Nowy budynek - na kampusie UG , ale dla dwóch uczelni

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologi Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po 23 latach istnienia doczekał się siedziby na miarę swoich potrzeb - 14 kwietnia uroczyście otwarto Instytut Biotechnologii UG na kampusie uczelni w Oliwie.
14.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Instytut Biotechnologii UG - w jednej z fasad można się przejrzeć jak w lustrze.

Choć pierwsze zajęcia w Instytucie Biotechnologii UG odbyły się już w lutym 2016 r., to dopiero niedawno zakończyła się ostateczna przeprowadzka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed (MWB) z dotychczasowej siedziby przy ul. Kładki.

- Pamiętam jak osiem lat temu, rozpoczynając swoją pierwszą kadencję, na spotkaniu w byłej siedzibie Wydziału Biotechnologii obiecywałem, że ściągnę go na kampus do Oliwy. Trochę to trwało, ale się udało - powiedział rektor UG, prof. Bernard Lammek. - Mam nadzieję, że nowa siedziba otworzy przed Biotechnologią jeszcze większe możliwości rozwoju, chociaż już teraz wydział ten pod względem liczby realizowanych grantów badawczych jest wzorem dla innych.


Kask z głowy i butelki z przyszłością

- Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii to duma obu uczelni i przykład, że opłaca się współpracować - dodał prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - To dzięki państwu, dzięki temu, że uczycie nas lekarzy biotechnologii, możemy wprowadzać w życie nowe metody leczenia. Życzę jak najwięcej takich sukcesów w przyszłości. Infrastruktura badawcza w nowym gmachu idealnie się do tego nadaje.

Podczas uroczystości dziekan MWB, prof. Igor Konieczny, symbolicznie odwiesił kask budowlany na wieszak.

- Robię to z ulgą. Cieszę się, że mamy wreszcie nasze stałe miejsce i nie musimy już dzielić zajęć między lokalizacje na dwóch uczelniach - powiedział prof. Konieczny. - W tym roku obchodzimy 10 rocznicę śmierci prof. Anny Podhajskiej, bez której ten wydział pewnie by nie powstał. To był jej pomysł i to ona przekonała władze obu uczelni i regionu, że biotechnologia to nasza wspólna przyszłość i ważna gałąź rozwoju gospodarki. Na pewno z radością patrzy gdzieś z góry na dzisiejsze spotkanie.

Podczas swojego wystąpienia dziekan Konieczny pokazał zebranym… butelki znalezione przez budowlańców w wykopie pod gmach Instytutu Biotechnologii. - Takich starych butelek znaleziono pod ziemią bardzo dużo. Czułem, że w tym miejscu czai się duch biotechnologii - opowiadał. - Sprawdziłem na Wikipedii, co oznaczają napisy na etykietach. Okazało się, że są to dziewiętnastowieczne nazwy farmaceutyczne. To dobry omen - pozostaje nam wypełnić “te butelki” nowoczesnymi specyfikami dobrymi dla nas wszystkich.

Prof. Igor Konieczny z ulgą żegnał się z kaskiem, symbolem trwającej przez rok budowy instytutu.


Pięć kondygnacji nowoczesności

Do nowego budynku w Oliwie nie tylko przeniesiono funkcjonujące już laboratoria, w ramach inwestycji powstały nowe, z najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą. W pięciokondygnacyjnym gmachu (jedna kondygnacja znajduje się pod ziemią) o powierzchni użytkowej przeszło 7800 mkw., powstało m.in. Specjalistyczne Laboratorium Bioinformatyczne, w którym uruchomiony zostanie klaster komputerowy (czyli zespół komputerów dużej mocy obliczeniowej), a także laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności.

Oprócz laboratoriów badawczych w gmachu znajduje się audytorium na 200 osób (z możliwością podziału na dwa mniejsze), laboratoria i sale dydaktyczne, sale seminaryjne i komputerowe, pomieszczenie dla kół studenckich, czytelnia i sala rady wydziału.

Gmach zaprojektował "Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski" z Sopotu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 60,5 mln zł, z czego 60,4 mln zł pochodziło z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Z fragmentami symbolicznie przeciętej wstęgi pozują od lewej: prof. Jerzy Gwizdała - rektor elekt UG, obecnie kanclerz uczelni, oraz prof. Janusz Moryś - rektor GUMed.

Na MWB uczy się 169 studentów studiów I stopnia, 88 II stopnia oraz 83 doktorantów. Pracują tu 84 osoby (w tym 17 profesorów i 31 adiunktów), działa 17 zespołów badawczych realizujących 60 projektów finansowanych z grantów zewnętrznych. Polska Komisja Akredytacyjna, której zadaniem jest ocena poziomu nauczania na poszczególnych wydziałach uczelni w całym kraju, od lat przyznaje MWB kategorię A (wyżej jest już tylko A plus), w 2012 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało gdańskiej biotechnologii tytuł Najlepszego Kierunku Studiów w Polsce.

Uczelnia nie zamierza sprzedawać byłej siedziby MWB przy ul. Kładki. Na razie nie precyzuje planów odnośnie jego przyszłego przeznaczenia. Część tamtejszych laboratoriów wynajmowana jest firmom.

Prof. Michał Obuchowski, prodziekan ds. nauki MWB, oprowadzał gości z parasolem przewodnika w dłoni (nz. laboratorium BSC3).

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo