Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe Podwale Grodzkie – od soboty dostępne dla kierowców!

Prowadząca przez tunel nowa jezdnia dla samochodów - Nowe Podwale Grodzkie - ma być oddana do użytku w sobotę, 2 czerwca. Pierwotnie planowano, że będzie tak już od godz. 6 rano, ale trwają jeszcze ostatnie testy i otwarcie przesuwa się na późniejszą godzinę. Nowe Podwale Grodzkie biegnie równolegle do torowiska kolejowego, na odcinku między terenem dworca Gdańsk Główny a skrzyżowaniem przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

Nowe Podwale Grodzkie – od soboty dostępne dla kierowców!
A
A
data publikacji: 01 czerwca 2018 r.
Ulica Nowe Podwale Grodzkie zostanie udostępniona kierowcom od soboty, 2 czerwca
Ulica Nowe Podwale Grodzkie zostanie udostępniona kierowcom od soboty, 2 czerwca
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wjazd w ul. Nowe Podwale Grodzkie umożliwia połączenie z ul. Podwale Grodzkie w rejonie Dworca PKP Gdańsk Główny, ale wyłącznie pojazdom skręcającym w prawo z kierunku Wrzeszcza. Wyjazd z Nowego Podwala Grodzkiego będzie możliwy we wszystkich kierunkach ze skrzyżowania, gdzie ruch sterowany jest sygnalizacją świetlną.

W przypadku połączenia Nowego Podwala Grodzkiego z ciągiem głównym w rejonie skrzyżowania ul. Okopowej z ul. Toruńską wjazd w Nowe Podwale Grodzkie oraz wyjazd z tej ulicy będą możliwe we wszystkich kierunkach. Jednak ze względu na trwające prace związane z przebudową wiaduktu Biskupia Górka zmiany organizacji ruchu na tym obszarze będą miały charakter dynamiczny. Dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność i zwracać uwagę na oznakowanie oraz informacje drogowe, dotyczące aktualnej organizacji ruchu w tej lokalizacji.

Tunel pod Forum Gdańsk już czeka na kierowców
Tunel pod Forum Gdańsk już czeka na kierowców
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl2 czerwca istotne zmiany nastąpią na odcinku Podwala Grodzkiego, czyli dawnego przebiegu tej ulicy, łączącego ul. Podwale Grodzkie z ul. Hucisko. Od tego dnia odcinek ten będzie jednokierunkowy w relacji od ul. Nowe Podwale Grodzkie do ul. Hucisko. Na skrzyżowaniu ulic Hucisko - Podwale Grodzkie - Targ Rakowy uruchomiona została już sygnalizacja świetlna.

To nie wszystko. Od soboty wzdłuż ulic: Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie (na wysokości ul. Bastion Św. Elżbiety) w kierunku Oruni funkcjonować będzie nowy buspas. Korzystać z niego będą mogły nie tylko autobusy, ale również taksówki, pojazdy służb ratowniczych i miejskich oraz motocykle. Pozostałe pojazdy będą mogły poruszać się dwoma pasami. W rejonie skrzyżowań i zjazdów, kierowcy którzy będą chcieli skręcić w prawo również będą mogli skorzystać z buspasa.

Dzięki nowemu połączeniu kierowcy będą mogli ominąć skrzyżowanie na Hucisku
Dzięki nowemu połączeniu kierowcy będą mogli ominąć skrzyżowanie na Hucisku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Nowe Podwale Grodzkie pozwoli ominąć skrzyżowanie przy Hucisku. Jest to dwupasmowa droga, po jednym pasie w każdą stronę. "Wpada" pod płytę Forum Gdańsk, pod ul. Hucisko, i wraca na powierzchnię za wiaduktami przy Al. Armii Krajowej, omijając ścisłe centrum. Na 1,5- kilometrowej drodze, blisko połowę stanowi tunel.

- Gdańszczanie zyskują nową, ogólnodostępną, dwupasmową ulicę. Droga ta stanowi również niezależny, bezkolizyjny ciąg komunikacyjny w zakresie dostaw towarów do sklepów i restauracji znajdujących się w obrębie Forum Gdańsk - informuje Krzysztof Kolasa, manager projektu.

Inwestor przekazał GZDiZ dokumentację techniczną dla przejścia podziemnego dla pieszych pod ul. Okopową, które umożliwi bezpieczne przemieszczanie się zarówno mieszkańcom z rejonu ulic: Toruńska, Okopowa czy Podwale Przedmiejskie, jak i osobom pracującym m.in. w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Wojewódzkim. Za wcześnie jednak na informację o otwarciu tego obiektu.

Inwestycje w nowy układ transportowy wokół Forum Gdańsk kosztowały ponad 120 milionów złotych. Wszystkie prace sfinansowała firma Multi Development Poland. Dzięki partnerstwu inwestora prywatnego z miastem, niemal wszystkie nowe inwestycje w układ drogowy przejdą na własność Gdańska.


-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl