Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe 100-latki. Jedna chciała na prezent pokaz striptizera!

Z tym striptizerem to pani Stanisława Opalińska oczywiście żartowała - bo choć właśnie stuknęła “setka”, poczucie humoru jubilatce dopisuje. Jej koleżanka Elwira Bielewicz też skończyła 100 lat, ale ma już dużo spokojniejsze podejście do świata. Obie mieszkają w Domu Pomocy Społecznej w Oliwie.

Nowe 100-latki. Jedna chciała na prezent pokaz striptizera!
A
A
data publikacji: 19 maja 2016 r.

Od lewej: Stanisława Opalińska i Elwira Bielewicz.
Od lewej: Stanisława Opalińska i Elwira Bielewicz.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- 200 lat, niech żyją, żyją nam...” - tak śpiewano jubilatkom podczas ich wspólnego przyjęcia urodzinowego, w czwartek, 19 maja.

Jak tu nie zapytać o przepis na długowieczność?

Z odpowiedzią jest kłopot, bo obie nie mają pojęcia, dlaczego czas traktuje je dość łagodnie.

- Może receptą jest, żeby nie wychodzić za mąż - śmieje się Stanisława Opalińska. - My obie konsekwentnie jesteśmy pannami!

Stanisława Opalińska urodziła się 10 maja 1916 roku w Ostrowiu pod Przemyślem, jako jedna z czterech córek Karoliny i Stefana. Tata pani Stanisławy był kolejarzem, mama zajmowała się domem. W czasie wojny pani Stanisława była na robotach w Niemczech. Potem wróciła do Przemyśla, skąd przeniosła się do Gdańska. Mieszkała przy ul. Kościuszki, pracowała w fabryce mebli przy ul. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. W wolnym czasie lubiła odwiedzać kina: Redutę i Polonię. W Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku-Oliwie zamieszkała w lipcu 2012 roku.

Elwira Bielewicz urodziła się w 30 maja 1916 roku w Piotrogrodzie (dziś Sankt Petersburg), jako czwarte dziecko Joanny Puczkowskiej i Alfreda Bielewicza. W 1920 r. rodzice pani Elwiry uciekli z dziećmi przed rządami bolszewików do Polski. Zamieszkali na ziemiach należących dzisiaj do Białorusi, w miejscowości Dzisna, przy ul. Kopernika. Pani Elwira mieszkała później w Wilnie: pracowała w szpitalu na Oddziale Chirurgiczno-Wewnętrznym. Najpierw jako urzędniczka, następnie jako intendentka. Po zakończeniu wojny ruszyła jako repatriantka na zachód. 2 października 1945 roku rozpoczęła pracę w Akademii Medycznej w Gdańsku, w Szpitalu Klinicznym nr 1. W kwietniu 2008 roku zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121.

W Gdańsku mieszka dziś 63 stulatków (100 lat i więcej). Aż 53 z nich - to panie.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora