• Start
  • Wiadomości
  • Nowe życie gdańskich melodii. Artystka z Ukrainy połączyła średniowiecze z... muzyką elektroniczną

Nowe życie gdańskich melodii. Artystka z Ukrainy połączyła średniowiecze z... muzyką elektroniczną

Hanna Tiekuchewa zachwyciła się melodiami rozbrzmiewającymi z wież gdańskich kościołów i ratuszy, i postanowiła tchnąć w nie nowe życie. Historyczne i religijne motywy grane na carillonach i organach połączyła z brzmieniami muzyki elektronicznej. Utworów można bezpłatnie posłuchać na SoundCloud.
21.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hanna Tiekuchewa to artystka coraz bardziej popularna na Pomorzu. W 2019 roku uświetniła m.in. wernisaż wystawy ukraińskiej malarki polskiego pochodzenia Marty Zwarycz w Galerii Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim. Pod koniec 2020 roku zagrała koncert w kościele św. Bartłomieja w Gdańsku
Hanna Tiekuchewa to artystka coraz bardziej popularna na Pomorzu. W 2019 roku uświetniła m.in. wernisaż wystawy ukraińskiej malarki polskiego pochodzenia Marty Zwarycz w Galerii Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim. Pod koniec 2020 roku zagrała koncert w kościele św. Bartłomieja w Gdańsku
fot. Daniel Sloboda / KFP

Hanna Tiekuchewa do Gdańska przyjechała kilka lat temu, z Ukrainy - z położonego w ogarniętym wojną Donbasie niewielkiego miasta Antracyt. Z wykształcenia jest nauczycielem muzyki, ukończyła pedagogikę muzyczną w Ługańskim Instytucie Kultury i Sztuki. W domu kultury w rodzinnym mieście prowadziła zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży.

Dziś tym samym zajmuje się w Gdańsku - pracuje w Gamie, oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury w Letnicy. Organizuje cykliczne warsztaty ukraińskiej pieśni ludowej. Prowadzi też, działający przy Gamie, młodzieżowy chór Wyrij, który składa się z amatorów śpiewu z Ukrainy żyjących na Pomorzu. Zrzesza zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy, jak i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce.

Nie tylko edukuje - artystka może pochwalić się także swoim bogatym dorobkiem muzycznym. Współpracowała z Filharmonią Ługańską, brała udział w wielu konkursach wokalnych oraz fortepianowych. Przez 10 lat była wokalistką zespołu rockowego „Still blade”, w Polsce zaś śpiewa w chórze „Music Everywhere”. Śpiewa i gra na gitarze.

W Gdańsku ze swoim autorskim repertuarem, który przeplatała z ukraińskimi pieśniami ludowymi i piosenkami pop, wystąpiła na koncercie w ramach projektu „Wielokulturowe Pomorze”, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, w czerwcu tego roku. Była to pierwsza okazja, by usłyszeć na żywo jej autorskie kompozycje.

Jej najnowszy projekt muzyczny zainspirowany został Gdańskiem, jego historią i muzyką średniowieczną, która rozbrzmiewała ponad miastem. - Pewnego dnia podczas spaceru ulicami Gdańska usłyszałam piękną melodię, która rozchodziła się z Ratusza Głównego Miasta. Od razu wpadłam na pomysł, by wnieść do tego utworu coś nowego, nowoczesnego, przy zachowaniu oryginalnej kompozycji - wspomina Hanna Tiekuchewa.

Pomysł, któremu nadała nazwę „Nowe życie gdańskich melodii: tam gdzie średniowiecze spotyka się z nowoczesnością” otrzymał stypendium Miasta Gdańska. Artystka przez trzy miesiące pracowała nad nowymi, współczesnymi opracowaniami dobrze znanych gdańszczanom historycznych i religijnych motywów, rozbrzmiewających z gdańskich kościołów i ratuszy.

- Mój projekt polegał na napisaniu nowoczesnych aranżacji do melodii, które rozbrzmiewają z wież kościołów i ratuszy, granych na carillonach i organach. Chciałam tchnąć nowe życie w historyczne i religijne motywy - zamiast dzwonów, carillonu czy organów - zaproponowałam muzykę elektroniczną w różnych muzycznych stylach - tłumaczy artystka.

Powstało sześć ciekawych stylistycznie muzycznych opracowań. Wyniki swojej pracy utworu coś nowego, nowoczesnego, przy zachowaniu oryginalnej kompozycji - wspomina Hanna Tiekuchewa zaprezentowała premierowo 29 grudnia w kościele św. Bartłomieja w Gdańsku.

- Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem, ale niestety ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną nie wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia koncertu na żywo. Dlatego postanowiłam przenieść koncert do przestrzeni on-line. Utworów można posłuchać bezpłatnie w serwisie SoundClound.

Gdańskich kompozycji można posłuchać TUTAJ.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska