Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy Port. Piąty Cud nad Martwą Wisłą - obudź w sobie dziecięcą ciekawość

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnego festiwalu artystycznego dla dzieci i dorosłych. 5. edycja „Cudu nad Martwą Wisłą” odbędzie się we wtorek 15 sierpnia 2017 r., a jej motywem przewodnim będzie „sen”. W programie niezliczone warsztaty, kolacja sąsiedzka i pokazy filmów na świeżym powietrzu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Nowy Port. Piąty Cud nad Martwą Wisłą - obudź w sobie dziecięcą ciekawość
A
A
data publikacji: 14 sierpnia 2017 r.

Cud nad Martwą Wisłą to festiwal, który co roku odbywa się w Nowym Porcie. W jego ramach organizowane są bezpłatne warsztaty - jak widać na zdjęciu, nie tylko artystyczne
Cud nad Martwą Wisłą to festiwal, który co roku odbywa się w Nowym Porcie. W jego ramach organizowane są bezpłatne warsztaty - jak widać na zdjęciu, nie tylko artystyczne
Fot. Agencja Vizualna

- Piątą edycję festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą” kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą obudzić w sobie dziecięcą radość - mówi Paulina Gula, kurator ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony tego artystycznego wydarzenia, które we wtorek 15 sierpnia 2017 r. zagości w Nowym Porcie, na podwórku CSW Łaźnia 2 (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5), będzie sen i wszystko co z nim związane.

Na uczestników czekają liczne warsztaty kreatywne i artystyczne, podczas których będzie można zarówno rozwijać swoje talenty, jak i nauczyć się zupełnie nowych umiejętności. Zaplanowano warsztaty budowania lampionów, animacji, sitodruku, muzyczne oraz... kulinarne. 

- Zaprosimy dzieci do działań w przestrzeni, którą wspólnie zaaranżujemy używając odrobiny magii, wyobraźni i samodzielnie wykonanych świetlnych instalacji podczas warsztatów budowania lampionów - zapowiada kuratorka. - Na warsztatach animacji stworzymy swój własny, wymarzony świat. Poza tym zaprzyjaźnimy się z farbami i własnoręcznie wydrukujemy pamiątkowy wzór na torbie, doświadczymy też rozmaitych dźwięków, używając gongów, kamieni, wody i innych intrygujących przedmiotów.

Ponadto w ramach „Cudu nad Martwą Wisłą” odbędą się warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy wraz z prowadzącymi przygotują kolację, która potem trafi na wspólny stół. Organizatorzy zapewniają składniki, ale jeśli chodzi o tworzenie potraw - liczą na kreatywność przybyłych.

- To będzie kreacja - mówi Paulina Gula. - Liczymy na dużo różnych dań, na kuchnię  mieszaną. Dania skosztujemy potem podczas wspólnej kolacji, otwartej dla wszystkich. Zachęcamy również do przynoszenia i dzielenia się własnymi potrawami podczas kolacji - mówi Paulina Gula.

Po kolacji organizatorzy zapraszają na koncert. Muzyczne doznania zapewni działające lokalnie Stowarzyszenie 180 Stopni, które wraz z czołowym reprezentantem rapowej sceny muzycznej - Edziem, przygotowało autorską płytę, w ramach programu „Zrozumieć Sierpień”, realizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Utwory, które na nią trafiły, traktują o idei solidarności, ale także o świecie, w którym żyją młodzi ludzie. O ich potrzebach i marzeniach. Płyta oddaje głos także starszemu pokoleniu, opisując ich doświadczenia i rozumienie solidarności, dzięki czemu buduje wielopokoleniowy pomost.

A na zakończenie pełnego wrażeń dnia, CSW Łaźnia przygotowało plenerowy pokaz filmowy dla dużych i małych, podczas którego pokazany zostanie film animowany w reżyserii Claude’a Barrasa - „Nazywam się Cukinia”. Opowiada historię dziewięcioletniego chłopca zwanego Cukinią, który po niespodziewanej śmierci swojej mamy zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo bohater ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi, stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie. Film był nominowany do Oskarów 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Projekcję poprzedzi pokaz filmów powstałych na warsztatach animacji poklatkowej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program 5. edycji festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą”:


- godz. 12-18 - Żywa galeria - warsztaty animacyjne dla dzieci. Prowadzenie: Alicja Secke, Anna Tocha;
- godz. 13-18 - Wyśnione animacje - warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Mateusz Kozłowski;
- godz. 13.30 -15 - Świetlne instalacje - warsztaty budowania lampionów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Karolina Lasota, Anna Miadziółko;
- godz. 15-17 - Wypisz, wymaluj! - warsztaty sitodruku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Justyna Radziej;
- godz. 17-18.30 - Świat - świat dźwięku- warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Piotr Dąbrowski;
- godz. 18.30-19.30 - Warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Paulina Wnuk;
- godz. 19.30-20.30 - Kolacja sąsiedzka dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
- godz. 20.30-21.10 - „Młoda Epka” feat. Edzio - koncert Stowarzyszenia 180 Stopni;
- godz. 21.30-23 - „Nazywam się Cukinia” - plenerowa projekcja filmowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj też: Inaczej niż w Sopocie. Rośnie moda na nocne imprezowanie w Gdańsku

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora