PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nowi lokatorzy na Piotrkowskiej. GTBS oddało 69 mieszkań
Nowi lokatorzy na Piotrkowskiej. GTBS oddało 69 mieszkań
69 gdańskich rodzin lada chwila wprowadzi się do dwóch budynków przy ul. Piotrkowskiej 49 i 49a. Klucze nowym lokatorom po raz pierwszy wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.
m00103116
Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ciągu 20 lat działalności, w latach 1998 - 2018, wybudowało 45 budynków wielorodzinnych z 1790 mieszkaniami. Nz. budynek przy ul. Piotrkowskiej 49
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Przeprowadzka do nowego mieszkania jest dla wielu osób początkiem nowego etapu w życiu, często długo wyczekiwanego. Cierpliwość kolejnych gdańskich rodzin opłaciła się i 26 lutego otrzymali oni klucze do mieszkań wybudowanych przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Lokale przy ul. Piotrkowskiej 49 i 49a, w dzielnicy Ujeścisko - Łostowice, mają od 47 do 64 mkw powierzchni i zostały wykonane w standardzie "pod klucz". Są wyposażone w wykładziny dywanowe i PCV, glazurę i terakotę w łazienkach, armaturę sanitarną (wannę, umywalkę i WC) oraz kuchnię elektryczną i zlewozmywak w kuchni. 

- Jak weszłam do mieszkania i je zobaczyłam, to ze szczęścia aż się popłakałam… dla mnie to są luksusy - powiedziała Sylwia Sędziak, nowa mieszkanka ul. Piotrkowskiej.

Pani Sylwia nigdy się nie przeprowadzała. Od urodzenia, czyli od 45 lat mieszkała w tym samym miejscu - jak powiedziała - w nieciekawych warunkach. Na nowe lokum czekała nieco ponad rok. Do budynku przy ulicy Piotrkowskiej wprowadzi się z synem.

- W słonecznym dniu odbieramy od pani prezydent klucze. Nie spodziewałem się, że aż tak uroczyście będzie to wyglądać - dodał Adrian Sędziak, syn pani Sylwi.

Nowe mieszkanie, nowy etap w życiu i ogromne emocje w rodzinie Sędzików, którzy przeprowadzają się pierwszy raz w życiu. Nz. Adrian Sędziak, Aleksandra Dulkiewicz p.o. prezydenta Gdańska i Sylwia Sędziak (mama Adriana)
Nowe mieszkanie, nowy etap w życiu i ogromne emocje w rodzinie Sędziaków, którzy przeprowadzają się pierwszy raz w życiu. Nz. Adrian Sędziak, Aleksandra Dulkiewicz p.o. prezydenta Gdańska i Sylwia Sędziak (mama Adriana)
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Wręczenie kluczy do nowych mieszkań jest zawsze wydarzeniem wzruszającym. Nie tylko dla osób odbierających klucze, ale też dla tych, którzy je wręczają. Przekazywanie mieszkań przy Piotrkowskiej na pewno zapamiętają dobrze obie strony wydarzenia, ponieważ po raz pierwszy w wieloletniej historii budownictwa mieszkaniowego w Gdańsku, klucze do nowych lokali wręczała Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska.

- Nie ukrywam, że jest to dla mnie wzruszająca chwila - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Wcześniej to zawsze prezydent Adamowicz osobiście witał nowych mieszkańców i wiem, że sprawiało mu to ogromną radość. Mieszkanie to podstawa do życia, założenia rodziny i tego, by móc się dalej rozwijać. Dlatego też jako miasto budujemy mieszkania, by mogło w nich zamieszkać jak najwięcej gdańszczanek i gdańszczan. W ciągu pięciu lat mamy w planach wybudowanie kolejnych 1200 nowych mieszkań.

Zobacz relację wideo:


Uroczystości wręczania kluczy towarzyszyła wystawa przypominająca prezydenta Pawła Adamowicza przy pracy - pt. „Paweł Adamowicz – Uśmiech TBS”. Wystawa składa się z 19 fotografii wykonanych przez Krzysztofa Mystkowskiego z agencji Kosycarz Foto Press.

- Śp. prezydent Paweł Adamowicz był bardzo wdzięcznym modelem - mówił Krzysztof Mystkowski, autor prac. - Zawsze pomagał fotoreporterom, ustawiał do zdjęć ludzi, którym wręczał klucze. To była niezwykła frajda fotografowania tych chwil. Wiem, co mówię, bo sam od prezydenta Adamowicza takie klucze do swojego mieszkania otrzymałem.

Przekazaniu kluczy towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej „Paweł Adamowicz – Uśmiech TBS” prezentującej momenty związane z budową nowych mieszkań i przekazywanie ich w użytkowanie mieszkańcom w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wystawa składa się z 19 zdjęć wykonanych przez Krzysztofa Mystkowskiego z agencji Kosycarz Foto Press.
Wystawa „Paweł Adamowicz – Uśmiech TBS” składa się z 19 zdjęć autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego z agencji Kosycarz Foto Press. Fotografie z ostatnich kilkunastu lat dokumentują momenty związane z budową nowych mieszkań i przekazywania kluczy mieszkańcom
fot. Maciej Kosycarz/KFP


Krzysztof Mystkowski otrzymał klucze w 2012 roku, ale pierwsze fotografie związane z budową nowych mieszkań wykonał pięć lat wcześniej.

- Mieliśmy w czym wybierać, bo przez te wszystkie lata uzbieraliśmy około 300 fotografii związanych z tą tematyką - powiedział Maciej Kosycarz z agencji Kosycarz Foto Press. - Z 300 zdjęć wybraliśmy 40, a następnie 19, które utworzyły konkretną opowieść. Jedno z najwcześniejszych zdjęć jest z 2007 roku. Ostatnie ze stycznia 2017. Jest to spektrum pokazujące oddawanie do użytku prawie wszystkich miejskich budynków komunalnych w Gdańsku z udziałem prezydenta. Ta wystawa ma tytuł „Paweł Adamowicz – Uśmiech TBS”, bo pokazuje, że tym wydarzeniom zawsze towarzyszył uśmiech i radość, nie tylko mieszkańców, ale też prezydenta.

To był debiut Aleksandry Dulkiewicz w tej roli. Przez ostatnie kilkanaście lat klucze do nowych mieszkań wręczał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
To był debiut Aleksandry Dulkiewicz w tej roli. Przez ostatnie kilkanaście lat klucze do nowych mieszkań wręczał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Koszt całkowity inwestycji wyniósł 14,7 mln zł, w tym udział Gminy – 6,09 mln zł, bezzwrotne wsparcie dla gminy ze środków Funduszu Dopłat - 6,09 mln zł, udział własny GTBS – 2,6 mln zł. Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ciągu 20 lat działalności w latach 1998-2018 r. wybudowało już 45 budynków wielorodzinnych z 1790 mieszkaniami. Zasoby mieszkaniowe spółki są zlokalizowane na terenach przekazanych przez gminę w dzielnicach: Ujeścisko- Łostowiece, Chełm, Stogi, Letnica.

- Dalsze plany inwestycyjne Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego to budowa kolejnego budynku przy ul. Piotrkowskiej z 36 mieszkaniami oraz rozpoczęcie dwóch budynków w Gdańsku-Letnicy z 19 mieszkaniami – informuje Włodzimierz Pietrzak, prezes GTBS.

Czytaj także:
Wymarzone, wyczekane. 55 rodzin otrzymało klucze do nowych mieszkań


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze