• Start
  • Wiadomości
  • Nowe, poszerzone wydanie Kroniki Gdańska - 20 lat po premierze. Do kupienia m.in. na Targach Książki

Nowe, poszerzone wydanie Kroniki Gdańska - 20 lat po premierze. Do kupienia m.in. na Targach Książki

Muzeum Gdańska po 20 latach wydała wznowienie pierwszego tomu Kroniki Gdańska. Obejmująca lata 997-1945 publikacja została poszerzona o nowe fakty i ilustracje, ma także nowoczesną szatę graficzną. Przedmowę napisał śp. prezydent Paweł Adamowicz.
30.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowe, rozszerzone wydanie I tomu Kronik Gdańska
Nowe, rozszerzone wydanie I tomu Kronik Gdańska
mat. Muzeum Gdańska
 
Przed obchodami 1000-lecia miasta w 1997 r., prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz zlecił opracowanie wydania kroniki miejskiej. Autorami pierwszego wydania księgi zatytułowanej „Kronika Gdańska” byli dwaj emerytowani pracownicy muzeum: dr Mirosław Gliński i dr Jerzy Kukliński.
 
Przygotowana 20 lat temu publikacja szybko zniknęła z księgarń, stając się towarem niemal deficytowym. Teraz pierwszy tom doczekał się wznowienia.
 
- Dziś, dzięki współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną, oddajemy gdańszczankom i gdańszczanom publikację na miarę XXI wieku i publikację zgodną z aktualnym stanem wiedzy o naszym mieście. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, nawet akcenty humorystyczne - dodaje Ossowski.
 
Obejmująca 948 lat nowa wersja Kroniki jest bogato ilustrowana, posiada ponad 350 zdjęć, grafik, reprodukcji map oraz dokumentów, a także indeks rzeczowo-osobowy. Ten ostatni został ujęty dopiero w drugim tomie Kroniki Gdańska (lata 1945-2000), wydanym w 2006 roku.
 
Przedmowę do odświeżonego wydania napisał śp. prezydent Paweł Adamowicz. Poniżej publikujemy pełen tekst:
 
 
 
Przedmowa
 
Do rąk czytelników trafia właśnie drugie wydanie Kroniki Gdańska 997-1945. Ta unikatowa praca ujmuje w jednym tomie blisko tysiąc lat z dziejów Gdańska - miasta o wyjątkowej, nieraz trudnej, lecz niezmiennie fascynującej historii. To tysiąc lat naznaczonych doniosłymi wydarzeniami, obecnością wielkich postaci, ale przede wszystkim wypełnionych codzienną krzątaniną tysięcy anonimowych mieszkańców. Ustalenie, opracowanie i selekcja dat oraz wydarzeń, które są szczególnie warte odnotowania i przekazania potomnym, było zadaniem niełatwym. Znakomicie wywiązali się z niego autorzy Kroniki - dr Mirosław Gliński oraz dr Jerzy Kukliński. Należy podkreślić, że drugie wydanie nie tylko zostało uzupełnione o kolejne hasła, lecz także wzbogacone o ciekawy materiał ilustracyjny. Obu Autorom serdecznie dziękuję, że raz jeszcze zechcieli podjąć się tego zadania. Dziękuję również Muzeum Gdańska, które koordynowało cały proces wydawniczy, nadając wznowieniu Kroniki nowoczesną i atrakcyjną formę.
 
Wydana po raz pierwszy w 1998 r. Kronika Gdańska 997-1945 szybko stała się prawdziwym „białym krukiem”. Wskazuje to na ogromne zapotrzebowanie czytelników na tego typu publikację. Nie powinno to dziwić, szczególną bowiem cechą gdańszczanek i gdańszczan jest żywe zainteresowanie lokalnym dziedzictwem. Być może, paradoksalnie, wynika ono z faktu, że większość obecnych mieszkańców miasta ma korzenie niegdańskie. Po roku 1945 przez lata była hołubiona przede wszystkim historia dawna, zwłaszcza odnosząca się do okresu staropolskiego, kiedy pod zwierzchnictwem królów polskich gród nad Motławą przeżywał lata swojego największego rozkwitu. Od lat 90. ubiegłego wieku, wraz z przAemianami demokratycznymi w naszym kraju, nastąpił wzrost zainteresowania już nie tylko dawnymi, ale również tymi mniej odległymi, a jednocześnie jakby odsuwanymi w cień dziejami Gdańska. Dziś gdańszczanki i gdańszczanie w naturalny sposób utożsamiają się z całą, ponadtysiącletnią historią miasta, czując się pełnoprawnymi spadkobiercami setek pokoleń, które przez stulecia zamieszkiwały w jego granicach i współtworzyły ten jedyny w swoim rodzaju fenomen, jakim jest dzisiejszy Gdańsk. Jestem zatem przekonany, że wznowiona, poprawiona i uzupełniona o nowe hasła Kronika Gdańska 997–1945 znajdzie szerokie grono odbiorców.
 
Paweł Adamowicz
 
Prezydent Gdańska
 
Gdańsk, listopad 2018 r.
 
 
Czy II tom Kroniki Gdańskiej wkrótce również doczeka się wznowienia? Jak zdradza Waldemar Ossowski, są takie plany.
 
- Planujemy wydać także drugi tom, ale poszerzymy prezentowane aż do stycznia 2019 roku. Narrację zamkniemy zamordowaniem prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza. Po zakończeniu prac nad wznowieniem drugiego tomu, rozpoczniemy prace nad kolejnym, trzecim tomem Kroniki Gdańska - mówi dyrektor.
 
Kronikę można nabyć w kasach oddziałów Muzeum Gdańska. Publikacja, wraz z innymi wydawnictwami Muzeum będzie także dostępna podczas Gdańskich Targów Książki w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w dniach 29-31 marca, 2019 r. Cena: 77 zł. 
 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku