PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowe miejsce na mapie kulturalnej Gdańska

Nowe miejsce na mapie kulturalnej Gdańska
Dla melomanów, ale i dla całej lokalnej społeczności – taki ma być Stary Maneż, nowy klub w Gdańsku-Wrzeszczu. Początek będzie muzyczny i spektakularny, bo na scenie zaprezentuje się projekt Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. W niedalekiej przyszłości planowane są pokazy filmowe i warsztaty dla mieszkańców, nie zabraknie też atrakcji dla amatorów lokalnych trunków.

Wnętrze Starego Maneżu we Wrzeszczu w trakcie przygotowań do koncertu.
Wnętrze Starego Maneżu we Wrzeszczu w trakcie przygotowań do koncertu.
Grzegorz Mehring

„Maneż”, czyli „ujeżdżalnia”

Stary Maneż to nowa przestrzeń kulturalna w rewitalizowanej przestrzeni Garnizonu Kultury na terenie Wrzeszcza, przy ul. Słowackiego 23. Jest jednym z kilku budynków wchodzących w skład zabytkowego kompleksu dawnych koszar, a jego nazwa nie jest przypadkowa.

– Wydarzyła się rzecz niezwykła w skali Polski – przepiękne, ale zapomniane i zaniedbane budynki o funkcji wojskowej otrzymują nowe życie i nowego ducha. Takim przykładem jest Stary Maneż, czyli dawna ujeżdżalnia należąca do huzarów pruskich, którzy kiedyś tutaj stacjonowali. Teraz stanie się obiektem dostępnym dla każdego – zapewnia dyrektor obiektu, Celina Zboromirska-Bieńczak.

Ma być dla mieszkańców

Działalność klubu zainauguruje koncert w sobotę 10 października.

– Długo ukrywaliśmy tę niespodziankę. To specjalny projekt Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch, który gości na wielu koncertach i festiwalach w całej Polsce. Niezwykłe spotkanie artystów, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Pomyśleliśmy, że takie wydarzenie muzyczne, które łączy różne środowiska pokoleniowe i estetyczne, będzie idealną promocją tego miejsca – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak. – Stary Maneż ma właśnie łączyć mieszkańców i ludzi z różnych środowisk.

Jak zaznacza dyrektorka obiektu, spektakularne, biletowane wydarzenie nie wykluczy tego, że w przyszłości nacisk będzie położony na ofertę dla mieszkańców dzielnicy: – Kolejne koncerty, które odbędą się 16 i 17 października, to wydarzenia jazzowe. Wysłaliśmy na nie bezpłatne zaproszenia okolicznym mieszkańcom, by mogli zobaczyć, jak prezentuje się to miejsce, i skorzystać w przyszłości z dalszej oferty. Integracja jest nam bliska, chcemy, żeby mieszkańcy potraktowali to miejsce jako swoje.

Klub muzyczny i coś więcej

Choć na razie w Starym Maneżu do końca roku odbywać się będą koncerty gwiazd polskich i zagranicznych, w planach jest jak najszybsze rozwijanie dalszej działalności.

– Nie chcemy się skupiać na jednej funkcji klubu muzycznego. Myślimy o tym miejscu, jako okazji do integracji lokalnej społeczności, miejscu spotkań rodzin, ludzi młodych i starszych. Mamy dużo pomysłów na warsztaty i zajęcia dla dzieci, a także projekcje filmowe. Sala koncertowa, gdzie znajduje się scena, może być aranżowana w dowolny sposób, więc będą odbywały się tam nie tylko wydarzenia muzyczne, ale też teatralne. W obiekcie jest zlokalizowana bardzo duża strefa gastronomiczna z barem piwnym i browarem, gdzie będziemy warzyć nasze własne piwo. Mamy nadzieję, że część mieszkańców okolicznych dzielnic będzie nas odwiedzać właśnie po to, by spróbować czegoś lokalnego – tłumaczy Celina Zboromirska-Bieńczak.

Celina Zboromirska-Bieńczak, dyrektor Starego Maneżu.
Celina Zboromirska-Bieńczak, dyrektor Starego Maneżu.
Grzegorz Mehring

 

Nie tylko Stary Maneż

Oprócz budynku dawnej ujeżdżalni, na terenach Garnizonu Kultury przy ul. Słowackiego 19 działalność rozpocznie Esprit Haus, gdzie mieszczą się pracownie artystyczne, kawiarnia, księgarnia i sklep ze sztuką użytkową.

– Między 10 a 11 października odbędą się dni otwarte, podczas których będzie można zapoznać się z projektami, takimi jak Kreatywna Cafe, Sztuka Wyboru, Na Miejscu, WRZE Pracownia, AeroLAB, Szpila Shop czy Koty na Płoty. Wspólnie postaramy się, by to miejsce było atrakcyjne dla dzielnicy Wrzeszcz, ale też dla całego Trójmiasta – przekonuje dyrektorka Starego Maneżu.

 

Koncert inaugurujący działalność klubu Stary Maneż: Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, odbędzie się w sobotę, 10 października, o godz. 20. Bilety: 100 zł. Kolejną imprezę zaplanowano na piątek 16 października – na scenie zaprezentuje się pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Początek koncertu o godz. 20, bilety: 50 zł. Harmonogram pozostałych koncertów znajduje się na stronie: www.starymanez.pl.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze