PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Noworoczny czat z prezydent Gdańska. O pomaganiu, o szczepieniach, a także o smutnej rocznicy

Noworoczny czat z prezydent Gdańska. O pomaganiu, o szczepieniach, a także o smutnej rocznicy
Wraz z Nowym Rokiem czas wrócić do... starych tradycji. Takich jak wideoczaty z udziałem władz Gdańska. We wtorek, 5 stycznia, na takie spotkanie online zaprosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. O czym mówiła?
1

 


Szczepienia na COVID-19

Styczniowy czat rozpoczął się od podziękowań - za liczne życzenia powrotu do zdrowia dla prezydent Gdańska, a także za mnóstwo życzeń świątecznych, wysyłanych do urzędu także w tradycyjnej formie.

Gorącym i mocno dyskutowanym w ostatnich dniach tematem, nie tylko w naszym mieście, są szczepionki przeciwko COVID-19. Nawiązała do tego także prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Wielu mieszkańców mocno ta kwestia interesuje.

- Samorząd nie zajmuje się szczepieniami. To zadanie, które wziął na siebie rząd. Wczoraj opublikowana została lista miejsc, w których będą wykonywane szczepienia, także w Gdańsku. Wszystkie informacje dotyczące szczepień znajdziemy na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie - tłumaczyła prezydent Dulkiewicz. - Ja będę zachęcała do tego, by poznać pełną wiedzę. Taką widzę tu swoją rolę. Stąd nasza inicjatywa, by spotykać się z naukowcami, którzy mają wiedzę, informacje o tym.

 

 

Prezydent poinformowała też, że Miasto po raz kolejny, tym razem wspólnie z miejską spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje, zakupiło 3,5 tys. testów na nosicielstwo koronawirusa dla służb medycznych, a także dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Jedna z mieszkanek dopytywała o kwestię zajęć dla uczniów w czasie trwających właśnie ferii zimowych. W związku z rządowymi obostrzeniami, zajęcia w bardzo ograniczonej liczbie można było zorganizować tylko dla najmłodszych uczniów. Zainteresowanie nimi było bardzo duże, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.

 


Mostek na Zaroślaku

Padło też pytanie jednej z gdańszczanek o otwarcie mostku przy ul. Zaroślak na Biskupiej Górce.

- Ta inwestycja jest związana z budową nowego wiaduktu Biskupia Górka. Wchodzimy w kluczową fazę realizacji tego projeku. Zbudowaliśmy tak naprawdę dwa nowe wiadukty nad torami kolejowymi. Plan jest taki, że do końca bieżącego roku wszystkie prace związane z budową jezdni powinny się zakończyć - poinformowała prezydent Gdańska, dodając, że po zakończeniu wtorkowego czatu sprawdzi harmonogram, w tym planowane otwarcie mostku. Odpowiedź udzielona zostanie pod zapisem tego czatu zamieszczonym na FB Prezydent Gdańska.

 

Wolontariusze poszukiwani

- Cały czas trwa akcja Gdanskpomaga.pl. Nieustająco poszukujemy wolontariuszy, gdyż zakupy dla osób, które nie mogą wyjść z domu, albo wyprowadzenie ich psa, raz w roku to niewystarczające. To działania niemal codzienne. Zachęcam do zgłaszania się poprzez stronę gdanskpomaga.pl lub przez Regionalne Centrum Wolontariatu - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent przypomniała też o funkcjonowaniu "autobusu SOS", dedykowanego osobom bezdomnym. W nim wydawane są na wynos ciepłe posiłki. Na miejscu jest też ratownik medyczny, z którego pomocy można skorzystać. Przy okazji zachęcała, by w miarę możliwości przekazywać ciepłą odzież dla potrzebujących, którą mogą otrzymać w tym autobusie.

W trakcie czatu padło też pytanie o to, w jaki sposób można starać się o przyznanie mieszkania komunalnego w Gdańsku.

 

 

Konkurs z nagrodą

Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała też konkurs, który wystartuje 6 stycznia na oficjalnym profilu FB Prezydent Gdańska. Do wygrania będą książkowe miejskie kalendarze na 2021 rok.

- Ten kalendarz jest opowieścią trochę o roku, który minął. Jest też opowieścią widzianą oczami 12 różnych osób, na których życie, aktywność zawodową, plany wpłynął koronawirus. Ale to pozytywna opowieść - zachęcała.

 

Smutna rocznica

Wtorkowy czat był też okazją do zaproszenia mieszkańców do udziału, także online (na portalu miejskim www.gdansk.pl), w uroczystości poświęconej drugiej rocznicy zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

 

Kolejny czat odbędzie się za dwa tygodnie. Wspólnie z prezydent Gdańska weźmie w nim udział zastępca prezydent, Piotr Grzelak.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl