PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowe odcinki tras rowerowych w województwie pomorskim. Ponad 30 kilometrów w sąsiedztwie Gdańska

Nowe odcinki tras rowerowych w województwie pomorskim. Ponad 30 kilometrów w sąsiedztwie Gdańska
Nowe trasy rowerowe przebiegają przez gminę Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i miasto Pruszcz Gdański. - To świetna okazja, by podziwiać przepiękne żuławskie krajobrazy ciągnące się wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły - komentuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który trasę już przetestował.
Sieć tras rowerowych w samym Gdańsku liczy łącznie ponad 730 kilometrów. Liczba ta się stale zwiększa, dzięki kolejnym inwestycjom w infrastrukturę rowerową
Sieć tras rowerowych w samym Gdańsku liczy łącznie ponad 730 kilometrów. Liczba ta się stale zwiększa, dzięki kolejnym inwestycjom w infrastrukturę rowerową
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przymorze, Wrzeszcz. Dwa kilometry nowej ścieżki rowerowej już w połowie wakacji

 

Nowe odcinki tras rowerowych zostały zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Powstały w Pruszczu Gdańskim wzdłuż ul. Przemysłowej - do włączenia się do ul. Podmiejskiej, oraz w gminie Pruszcz Gdański w Przejazdowie i na trasie Przejazdowo-Bogatka-Wiślinka.

W gminie Cedry Wielkie nowe trasy ciągną się natomiast przy przystani Błotnik i na wałach przeciwpowodziowych w miejscowościach Kiezmark, Leszkowy, Giemlice (fragment trasy przechodzi również przez Steblewo w gm. Suchy Dąb), oraz przechodzą przez miejscowości Cedry Wielkie i Cedry Małe do Kanału Śledziowego wraz z mostem nad Kanałem Śledziowym. W gminie Cedry Wielkie powstały także dwie zadaszone wiaty.

 

Mapa prezentująca stan realizacji prac w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe. Do końca projektu Pomorskie Trasy Rowerowe, powstaną jeszcze 154 kilometry takich tras. Łącznie będzie to aż 660 kilometrów. KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ
Mapa prezentująca stan realizacji prac w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe. Łącznie wyniosą aż 660 kilometrów. KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ
źródło: pomorskie.eu

 

Ponad 20-kilometrowy fragment trasy (łącznie rowerzystom do użytku oddano 30 km szlaku) przetestowali już wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Nowa trasa jest zjawiskowa - skomentował Mieczysław Struk. - Rowerowa przejażdżka przez gminę Cedry Wielkie to świetna okazja, by podziwiać przepiękne żuławskie krajobrazy ciągnące się wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły. To ciekawa kulturowo i przyrodniczo kraina naszego regionu. Cieszę się, że będzie jeszcze bardziej przyjazna rowerzystom. Także tym z dziećmi, gdyż szlak nie jest bardzo wymagający fizycznie.

Oddane do użytku rowerzystów odcinki wpisują się w międzynarodowe szlaki rowerowe: R-10 i Wiślaną Trasę Rowerową (R-9). Realizacja projektu kosztowała prawie 14 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Na Gdańskiej Mapie Rowerowej sprawdzimy trasy w naszym mieście. KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ
Na Gdańskiej Mapie Rowerowej sprawdzimy trasy w naszym mieście. KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ MAPĘ
źródło: www.rowerowygdansk.pl

 

Rozwija się także infrastruktura rowerowa w samym Gdańsku - obejmująca między innymi wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe z pierwszeństwem pieszych i chodniki z dopuszczonym ruchem rowerów. W grudniu 2019 roku sieć tras rowerowych w naszym mieście liczyła łącznie 734 kilometrów. Ich liczba się nieustannie powiększa - dodać należy choćby rozpoczętą w kwietniu tego roku budowę ścieżki rowerowej wzdłuż alei Grunwaldzkiej, na odcinku od ulicy Kołobrzeskiej do ulicy Braci Lewoniewskich, która będzie do użytku jeszcze w te wakacje.

 

Blisko 6 km nowych dróg rowerowych powstaje na terenie Gdańska

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl