Nowości w aplikacji Czyste Miasto Gdańsk

Już ponad 32 tysiące użytkowników korzysta z aplikacji Czyste Miasto Gdańsk. Wychodząc naprzeciw współczesnym wyzwaniom aplikacja zyskuje nową funkcjonalność. Nie tylko wskazuje w jaki sposób właściwie segregować odpady, ale także, gdzie można produkty naprawić i gdzie się nimi podzielić w myśl idei współdzielenia.
04.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk cieszy się dużym powodzeniem mieszkanek i mieszkańców
Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk cieszy się dużym powodzeniem mieszkanek i mieszkańców
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Znakomity przewodnik o tym, jak segregować, co i gdzie wyrzucać. „Słownik segregacji” do pobrania


- Każdy gdańszczanin i gdańszczanka produkuje blisko 500 kg odpadów rocznie. Zawsze mówiliśmy o prawidłowej segregacji odpadów i tu pomocna jest aplikacja. Ale to nie wystarcza. We współczesnych realiach ważne jest, aby pomóc mieszkańcom produkować tych odpadów mniej. Jest nowa funkcjonalność w aplikacji. Wchodząc w zakładkę dowiemy się na czym polega idea współdzielenia, bo nie zawsze musimy kupować rzeczy nowe, czasem można się czymś podzielić lub wymienić. Jest to idea współdzielenia. Są dziś platformy, gdzie takie podzielenie się dobrem konsumpcyjnym może nastąpić. Ponadto możemy wiele rzeczy naprawić i w ramach naszej aplikacji chcemy pokazać, że tych usług jest dużo - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Prezydent poinformował również, że w pierwszej kolejności miasto postawiło na odbudowywanie popytu na usługi rzemieślnicze i naprawcze. Przygotowana została specjalna baza i mapa, gdzie szybko można znaleźć w swojej okolicy szewca, tapicera czy punkt naprawy RTV/AGD.

- Nowa funkcja pozwala też znaleźć miejsca organizowane oddolnie w ramach ekonomii współdzielenia, np. jadłodzielnie i giveboxy – specjalne półki, na których bez formalności można przekazać innym osobom niepotrzebne przedmioty użytkowe. Zapraszamy mieszkańców, aktywistów i rzemieślników do współtworzenia tej mapy, zgłaszania kolejnych punktów usług, inicjatyw „zero waste”, a nawet pomysłów na rozwijanie tego narzędzia - dodaje Olga Goitowska, z-ca dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" coraz bardziej popularna. Także w innych językach

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk

Aplikacja to kompendium wiedzy dotyczącej usług gospodarki odpadami, zasad odpowiedzialnego postępowania z nimi, a także racjonalnego i wielokrotnego wykorzystywania zasobów zamiast bezpowrotnego marnowania. Wszystko to w zgodzie z tzw. gospodarką obiegu zamkniętego, która staje się jednym z kluczowych wyzwań miast i aglomeracji. Aplikacja jest następnym krokiem w tym kierunku. Co ważne, to rozwiązanie bardzo praktyczne i blisko mieszkańca. Właściwie bliżej się już nie da, bo to rozwiązanie dostępne zawsze w jego kieszeni, czyli na smartfonie.

- Pracujemy już intensywnie nad kolejnymi innowacjami - wyjaśnia Olga Goitowska. - Z początkiem roku dostępna w ramach aplikacji będzie platforma ogłoszeniowa, która pozwoli skojarzyć ze sobą mieszkańców, którzy chcą przekazać lub przyjąć jakieś przedmioty użytkowe, jak choćby zbędny mebel. Wielkim problemem bywa też rozstrzygnięcie gdzie wyrzucić dane opakowanie. Gdańsk uczestniczy w testach skanera etykiet, który za kilka miesięcy będzie dostępny dla mieszkańców. To narzędzie uczące się na zasadach sztucznej inteligencji. Będzie poprzez aplikację rozpoznawać kody przedmiotów, którym zrobimy zdjęcie i podpowiadać, w którym pojemniku powinien się znaleźć taki odpad.

Gdańsk zapowiedział również, że w przyszłym roku będzie intensywnie promował aplikację, aby nadal znacząco zwiększać liczbę użytkowników. Tym bardziej, że jej zalet jest więcej. Między innymi to system przypominający o tym, jakie danego dnia są odbierane odpady lub kiedy należy uiścić opłatę za odbiór i utylizację odpadów.

Podsumowując, nowe elementy aplikacji to:

  • Gdańska Mapa GOZ (znajdź i wykorzystuj usługi rzemieślnicze i naprawcze oraz wspierające ograniczanie produkcji odpadów i marnowania zasobów)
  • Jak mniej wyrzucać - Poradnik Mieszkańca (baza wiedzy)
  • Platforma ogłoszeń - "oddaj / wymień" (zbędne przedmioty) - faza testów
  • Skaner etykiet opakowań (sztuczna inteligencja - rozpoznawania rodzaju opakowania po specjalistycznych symbolach na opakowaniach) - faza testów / uczenia się programu

Więcej informacji o gospodarce o obiegu zamkniętym można zobaczyć na YouTube.

Wspólnie rozwijajmy aplikację

Mieszkańcy, aktywiści i rzemieślnicy, którzy chcą wspólnie z Urzędem Miejskim tworzyć mapę w aplikacji Czyste Miasto Gdańsk mogą zgłaszać się pod adresem: dorota.michalka-urbaniak@gdansk.gda.pl.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku