PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwsze urodziny sklepu charytatywnego w Nowym Porcie: "Mieszkańcy nas lubią"

Pierwsze urodziny sklepu charytatywnego w Nowym Porcie: "Mieszkańcy nas lubią"
Naczynia, porcelana, drobne meble, bibeloty można kupić w sklepie charytatywnym w Gdańsku “Z dobrej ręki”. Ale to też miejsce, do którego każdy może przekazać niepotrzebne przedmioty i w którym zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, bezrobotne, które nie poradziłyby sobie na otwartym rynku pracy.

 

AX5A7882.JPG
Pierwsze urodziny sklepu "Z dobrej ręki" przy ulicy Wolności 11 w Nowym Porcie 
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Wśród mieszkańców Nowego Portu sklep ma dobrą opinię - mówi Katarzyna Litwin, prezes zarządu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, która prowadzi sklep. - Ale odwiedzają nas osoby z całego Gdańska. Codziennie mamy klientów, a duże wydarzenia jak np. kiermasze, warsztaty robienia biżuterii przyciągają wielu zainteresowanych. Przez rok działania pozyskaliśmy darczyńców indywidualnych, przekazujących atrakcyjne rzeczy do naszego sklepu.

Sklep charytatywny, w którym sprzedaje się wyłącznie towar bezpłatnie przekazany przez chętnych, to pomysł Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Sklep "Z dobrej ręki" zaczął działać równo rok temu przy ulicy Wolności 11 w Nowym Porcie. Trafiają tu rzeczy od indywidualnych darczyńców, które są im już niepotrzebne, ale nadają się do użytku - to przede wszystkim artykuły wyposażenia wnętrz.

- Ktoś z rodziny dziedziczy mieszkanie po babci, otrzymuje w spadku wiele dobrych rzeczy, które nie są mu potrzebne, ale z powodzeniem mogą służyć innym - tłumaczy Katarzyna Litwin. - Przekazuje je nam. Do ich odbioru, segregowania, czyszczenia, ustawiania zatrudniamy osoby, które nie mają szansy na zatrudnienie na otwartym rynku. Obecnie to około 10 osób, więc społecznie jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Mieszkańcy nas lubią, chętnie do nas zaglądają. I choć nie taki jest nasz cel, ale zaczynamy się bilansować. 

 

 

foto
W sklepie można kupić artykuły wyposażenia wnętrz m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, lampy, zegary, tekstylia, drobne meble (np. stoliki kawowe)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Sklep “Z dobrej ręki” to nie tylko miejsce sprzedaży artykułów, ale też różne aktywności wokół - warsztaty, kiermasze, praktyki pracownicze, próbki pracy dla osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także takie, które jeszcze nigdy nie pracowały i potrzebują wsparcia w zawodowym usamodzielnieniu się, w sklepie zajmują się sprzedażą, przygotowaniem towarów do ekspozycji, promocją działalności sklepu i pozyskiwaniem darczyńców.

W sklepie można kupić artykuły wyposażenia wnętrz m.in.: dekoracje, bibeloty, naczynia, szkło, porcelanę, kryształy, lampy, zegary, tekstylia, drobne meble (np. stoliki kawowe). Znaleźć tu można także biżuterię, torebki i apaszki. Na półkach jest też rękodzieło wytwarzane przez osoby z niepełnosprawnością i długotrwale bezrobotne. 

Dochód z działalności sklepu służy przede wszystkim na wynagrodzenie zatrudnionych w nim osób, ale też na aktywizację zawodową kolejnych, poprzez finansowanie szkoleń dla nich. Spółdzielnia świadczy dla gminy Gdańsk usługi opiekuńcze, w charakterze opiekunów środowiskowych pracują właśnie jej podopieczni, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie zawodowe.

Dary można przywozić do siedziby GSS (ul. Solec 4, Nowy Port), jeśli ktoś miałby chęć zorganizować zbiórkę towaru dla “Z dobrej” ręki” w swoim miejscu pracy, proszony jest o kontakt z Katarzyną Littwin (tel. 607 921 140; 58 3413378). Spółdzielnia jest w stanie odebrać zebrane w ten sposób przedmioty własnym samochodem. 

Osoby, które mają do oddania meble w dobrym stanie, mogą je przekazać na potrzebę innego projektu realizowanego przez Spółdzielnię.

Sklep charytatywny “Z dobrej ręki” ma siedzibę w Nowym Porcie, przy ul. Wolności 11, czynny od pn. do pt. w godz. 9.00 - 17.00, oraz w soboty - w godz. 10.00 - 14.00. Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze