Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy Budżet Obywatelski. Aż 12,5 mln zł dla gdańszczan!

1 kwietnia rozpoczęła się czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. W tym roku przygotowania do niego mają charakter metropolitalny, ponieważ w tym samym czasie wnioski projektów do BO składają także mieszkańcy Gdyni, Sopotu i Rumi. Mało tego, gdańszczanie będą mieli do rozdysponowania więcej środków niż dotychczas, bo aż 12,5 mln złotych!

Nowy Budżet Obywatelski. Aż 12,5 mln zł dla gdańszczan!
A
A
data publikacji: 01 kwietnia 2016 r.

Jeden z owoców Budżetu Obywatelskiego - Aktiv Park na Przymorzu.
Jeden z owoców Budżetu Obywatelskiego - Aktiv Park na Przymorzu.
Bartłomiej Borowczak

- Mam nadzieję, że mieszkańcy, inspirowani przez radnych miejskich i dzielnicowych lub organizacje pozarządowe, zgłoszą dobre projekty. Dobre, czyli takie, które poprawią komfort życia w poszczególnych dzielnicach bądź konkretnym grupom społecznym - mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.


Gdańszczanie wydają coraz więcej

Przez ostatnie trzy lata gdańszczanie udowodnili, że mają sporo pomysłów na wydatki w ramach BO. Od pierwszej edycji do ubiegłego roku złożono aż 877 wniosków projektów! 114 z nich trafiło do realizacji, a ich koszt wyniósł w sumie 31 mln złotych.

Nad Motławą regularnie wzrasta też kwota, którą mogą rozdysponować mieszkańcy: w 2013 r., kiedy po raz pierwszy organizowano Budżet Obywatelski, miasto przeznaczyło na niego 9 mln złotych. W kolejnych edycjach, w latach 2014 - 2015, było to już dwa razy po 11 mln złotych. W edycji na rok 2018 ta kwota wzrośnie do 14 mln złotych.

Boisko do piłki nożnej na Zaspie. Również za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.
Boisko do piłki nożnej na Zaspie. Również za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.
BRMG

Efekty Budżetu Obywatelskiego, nazywanego też partycypacyjnym, widać w Gdańsku.

- Nowa infrastruktura, w tym place zabaw, boiska, miejsca do uprawiania innych sportów, tereny rekreacyjne. To także poprawa bezpieczeństwa, w tym remonty chodników, dróg czy montaż monitoringu - wylicza Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.


10 000 000 zł na 34 dzielnice

Z zaplanowanej na przyszły rok kwoty 12,5 mln zł, 10 milionów przeznaczonych zostanie na projekty dzielnicowe, a pozostała kwota - na projekty ogólnomiejskie.

- Budżet Obywatelski w Gdańsku ciągle się rozwija, choć w wielu innych miastach złapał lekką zadyszkę, gdzie obniżane są jego kwoty. U nas dzieje się wręcz przeciwnie - zaznacza radny PO, Piotr Borawski.

Podział środków, podobnie jak przed rokiem, nastąpi na 34 dzielnice. Co ważne, by móc złożyć wniosek mieszkańcy muszą zebrać poparcie, w przypadku projektów dzielnicowych, co najmniej 15 gdańszczan zamieszkujących daną dzielnicę, a w przypadku ogólnomiejskich - również 15 mieszkańców Gdańska, ale bez znaczenia z której dzielnicy.


Urzędnicy pomogą z wnioskami

Gdańszczanie mogą składać wnioski do BO przez cały kwiecień, poprzez formularz, który znajduje się TUTAJ. W ciągu tego miesiąca można zastanowić się, czego potrzeba mieszkańcom w najbliższym i nieco dalszym otoczeniu, a także skonsultować to ze specjalistami i gdańskimi urzędnikami. Pomogą oni także w wypełnianiu wniosku. Do kogo można się zgłosić w tej sprawie, warto sprawdzić - TUTAJ.

Park Wolności w Nowym Porcie, przy ZSO nr 5.
Park Wolności w Nowym Porcie, przy ZSO nr 5.
BRMG

Urzędnicy zaplanowali także warsztaty pisania wniosków do BO. Pierwszy z nich zorganizowany zostanie 7 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, a drugi, 12 kwietnia, w Bibliotece Oliwskiej, przy ul. Opata Rybińskiego 9.

Jeżeli zainteresowanie nimi będzie duże, miasto zorganizuje kolejne szkolenia w innych dzielnicach.


Czas głosowania - we wrześniu

W maju i czerwcu zaplanowano weryfikację projektów przez urzędników i specjalny zespół konsultacyjny, pod kątem możliwości do realizacji. Przez pierwsze trzy tygodnie lipca gdańszczanie będą mogli się odwołać, jeśli okaże się, że ich wniosek zostanie odrzucony.

W dniach 12 - 25 września odbędzie się głosowanie na projekty BO, wyłącznie elektroniczne. Ci, którzy nie mają komputerów, będą mogli skorzystać z pomocy we wskazanych placówkach publicznych na terenie Gdańska.

Doświadczenia z Budżetem Obywatelskim sprawiły, że do Gdańska po naukę przyjeżdżają goście zza wschodniej Europy. Tutaj - grupa studentów z Ukrainy, Rosji i Białorusi (kwiecień 2015 r.).
Doświadczenia z Budżetem Obywatelskim sprawiły, że do Gdańska po naukę przyjeżdżają goście zza wschodniej Europy. Tutaj - grupa studentów z Ukrainy, Rosji i Białorusi (kwiecień 2015 r.).
Jacek Szymański

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy, zameldowani na pobyt stały bądź czasowy, a także osoby, które wpisały się do stałego rejestru wyborców. By móc złożyć projekt zainteresowani, 1 kwietnia 2016 r., muszą mieć ukończone 16 lat.


Metropolitalnie - by zmobilizować mieszkańców

Czwarta już edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku ma charakter metropolitalny.

- Inicjatorem takiego rozwiązania jest prezydent Sopotu, Jacek Karnowski i jego zastępca, Marcin Skwierawski - zaznacza prezydent Adamowicz.

Oznacza to m.in., że cztery samorządy będą prowadzić wspólną kampanię promocyjną BO. W ten sposób samorządowcy chcą zabiegać o wyższą frekwencję mieszkańców, zarówno składających wnioski, jak i uczestniczących w głosowaniu na projekty budżetu partycypacyjnego.

Więcej o Budżecie Obywatelskim: TUTAJ 

Przeczytaj także:

Gdańszczanie, na co chcecie wydać 12,5 miliona złotych? 

11 mln zł na Budżet Obywatelski rozdane!

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora