PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Od czwartku powrócą godziny zakupów dla seniorów, szkoły bez zmian 

Od czwartku powrócą godziny zakupów dla seniorów, szkoły bez zmian 
W sobotę, 10 października, podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w godzinach 10 do 12 zakupy w sklepach będą mogli robić tylko seniorzy. Zasada wchodzi w życie od czwartku, 15 października 2020 r. Zmian w organizacji zajęć szkolnych nie przewidziano.
Od czwartku, 15 października, w godz. 10 -12 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą mogli robić tylko seniorzy
Od czwartku, 15 października, w godz. 10 -12 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą mogli robić tylko seniorzy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W internecie i "w realu" - kultura w czasie pandemii testuje różne rozwiązania. Zobacz, jakie

 

- Chroniąc siebie, chronimy innych - przypomniał premier i przytoczył dane, z których wynika, że ludzie w starszym wieku przechodzą COVID-19 trudniej, najwięcej ofiar śmiertelnych jest właśnie w tej grupie wiekowej.

Nawoływał do solidarności społecznej. Wzywał organizacje pozarządowe, harcerzy i sąsiadów do pomocy seniorom, którym zalecił pozostawanie w domach. Ogłosił też powrót do zasady znanej z wiosennych obostrzeń - w godzinach od 10 do 12 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą mogły robić osoby powyżej 60 roku życia.   

- Dajmy, rodacy, zrobić w tych godzinach zakupy seniorom powyżej 60 roku życia - mówił premier. - Będą obowiązywały od czwartku, 15 października - dodał.  

Zapewnił też o wsparciu dla personelu i przeznaczeniu 38 mln zł dodatkowych środków dla domów pomocy społecznej.

Podczas konferencji dziennikarze pytali o możliwość zmiany organizacji pracy w szkołach - np. przeniesienia części zajęć do internetu.

- Na dziś nie widzimy takiej konieczności, by wprowadzać tryb zdalny - stwierdził premier  i powoływał się na badania psychologów, mówiące o wysokich kosztach psychicznych izolacji.

O kolejnych działaniach rząd będzie informował co tydzień, w soboty.

Od kilku dni, dzienne raporty dotyczące zachorowań na COVID-19 podają coraz wyższe wyniki. Wg danych Ministerstwa Zdrowia w sobotę, 10 października, w kraju zanotowano 5300 nowych i zdiagnozowanych przypadków przypadków chorych na koronawirusa, o 561 więcej niż wczoraj. W Gdańsku padł niechlubny rekord - zdiagnozowano tu najwięcej zachorowań w województwie pomorskim - 82.

Gdańsk w żółtej strefie jest już od poniedziałku. Od dziś jest nią objęty cały kraj. Powiaty kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz miasta Sopot znajdują się w czerwonej strefie. Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze