 r. przebudowane zostaną trzy ulice w Nowym Porcie. Zadanie, w ramach Programu Rewitalizacji, obejmuje przebudowę:

  • ulicy Góreckiego o długości około 350 m (od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską),
  • 200-metrowego odcinka ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich)
  • fragmentu ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności).

 

Na tych ulicach zostanie wymieniona nawierzchnia z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej, pojawią się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji zostaną przebudowane również sieci podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć ciepłownicza, wodociągowa, sanitarna i gazowa.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana 9 listopada z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. Koszt przebudowy trzech ulic wyniesie około 8,6 mln złotych.

- To już kolejna umowa jaką podpisaliśmy w ostatnim czasie na realizację zadań z Programu Rewitalizacji. Oprócz trzech ulic w Nowym Porcie, w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na Dolnym Mieście, na ul. Polnej, Wierzbowej i Przyokopowej – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Obecnie wykonawca prac w Nowym Porcie kontraktuje zamówienia na materiały i opracowuje projekt zamiennej organizacji ruchu. Prace ruszą w najbliższym czasie. Planowane zakończenie robót określono na koniec listopada 2021, jednak ze względu na pandemię, termin może ulec przesunięciu.

W ramach Programu Rewitalizacji w Nowym Porcie przebudowano również budynek przy ul. Floriańskiej, w którym mieści się Klub Aktywnego Mieszkańca. Obiekt został otwarty w październiku 2020 r. Klub Aktywnego Mieszkańca to miejsce, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców.

Projekt rewitalizacji gdańskich dzielnic realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i przewiduje działania inwestycyjne na terenie Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki wraz ze Starym Chełmem i dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. Koordynatorem programu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska, a poszczególne zadania oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl