PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nowa jeżo-strefa w Gdańsku. Pomóż sympatycznym ssakom [FOTOGALERIA]
Nowa jeżo-strefa w Gdańsku. Pomóż sympatycznym ssakom [FOTOGALERIA]
W Parku Steffensa miało miejsce niecodzienne spotkanie edukacyjne, podczas którego zachęcano mieszkańców Gdańska, by pomóc jeżom w czasie zimy. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni utworzył tu jedną z miejskich tzw. jeżo-stref. Była też lekcja przyrody w terenie. "Zahibernujmy wspólnie jeże" - to hasło przedsięwzięcia.

Jeże z Pomieczyna podczas otwarcia jeżo-strefy
Jeże z Pomieczyna podczas otwarcia jeżo-strefy
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Jak pomóc jeżom?

Mieszkamy w mieście i często zdarza nam się zapominać, że obok nas żyje również mnóstwo zwierząt. Oprócz ptaków na naszych ulicach czy w parkach możemy spotkać dziki, lisy, żaby czy też jeże.

Zobacz wideo z otwarcia jeżo-strefy:

- Dokładnie miesiąc przed Dniem Jeża, przypadającym co roku 10 listopada, wspólnie zadbajmy o bezpieczne miejsca na terenie naszego miasta dla tych pożytecznych ssaków. W ubiegłym roku utworzyliśmy je na terenie gdańskich parków. Teraz zachęcamy do zaaranżowania przyjaznych stref dla jeży w przydomowych ogródkach, na miejskich zieleńcach, na terenie przedszkola czy szkoły – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Dla gdańskich jeży przygotowano specjalny domek
Dla gdańskich jeży przygotowano specjalny domek
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

W październiku ssaki te hibernują, czyli zapadają w sen zimowy. Ważne jest, żeby stworzyć w parkach, na działkach lub w przydomowych ogrodach warunki, w których jeże mogą znaleźć schronienie.

- Chodzi o to, żeby nie tworzyć w parkach czy ogrodach supersterylnych warunków. Apelujemy do ludzi, aby nie sprzątali wszystkich miejsc w ogrodach. Jeśli gdzieś zostawią trochę nieuprzątniętych liści czy gałązek, to na pewno pomogą w ten sposób jeżom - wyjaśnia Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Jeżo-strefy 

Miejskie jeżo-strefy funkcjonują w siedmiu lokalizacjach: w Parku Przymorze, Parku Jana Pawła II (dwie strefy), Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensa, Parku Generała Józefa Bema oraz na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każda strefa jest oznaczona specjalną tablicą informacyjną.

Lekcja przyrody w Parku Steffensa. Temat: Jeże
Lekcja przyrody w Parku Steffensa. Temat: Jeże
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

- Przestrzeń przyjazna dla jeża to przestrzeń nieco „zaniedbana”, w której występują chaszcze roślinności i inne naturalne elementy środowiska, dające tym małym ssakom możliwość schronienia się, wybudowania gniazda bytowego i lęgowego oraz przetrwania zimy – wyjaśnia Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, pomysłodawczymi jeżowych projektów. – Ważne jest, by w miejscu bezpiecznym dla jeży nie stosować środków ochrony roślin. Jeże często giną, spryskane takimi preparatami lub po zjedzeniu zatrutego nimi ślimaka lub innego bezkręgowca. Nie wszyscy wiedzą, że jeże preferują dietę mięsną. Wbrew powszechnemu wizerunkowi przedstawiającego jeża z jabłkiem na grzbiecie – dodaje Latoszewska.

W Parku Steffensa odbyła się też swoista lekcja przyrody, którą dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku oraz wszystkich zainteresowanych poprowadzili przedstawiciele Pomorskiego Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie. Specjalnie z nimi na to wydarzenie przyjechały dwa jeże.

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze