Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy dyrektor Opery Bałtyckiej. Zna się na budowie maszyn

Profesor Warcisław Kunc będzie najprawdopodobniej nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Komisja konkursowa rekomendowała już jego kandydaturę marszałkowi województwa pomorskiego.

Nowy dyrektor Opery Bałtyckiej. Zna się na budowie maszyn
A
A
data publikacji: 02 lutego 2016 r.

Prof. Warcisław Kunc
Prof. Warcisław Kunc
Łukasz Szełemej, Polskie Radio Szczecin

Czego brakuje, by prof. Kunc stał się faktycznym szefem Opery? Akceptacji ze strony marszałka Mieczysława Struka - ta będzie możliwa po negocjacjach w sprawie finansów i repertuaru na najbliższe sezony. Jeśli wszystko pójdzie bezproblemowo, Warcisław Kunc zacznie rządzić Operą w sierpniu br. Do tego czasu na swoim stanowisku pozostanie dotychczasowy dyrektor - Marek Weiss.

Chętnych do kierowania Operą Bałtycką w Gdańsku było dziewięciu. W poniedziałek, 1 lutego, komisja konkursowa przeprowadziła głosowanie nad kandydaturami. Kunc dostał poparcie 5 osób, Weiss  - dwóch. Dwóch członków komisji konkursowej wstrzymało się od głosu.

Prof. Kunc - rocznik 1962 - jest z urodzenia szczecinianinem. Stosunkowo późno skupił się na karierze muzycznej. W wieku 20 lat ukończył Technikum Mechaniczne w Szczecinie, w specjalności budowa maszyn. Następnie przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1982-83 studiował teorię muzyki i kompozycji w klasie prof. Eugeniusza Głowskiego. Przez następne pięć lat studiował na Wydziale Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya i prof. Henryka Czyża. W 2008 r. obronił tam pracę habilitacyjną “Dyrygent jako wykonawca dzieła wielowarstwowego”. Jest także menadżerem kultury po studiach podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2012 r. prezydent RP nadał mu tytuł profesora w dziedzinie nauk muzycznych.

Kunc ma duże doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w instytucjach kultury. W sumie przez dwanaście lat był dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie (1992-2004 i 2007-2011). Był też dyrektorem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi (2014 r.). W 2011 r. odwołano  go ze stanowiska w dramatycznych okolicznościach - pod zarzutem nieprawidłowości finansowych na kwotę kilku milionów złotych (śledztwo ostatecznie umorzono). W Teatrze Wielkim w Łodzi zrezygnował ze stanowiska już po trzech miesiącach, oficjalnie ze względów osobistych - nie chciał komentować tej decyzji.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora