• Start
  • Wiadomości
  • Nowy mural na cześć Szekspira ozdobił podziemne przejście niedaleko GTS

Nowy mural na cześć Szekspira ozdobił podziemne przejście niedaleko GTS

Opadł już kurz emocji związany z 21. edycją Festiwalu Szekspirowskiego. Przypominać nam o nim będzie już tylko mural powstały w podziemnym tunelu pod skrzyżowaniem ulic Okopowej z Podwalem Przedmiejskim. Wykonali go uczestnicy warsztatów pod kierunkiem Iwony Zając, znanej gdańskiej artystki i muralistki, w ramach działań festiwalowych.
07.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Iwona Zając na tle nowego muralu

Warsztaty pod hasłem: #ZakochajsiewSzekspirze! odbywały się od 17 do 24 lipca 2017. Ich uczestnicy - studenci ASP i architektury PG - musieli najpierw poznać tajniki tworzenia szablonów i przenoszenia obrazów na ściany, by stanąć przed nią dzień później i działać. Dla większości był to muralowy “pierwszy raz”, a i pogoda nie sprzyjała - padało, w tunelu było ciemno - ale w końcu udało się. W niedzielę, 6 sierpnia odbył się wernisaż i ściana została uroczyście “otwarta” na zakończenie XX Festiwalu Szekspirowskiego.

Jowita Charyton jest studentką Politechniki Gdańskiej, wydziału architektury. Namalowała prawdziwe serce, różowe z czarnym podkładem

Jowita Charyton: - Jestem studentką Politechniki Gdańskiej, Wydziału Architektury. Nie miałam jeszcze styczności z muralem wykonywanym przy pomocy szablonu. Zawsze mi się podobało, że szary blok może stać się czymś bardzo kolorowym, z fajnym działaniem na ślepej ścianie. Chciałabym jeszcze kiedyś spróbować takiego malowania - to mega doświadczenie i warto je kontynuować. Na warsztatach spotkały mnie same przyjemności. Nowe doświadczenie zawsze jest nieco trudne, ale mieliśmy ogromną pomoc ze strony Iwony Zając. Mój fragment muralu to wielkie, prawdziwe serce, różowe z czarnym podkładem.

Elżbieta Golińska, studentka malarstwa ASP z pracowni Sztuki w przestrzeni publicznej ma podobne wrażenia: - Chciałam poszerzyć moją wiedzę. Wiedziałam, że się bardzo wiele nauczę, bo Iwona jest osobą bardzo doświadczoną. Ściana była przystępna - niezbyt duża czy wysoka, ale samo wycinanie szablonu jest pracochłonne i żmudne. Zajmuje najwięcej czasu. Jego wykonanie sprawia trudność, ale reszta to zabawa: tworzenie, przekładanie obrazu na ścianę są bardzo przyjemne. Tak jak dodawanie pewnych elementów czy ich odejmowanie, ciągłe poszukiwanie, bo nie można do końca przewidzieć efektu. Mój mural to duży kwiat i motywy organiczne wokół niego.

Uczestnicy tegorocznych warsztatów #ZakochajsiewSzekspirze!

Inspiracją dla poszczególnych projektów był spektakl “Zakochany Szekspir”, powstały w kooperacji Teatru Wybrzeże i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który uczestnicy warsztatów obejrzeli przed rozpoczęciem pracy. I chociaż na mural w przejściu składają się działania 14 osób, całość zachowuje kolorystyczną i stylistyczną spójność.

Iwona Zając: - W doborze kolorów wykorzystałam kolorystykę promującą spektakl. Mogliśmy najpierw pójść na przedstawienie, a potem za kulisami obejrzeć dokładnie stroje, ich piękne hafty i scenografię. A dzięki szablonowi, który upraszcza i ogranicza, ale ma też swoją formę, która scala, powstał spójny obraz, chociaż projektowały je różne indywidualności. Cały czas podkreślałam też: nie jesteście sami na ścianie, macie obok koleżanki i kolegów - wasze prace mają wchodzić w interakcję.

Warsztaty wspierali Akademia Sztuk Pięknych, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Zarząd Dróg i Zieleni

Malowanie szekspirowskiego muralu ma szansę znów stać się tradycją Festiwalu Szekspirowskiego, dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z Zarządem Dróg i Zieleni. Sama idea pochodzi od Iwony Zając i jest kontynuacją jej sześciu warsztatów organizowanych w latach 2006 do 2010. Powstały wtedy „Szekspir na ulicy” (2006), „Logo Szekspir” (2007), „Szekspir z Zającem”(2008), „Szekspir na różowo”(2009), "Szekspir 4ever" (2010). W 2011 uczestnicy tych zajęć już sami, wykonali w przejściu mural pt. "Zza kulis".

Spektakl “Zakochany Szekspir” brał udział w nurcie głównym 21. Festiwalu Szekspirowskiego i można go teraz oglądać na deskach GTS - jest jego letnią atrakcją, ale czy za rok powstanie nowy mural? Jeszcze nie wiadomo.

Iwona Zając: - To się sprawdza: ludzie robili sobie zdjęcia, rozmawiali z nami. Ściana niestety jest w złym stanie i w ciągu roku część obrazów może odpaść. Jesteśmy już umówieni z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, że gdy w styczniu będą planować swój budżet porozmawiamy o współpracy. Mam nadzieję, że będzie kontynuowana, że pojawią się w tunelu oznakowania, bo ludzie się tu gubią - i powstanie coś dobrego.

Fragment muralu, który powstał w podziemnym tunelu pod skrzyżowaniem ulic Okopowej z Podwalem Przedmiejskim

W tegorocznych warsztatach #ZakochajsiewSzekspirze! brali udział pracownicy Teatru Szekspirowskiego - studenci architektury i kulturoznawstwa oraz studenci ASP. Byli to: Jowita Charyton, Adam Datta, Ewa Golińska, Olga Gulińska, Natalia Górka, Barbara Gwóźdź, Gabriel Janion, Marta Lipiec - Bortkiewicz, Agata Malankiewicz, Alicja Piechota, Joanna Sławińska, Joanna Świerkosz i Hanna Zielińska. Z powodu choroby Jowity Charyton, jej projekt dokończył Tomasz Szewczyk.

„Zakochaj się w Szekspirze-mural” to autorski projekt Iwony Zając. Jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017. Jego realizację wspierali partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych, Zarząd Dróg i Zieleni i Gdański Teatr Szekspirowski oraz wspomagali sponsorzy: firmy Bysewo, Hajdul i Ksero-Kopia, dzięki którym uczestnicy mieli darmowe farby i wydruki.

Więcej o tym:

Zakochany Szekspir w tunelu - zobacz nowy gdański mural

Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski


TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska