PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Tunelem przez Śródmieście: Nowe Podwale Grodzkie już dla kierowców
Tunelem przez Śródmieście: Nowe Podwale Grodzkie już dla kierowców
Punktualnie o godz. 6.00 Forum Gdańsk i GZDiZ podpisały ostatnie dokumenty i nowa droga - a przy okazji nowy tunel w Gdańsku - została udostępniona kierowcom. To zupełnie nowa jakość w poruszaniu się samochodem po ścisłym centrum miasta.
Ul. Nowe Podwale Grodzkie wraz z tunelem ma 1,5 km długości
Ul. Nowe Podwale Grodzkie wraz z tunelem ma 1,5 km długości
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Ulica zwana Nowym Podwalem Grodzkim zaczyna się nieopodal dworca Głównego PKP, tuż za Central Hotelem i biegnie wzdłuż torów kolejowych pod wiaduktem i Forum Gdańsk - dawnym wąwozem kolejowym - aż do przystanku SKM Gdańsk Śródmieście, gdzie kończy się przy skrzyżowaniu ul. Okopowej i Toruńskiej. Droga ta pozwala ominąć Hucisko. Ma 1,5 km długości. 

Tunel wyposażony jest w systemy bezpieczeństwa i drogi ewakuacji. Jadąc nim zauważyć można dwie strefy dostaw dla sklepów Forum Gdańsk. Pierwsza ma cztery, druga sześć doków rozładunkowych. Samochody dostawcze wjeżdżać mają tylko od strony ul. Toruńskiej, a wyjeżdżać w stronę dworca PKP. Ma to ułatwić bezkolizyjnie włączanie się do ruchu. W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Zobacz film z przejazdu tunelem:

Weekendowe przedpołudnie, brak korków i brak przyzwyczajenia - tym trzeba chyba tłumaczyć fakt, że kierowcy na razie wciąż chętniej wybierają główną drogę. Do tunelu w sobotnie przedpołudnie wjeżdżały pojedyncze samochody. W poniedziałek może już być inaczej.

Potrzeba czasu, by przyzwyczaić się do wszystkich nowości, bo tunel nie jest jedyną. Bardzo dużą zmianą jest pojawienie się buspasa od Wiaduktu Błędnik do Nowego Ratusza. Na odcinku kilkuset metrów. Buspas pojawił się, by ułatwić podróżowanie pasażerom komunikacji zbiorowej.

Czytaj też: Schodzimy pod Forum Gdańsk na... Nowe Podwale Grodzkie

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze