Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe sposoby okradania seniorów. W Gdańsku nauczą, jak się nie dać

Na wnuczka? Ta moda już minęła. Dziś oszuści naciągają seniorów "na policjanta", "na oficera CBŚ", "na tajną akcję policji". Akcja gdańskich instytucji: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Policji, Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej i Caritasu, która rusza w październiku 2016, ma zapobiec coraz bardziej wyrafinowanym metodom okradania starszych osób.

Nowe sposoby okradania seniorów. W Gdańsku nauczą, jak się nie dać
A
A
data publikacji: 27 września 2016 r.

Seniorze pamiętaj! Prawdziwy policjant nie prosi o przekazanie pieniędzy.
Seniorze pamiętaj! Prawdziwy policjant nie prosi o przekazanie pieniędzy.
pixaby.com

Najpierw dzwoni ktoś z rodziny starszej osoby i informuje o nagłym wypadku, kłopotach finansowych, koniecznej pożyczce. Zanim senior zdąży się zastanowić, sprawdzić informację u kogoś z rodziny, dzwoni drugi telefon. Tym razem rozmówca przedstawia się jako policjant albo oficer CBŚ.


Słyszą policja, oddają pieniądze

- "Policjant" informuje seniora, że poprzedni telefon był telefonem oszusta - tłumaczy podkomisarz Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - I że teraz pieniądze starszej osoby są zagrożone i trzeba je szybko wypłacić i przekazać "policjantowi". Bywa że "policjant" przychodzi do mieszkania seniora w mundurze, z fałszywą odznaką, częściej wyznacza spotkanie na mieście. Zdezorientowani ludzie na słowo policja, oficer CBŚ oddają nieraz oszczędności całego życia.

W październiku 2016 roku rusza nowa kampania "Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo" przygotowana przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komendę Miejską Policji w Gdańsku, Gdańską Spółdzielnię Socjalną i Caritas.

- O bezpieczeństwie osób starszych myślimy od dawna prowadząc różne akcje edukacyjne - mówi Ewa Bartkowiak, kierownik Działu ds Seniorów gdańskiego MOPR. - Od prawie dwóch lat prowadzimy w ramach akcji "Seniorze zadbaj o słoneczną jesień" raz w miesiącu spotkania dla gdańskich seniorów, podczas których zawsze są policjanci i rozmowy, o tym jak się nie dać oszukać.

- To działa, bo mamy mniej przestępstw dokonanych dotyczących seniorów, ale jednocześnie więcej usiłowań popełnienia przęstępstwa - dodaje podkomisarz Siewret. - Dlatego osoby starsze trzeba stale edukować, przypominać im o zasadach bezpieczeństwa. Seniorzy często są zbyt ufni, za mało czujni.


Opiekunki, księża i ulotki

Podczas październikowego szkolenia policjanci przeszkolą 200 opiekunek środowiskowych z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. To osoby opiekujące się seniorami, spędzające z nimi kilka godzin dziennie.

- Dowiedzą się, jakie są obecnie najpopularniejsze metody oszustw, jak się przed nimi bronić - dodaje Aleksandra Siewert. - Oprócz szkolenia opiekunek środowiskowych ta październikowa akcja obejmie też spotkania z księżmi, którym starsi ludzie ufają. Taki przekaz z ambony dotyczący bezpieczeństwa czy nawet rozmowa po mszy na pewno odniesie duży skutek.

Oprocz szkoleń tych dwóch grup, które stykają się z seniorami i którym seniorzy ufają, kampania polegać też będzie na rozprowadzaniu ulotek - z konkretnymi przykazaniami jak się nie dać oszukać. Pojawią się one w środkach komunikacji miejskiej, dostaną je na szkoleniu opiekunki, trafią też do księży, do domów dziennej pomocy, w których przebywają osoby starsze.
 

Zanim szkolenie się zacznie przekazujemy pierwszą zasadę bezpiecznego zachowania dla seniorów:

Seniorze pamiętaj!

- Policjant nigdy nie dzwoni do osoby prywatnej i nie prosi o przekazywanie pieniędzy, wypłacanie ich itp. nie umawia się na tajną akcję na mieście - przestrzega podkomisarz Siewert. - Po takiej rozmowie trzeba odłożyć słuchawkę i zadzwonić na policję. Nigdy nie wypłacać i nie przekazywać pieniędzy.-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora