PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bon żłobkowy i nie tylko. Propozycje prezydenta Adamowicza na nową kadencję

Bon żłobkowy i nie tylko. Propozycje prezydenta Adamowicza na nową kadencję
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który zapowiedział już, że zamierza stanąć do wyborów jako kandydat niezależny i ubiegać się o kolejną kadencją przedstawił swoje główne cele i propozycje dla mieszkańców na kadencję 2018-2023. W ośmiopunktowym programie znalazły się działania prospołeczne, inwestycyjne i dotyczące jakości życia.
Paweł Adamowicz ze współpracownikami zaprezentował swoje cele na kolejną kadencję
Paweł Adamowicz ze współpracownikami zaprezentował swoje cele na kolejną kadencję


Wystąpienie Pawła Adamowicza wspólnie z zastępcami miało miejsce na Ołowiance, na tle napisu Gdańsk - w czwartek, 21 czerwca. Osiem punktów programu na kolejną kadencję Adamowicz nazwał Nowym Paktem dla Gdańska. Towarzyszyli mu jego współpracownicy ze Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i zastępcy: Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta ds. poltyki gospodarczej, Piotr Grzelak zastępca ds. polityki komunalnej i Piotr Kowalczuk, zastępca ds. polityki społecznej.

Oto priorytety prezydenta Adamowicza:

1. Szczęśliwa gdańska rodzina - to różne działania z zakresu polityki prorodzinnej. Najważniejsze z nich to: bon żłobkowy (500 zł wsparcia miesięcznie dla rodziców, którzy posyłają małe dzieci do żłobka), walka z depresją osób młodych, a także rozbudowa oferty dla rodzin w ramach Karty Mieszkańca (ma ona już 100 tys. użytkowników) - Chcemy, żeby jak najwięcej gdańskich rodzin korzystało ze wspólnego spędzenia czasu w weekend – mówił Paweł Adamowicz.

2. Wdzięczność wobec osób starszych - starszemu pokoleniu gdańszczan, które ma wielki wklad w to jaki Gdańsk jest obecnie, powinna być okazana wdzięczność.  Paweł Adamowicz proponuje dla osób wchodzących w wiek senioralny skaner zdrowia czyli bilans 60-latków (kompleksowe badania zdrowotne), Senior Profit czyli karta na różne zajęcia dla seniorów oraz zwiększenie opieki i wsparcia dla gdańskich seniorów.

3. Priorytet dla komunikacji miejskiej – prezydent wyjaśnił, że on wraz ze współpracownikami w dalszym ciągu stawia na rozwój transportu publicznego. Będą wytyczane nowe buspasy, budowane drogi tramwajowe i nowe wiaty. Jego zdaniem jest to w interesie i kierowców, i osób korzystających z komunikacji zbiorowej.

4. Zero wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych - Chcemy doprowadzić w ciągu 5 lat kolejnej kadencji, do tego, żeby nikt z pieszych nie zginął na gdańskich ulicach mówił Paweł Adamowicz. Zastępca prezydenta Piotr Grzelak dodał z kolei, że wzorem oficera rowerowego powołany zostanie oficer miejski ds. pieszych, a wszystkie szkoły miejskie i przedszkola przejdą audyt pod względem bezpieczeństwa drogowego. - W 2016 r. na gdańskich ulicach zginęło 19 osób, w 2017 r. 8. Dążymy do tego by nikt nie ginął, będą kolejne strefy tempo 30, skrzyżowania równorzędne, modernizowane przejścia dla pieszych – dodał zastępca prezydenta Piotr Grzelak.

5. Krótsza droga z Gdańska Południe - to szereg inwestycji, które mają poprawić skomunikowanie z centrum miasta najbardziej obecnie rozwijającej się części Gdańska. To przede wszystkim kontynuacja budowy Nowej Bulońskiej, budowa nowego centrum przesiadkowego Jabłoniowa/Warszawska, nowe linie tramwajowe (Nowa Warszawska) i a także stworzenie dwóch linii MetroBusu.

6. Najlepsze miejsce do życia - Paweł Adamowicz powołując się na prognozę GUS (Gdańsk jest wśród 5 polskich miast, w których nie będzie spadku liczby mieszkańców) zapowiedział m.in. tworzenie warunków do jak najlepszego życia: lokalnych centrów dzielnicowych, inwestowanie w czystsze powietrze, a także tworzenie warunków dla rozwoju biznesu, a przez to wzrostu stopy życiowej i płac.

7. Małe - wielki inwestycje – Po czasie wielkich rozwojowych inwestycji lat 2007 – 2017 teraz więcej środków zostanie przeznaczonych na inwestycje mniejsze w każdej dzielnicy - mówił Paweł Adamowicz. Z kolei Aleksandra Dulkiewicz dodała, że w planach jest m.in. budowa dwóch nowych pływalni, całorocznego lodowiska, dwóch nowych szkół w obszarze Gdańsk Południe czy nowych przedszkoli i żłobków.

8. Miasto obywatelskie – to z kolei dalsze rozwijanie obywatelskiej aktywności. - Gdańsk, jako kolebka polskiej demokracji, a także miasto wolności i solidarności będzie rozwijał takie programy jak Gdańskie Centrum Dialogu, lekcje obywatelskie dla każdego ucznia (wizyty w ECS, Muzeum Stutthof), a do gdańskich organizacji pozarządowy trafić ma 100 mln zł – mówił Paweł Adamowicz. Zapowiedział też powrót do idei sprzed lat, czyli do rozwijania sieci Gdańskich Domów Kultury jako miejsc spotkań mieszkańców.

- Zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan do debaty na temat przedstawionego Nowego Paktu dla Gdańska, czy to w internecie, czy podczas spotkań – zakończył spotkanie Paweł Adamowicz.

Obejrzyj cały zapis wystąpienia:Obejrzyj też konferencję prasową:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl