PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowe miejsce wypoczynku z widokiem na Stare Miasto. Skwer przy Podmłyńskiej gotowy

Nowe miejsce wypoczynku z widokiem na Stare Miasto. Skwer przy Podmłyńskiej gotowy
Gdańszczanie i turyści mogą już korzystać z odnowionego skweru, znajdującego się przy ulicy Podmłyńskiej na Starym Mieście. Dzięki przebudowie, która właśnie się zakończyła, to miejsce stało się uporządkowaną, nowoczesną i przyjazną pieszym przestrzenią wypoczynkową z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z wózkami. Niedawno Rada Miasta Gdańska nadała temu miejscu nazwę ważną w historii politycznej gdańszczan i kraju - skwer im. Ruchu Młodej Polski.
Trzy miesiące wcześniej niż zakładano mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą korzystać z odnowionego skweru, znajdującego się przy ul. Podmłyńskiej na Starym Mieście
Trzy miesiące wcześniej niż zakładano mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą korzystać z odnowionego skweru, znajdującego się przy ul. Podmłyńskiej na Starym Mieście
fot. Karol Stańczak / GZDiZ

 

Śródmieście, Chełm. Dwa przystanki tramwajowe z nowymi windami. Trwają prace

 

Przebudowa skweru przy ul. Podmłyńskiej trwała od jesieni 2019 roku. Według planów miała potrwać do końca sierpnia tego roku. Łagodna zima umożliwiła jednak szybsze o trzy miesiące ukończenie prac.

- To teraz miejsce, które daje możliwość wypoczynku podczas spacerów, a jednocześnie tworzy dogodne warunki dla podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na Główne Miasto - mówi Michał Szymański, zastępca dyrektora ds. przestrzeni publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Celem prac było całkowite przeobrażenie tego obszaru i stworzenie w tym miejscu nowej przestrzeni publicznej, atrakcyjnej zarówno pod kątem użytkowym, jak i wizualnym. Znajdujący się tutaj do tej pory, otoczony murkiem kwietnik z wysłużonym i nierównym chodnikiem, ograniczonym dodatkowo parkingiem, ustąpił więc miejsca miejskiemu placowi o estetycznej, granitowej nawierzchni, wyposażonemu w indywidualnie zaprojektowaną małą architekturę. Na murku oporowym skweru, wykończonym stalą Corten, która w miarę upływu czasu zmieni kolor - nabierając patyny, zamontowanych zostało siedem ławek wykonanych ze stali nierdzewnej i drewna o różnej formie - od prostych siedzisk do ławek z oparciami i podłokietnikami. Dwie z nich wyposażono również w podnóżki.

 

Po trwającej ponad pół roku metamorfozie, miejsce stało się uporządkowaną, nowoczesną i przyjazną pieszym przestrzenią wypoczynkową w samym sercu miasta. Można tu odpocząć na jednej z ławek, skąd rozpościera się widok na Stare Miasto
Po trwającej ponad pół roku metamorfozie, miejsce stało się uporządkowaną, nowoczesną i przyjazną pieszym przestrzenią wypoczynkową w samym sercu miasta. Można tu odpocząć na jednej z ławek, skąd rozpościera się widok na Stare Miasto
fot. Karol Stańczak / GZDiZ

 

Metamorfoza terenu pozwoliła na likwidację barier architektonicznych, dzięki czemu poprawiona została funkcja komunikacyjna skweru. Piesi, którzy do tej pory korzystali z wąskiego chodnika, zyskali wygodną przestrzeń. Ponadto jest ona przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z wózkami, bo choć skwer zachował swoją dwupoziomową formę, wejść na niego można bez konieczności pokonywania schodów.

Na skwerze nie brakuje zieleni. Rosnące wcześniej na kwietniku róże zostały przesadzone na inne tereny zielone w Śródmieściu Gdańska, a w ich miejsce nasadzonych zostało 16 drzew liściastych, z których siedem zlokalizowano w zaprojektowanych na skwerze niewielkich ogrodach deszczowych.

 

Do tej pory skwer przy ulicy Podmłyńskiej był bezimienny, ale to również się zmieniło. Nosi nazwę Ruchu Młodej Polski - tak, jednogłośnie, zadecydowali radni podczas pierwszej zdalnej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 30 kwietnia
Dawniej skwer przy ulicy Podmłyńskiej był bezimienny, ale to również się zmieniło. Teraz nosi nazwę Ruchu Młodej Polski - tak, jednogłośnie, zadecydowali radni podczas pierwszej zdalnej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 30 kwietnia
fot. Karol Stańczak / GZDiZ

 

Dotychczas bezimienny skwer od 30 kwietnia ma swoją nową nazwę. Na wniosek prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, głosami gdańskich radnych skwer otrzymał nazwę Ruchu Młodej Polski. To upamiętnienie powstałego w 1979 roku mocno związanego z naszym miastem ugrupowania demokratycznej opozycji, które aktywnie działało w latach 80. na rzecz przeobrażeń ustrojowych w Polsce. Na skwerze pojawi się wkrótce tablica informacyjna przybliżająca historię jego działalności.

- Szukaliśmy takiego miejsca, które wiązałoby się z historią Ruchu Młodej Polski. To jeden z tych nurtów opozycyjnych, który bardzo mocno wpisał się w odzyskanie niepodległości przez Polskę, a z drugiej strony bardzo mocno dbał o propagowanie praw człowieka i obywatela - uzasadniała Aleksandra Dulkiewicz podczas pierwszej zdalnej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 30 kwietnia.

Koszt modernizacji skweru wyniósł blisko 950 tys. zł. Projekt w kwocie 140 tys. zł. dofinansowała firma Euronet.

 

Siedlce, Suchanino. Schody łączące dwie dzielnice już wyremontowane. Można korzystać

 

Projekt w sprawie nadania nazwy Skwer Ruchu Młodej Polski modernizowanemu terenowi przy ulicy Podmłyńskiej przedstawiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która była jednocześnie wnioskodawcą.

- Szukaliśmy takiego miejsca, które wiązałoby się z historią Ruchu Młodej Polski. 3 maja będziemy obchodzić 40. rocznicę jednej z większych manifestacji, którą środowisko ruchu zorganizowało pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. Dwóch działaczy ruchu: Dariusz Kobzdej i Tadeusz Szczudłowski zostało wtedy aresztowanych. To były pierwsze oznaki wielkiej aktywności środowisk opozycyjnych, które w Sierpniu doprowadziły do strajku solidarnościowego w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumienia Gdańskiego. Ruch Młodej Polski to jeden z tych nurtów opozycyjnych, który bardzo mocno wpisał się w odzyskanie niepodległości przez Polskę, a z drugiej strony bardzo mocno dbał o propagowanie praw człowieka i obywatela - uzasadniła Aleksandra Dulkiewicz w czwartek, 30 kwietnia, podczas pierwszej zdalnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Prezydent przypomniała też, że dwóch działaczy RMP: śp. Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski, wypisało 21 postulatów, które zawisły na historycznej stoczniowej bramie nr 2 podczas strajku sierpniowego.

Uchwała została przegłosowana jednogłośnie.

Za uhonorowanie w ten sposób organizacji, której członkowie współtworzyli opozycję demokratyczną, w imieniu swoim i innych zasłużonych działaczy podziękował Maciej Grzywaczewski, działacz Ruchu Młodej Polski.

- Dla członków Ruchu Młodej Polski to wielki zaszczyt, że miasto uczciło nas i nasze działania. Nasz Ruch był małym krokiem dla odzyskania demokracji i niepodległości w Polsce. Wraz z innymi wywalczyliśmy wolną, niepodległą Polskę, to było nasze marzenie, by żyć w wolnym kraju. Dziś jesteśmy generacją, która przekazuje pałeczkę wolności kolejnym pokoleniom. Bardzo proszę - dbajcie o nasze miasto i taką Polskę, jaka była naszym spełnionym snem - skomentował Maciej Grzywaczewski po głosowaniu.

 

  • Ruch Młodej Polski to antykomunistyczna organizacja demokratycznej opozycji założona w Gdańsku w lipcu 1979 roku. Jej twórcami byli, skupieni wokół studenckiego pisma „Bratniak” młodzi działacze Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) z Aleksandrem Hallem na czele.

Deklarację ideową RMP podpisali: Jacek Bartyzel, Piotr Bystrzanowski, Izabela Dulkiewicz, Zbigniew Dulkiewicz, Piotr Dyk, Danuta Grzelak, Grzegorz Grzelak, Maciej Grzywaczewski, Leszek Jankowski, Andrzej Jarmakowski, Marek Jurek, Zofia Kruszyńska-Gust, Ireneusz Gust, Dariusz Kobzdej, Edward Maliszewski, Piotr Mierecki, Magdalena Modzelewska, Krzysztof Nowak, Bożena Rybicka, Arkadiusz Rybicki, Mirosław Rybicki, Jan Samsonowicz, Andrzej Słomiński i Gabriela Turzyńska.

Uczestnikami ruchu byli też m.in. Jacek Bendykowski, Zdzisław Bradel, Sławomir Czarlewski, Marek Gadzała, Lech Jeziorny, Bogusław Kiernicki, Zenon Kwoka, Janusz Majewski, Rafał Matyja, Piotr Ogiński, Wiesław Parchimowicz, Janusz Pierzchała, Marian Piłka, Jacek Rusiecki, Jarosław Sellin, Arkadiusz Siwko, Zbigniew Trafalski, Konrad Turzyński, Kazimierz Michał Ujazdowski, Wiesław Urbański, Wiesław Walendziak, Tomasz Weinberger, Tomasz Wołek i Antoni Wręga.

Duży wpływ na założycieli RMP wywarli duszpasterze akademiccy, dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski i jezuita ojciec Bronisław Sroka. Młodopolacy znaleźli też wsparcie u prof. Wiesława Chrzanowskiego. RMP odwoływał się do ideologii Narodowej Demokracji (choć kwestionował jej antysemityzm) i etosu Armii Krajowej. Akcentował znaczenie niepodległości Polski, poszanowania praw człowieka i etyki chrześcijańskiej. Od początku - jako pierwsze środowisko polskiej opozycji demokratycznej - opowiadał się za przynależnością Polski do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz NATO, za gospodarką wolnorynkową.

Oprócz „Bratniaka” środowisko RMP wydawało pismo „Polityka Polska”. Organizacja podejmowała akcje wydawnicze, ulotkowe, działalność samokształceniową, a także organizowała manifestacje o charakterze patriotycznym. Związane z RMP wydawnictwo „Młoda Polska” publikowało teksty znanych publicystów, m.in. Lecha Bądkowskiego, Stefana Kisielewskiego i Wojciecha Wasiutyńskiego. Młodopolacy blisko współpracowali z działaczami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Organizacja nieliczna, choć działająca na terenie całej Polski (m.in. Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa). W 1981 roku RMP liczył około 100 działaczy. Po roku 1980 niektórzy weszli w skład kierownictwa Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność, oddając do dyspozycji podziemnej Solidarności cały swój potencjał wydawniczy. Do 1989 działał pod szyldem środowiska „Polityki Polskiej”. Współtworzył wówczas wiele inicjatyw politycznych (m.in. w Warszawie kluby polityczne Dziekania i Liga Akademicka, w Poznaniu - Ład i Wolność oraz Młoda Polska, w Łodzi - Civitas Academica, w Gdańsku - im. L. Bądkowskiego, Związki Akademickie Verbum). W 1988 roku liczebność środowiska przekraczała 1000 członków.

Od chwili powstania aż do października 1988 organizacja była inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa, w ramach tzw. sprawy operacyjnego rozpracowania o kryptonimie „Arka”. W RMP debiutowało wielu późniejszych polityków, po roku 1989 należących do nurtu konserwatywnego oraz chrześcijańsko-demokratycznego.

(Gedanopedia)

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl